در یک دسته‌بندی کلی، مشاوران تامین مالی باید دارای دو گروه ویژگی باشند. ویژگی‌های عمومی و ویژگی‌های اختصاصی. ویزگی‌های عمومی دیدگاهی کل نگر دارند؛ و ویژگی‌های اختصاصی بنابر نیاز شما تعریف می‌شوند.

معیارهای عمومی انتخاب مشاور تامین مالی

در درجه اول آشنایی و تسلط مشاور بر قوانین و مقررات حوزه‌های گوناگون تامین مالی، اصطلاحات مورد استفاده در این حوزه و آشنایی با روش‌های گوناگون تامین مالی، از مهم‌ترین مواردی است که یک مشاور تامین مالی باید از آن برخوردار باشد. در واقع با دانستن این موارد است که مشاور می‌تواند پیشنهادهای مناسبی در زمینه روش و منابع تامین مالی به شما ارائه دهد.

از سویی مشاور باید به‌طور کامل با جزئیات بخش‌های مختلف اسنادی مانند طرح تجاری و طرح توجیهی آشنا باشد؛ تا بتواند بر اساس داده‌های موجود در آنها، بهترین روش تامین مالی را به کارفرما پیشنهاد دهد.

آشنایی با انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، آشنایی با جزئیات انواع روش‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و توانایی تشخیص بهترین منبع تامین مالی بر اساس نیاز پروژه، از دیگر موارد عمومی است که مشاور تامین مالی باید به آن تسلط کامل داشته باشد.

یکی دیگر از توانایی‌های یک مشاور خوب در این زمینه، تخصص او در زمینه ارزش گذاری کسب‌وکارها و استارتآپ‌ها است. دقت بالا در این ارزش گذاری‌ها کمک می‌کند تا امکان تامین مالی توسط سرمایه‌گذاران بیشتر شود.

به جز موارد تخصصی گفته شده، انتخاب مشاور تامین مالی مناسب از ابعاد دیگری نیز قابل بررسی است.

یک موضوع مهم سوابق مثبت و طولانی مشاور و یا شرکت مشاوره دهنده است. توجه کنید که در این زمینه سنجش سوابق یک شرکت رسمی ارائه خدمات مشاوره تامین مالی، امکان‌پذیرتر بوده و دریافت خدمات مشاوره از شرکت‌های رسمی، قابلیت اعتمادسازی بیشتری را برای شما ایجاد می‌کند.

نکته مهم دیگر مسائل اخلاقی و حقوقی است. رعایت اصل محرمانگی ایده‌ها و طرح‌های شما، رعایت اصل اخلاقی بی‌طرفی ذی‌نفعان و ارائه پیشنهادات منصفانه بر اساس طرح تجاری شما، از جمله مواردی است که باید در انتخاب مشاور تامین مالی خود به آن دقت کنید. به عنوان مثال یک مشاور تامین مالی می‌تواند بدون در نظر گرفتن میزان شانس موفقیت طرح تجاری شما، در تامین سرمایه به شما کمک کند؛ در حالی که یک مشاور امین و منصف در صورتی که احساس کند طرح شما سودده نیست؛ در این زمینه به شما اخطار داده و شما را با نقاط ضعف طرح پیشنهادی‌تان آشنا می‌کند.

معیارهای اختصاصی انتخاب مشاور تامین مالی

نکته دیگر توجه به معیارهای اختصاصی در انتخاب مشاور تامین مالی است. مشاوران تامین مالی دارای تجارب گوناگون و البته تخصص‌های فرعی متفاوتی هستند؛ که باعث می‌شود هرکدام در حوزه‌ای خاص تبحر بیشتری داشته باشند.

به عنوان مثال ارائه مشاوره تامین مالی در زمینه راه‌اندازی یک استارتاپ فناورانه، تفاوت‌هایی اساسی با ارائه این مشاوره برای تامین مالی یک پروژه کشاورزی یا تولید صنعتی دارد. توجه کنید که اگرچه در زمینه روش‌های تامین مالی، همه این موارد دارای شباهت‌هایی زیادی در اصول اساسی هستند؛ اما در جزئیات فنی‌تر، یک مشاور تامین مالی که بر صنعت و حوزه فعالیت شما تسلط بیشتری داشته باشد؛ توانایی ارائه رهنمودها و پیشنهادات بهتری دارد.

این موضوع در حجم سرمایه‌گذاری نیز نمود دارد. جذب سرمایه‌های بزرگ، متوسط و کوچک، از نظر منابع و روش‌های تامین مالی، با یک‌دیگر متفاوت هستند؛ و مشاوران تامین مالی مختلف، در این زمینه روش‌ها و تجارب متفاوتی دارند. بنابراین لازم است تا علاوه بر معیارهای عمومی، معیارهایی اختصاصی با توجه به نیازهای خود نیز تعریف کنید.

در نهایت راه‌کار صحیح انتخاب یک مشاور مناسب برای تامین مالی چیست؟

سنجش افراد مختلف بر اساس میزان دانش و تجربیات آنها کار ساده‌ای نیست. این کار علاوه بر آنکه زمان‌بر است؛ در بعضی شرایط غیرممکن به‌نظر می‌رسد. در این شرایط دریافت خدمات از شرکت‌های معتبر در این زمینه، توصیه منطقی‌تری به‌نظر می‌رسد. گروه‌های مشاوره سرمایه‌گذاری دارای ویژگی‌هایی هستند که آنها را در مقایسه با مشاوران شخصی در اولویت قرار می‌دهد.

این شرکت‌ها معمولا دارای گروهی از مشاوران، با تجارب، تخصص و سوابق گوناگون هستند. همین تنوع باعث می‌شود که توانایی بالاتری در ارائه خدمات تخصصی‌تر در حوزه‌های گوناگون داشته باشند. همچنین بررسی سوابق و نمونه کارهای شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری، به راحتی قابل بررسی بوده و می‌توان پیش از دریافت مشاوره، به بررسی دقیق‌تر ویژگی‌های آنها پرداخت.

ما در گروه مشاوره سرمایه‌گذاری جاوید، می‌کوشیم خدمات مشاوره خود را با بالاترین کیفیت ممکن و توسط بهترین متخصصان این حوزه ارائه دهیم. در صورت داشتن هرگونه سوال پیش از دریافت مشاوره، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر