انتشار سهام 

دولتها، صاحبان شرکتها و هلیدنگهای بزرگ و حتی کسبوکارها کوچک برای شروع یک فعالیت نیاز به سرمایه دارند. این سرمایه یا از طریق داراییهای آنها تامین شده یا باید دست به تامین مالی بزنند. اما تامین سرمایه نیز روشها و ابزارهای مختلفی دارد که استفاده از هر کدام از آنها دارای شرایط خاص خود است. در واقع متناسب با شرایط پروژه و برخی پارامترهای دیگر باید نسبت به انتخاب یکی از این ابزارها اقدام کرد. در این مقاله تلاش داریم تا به مهمترین  ابزارهای تامین مالی اشاره کرده و هر کدام را مختصر توضیح دهیم. 

 سهام ممتاز 

سهام ممتاز همانند سهام عادی یکی از انواع سهام به شمار میرود که صاحبان کسبوکار میتوانند از آن به عنوان یک ابزار تامین مالی استفاده کنند. این نوع سهام به نوعی امتیازات بیشتری نسبت به سهام عادی برای خریدار دارد. خریدار سهام ممتاز نسبت به سهام عادی معمولا در پرداخت سود در اولویت قرار خواهد گرفت. چنین افرادی میتوانند حق رای  لایحه 42 بیشتری داشته و نقش بارزتری خواهند داشت. سهام ممتاز نیز مختص به شرکتهای سهامی بوده و در ماده اصلاحی قانون تجارت در مورد آن توضیح داده شده است. اما شاید این سوال پیش بیاید که هدف از ارائه سهام ممتاز چیست؟ در پاسخ باید گفت خریداران سهام گاهی اوقات بنا به دلایل مختلف امکان دارد که تمایل چندانی برای خرید سهام یک شرکت نداشته باشند. در چنن حالتی شرکت مذکور برای تامین مالی پروژها خود به مشکل برخواهد خورد.  میتواند آنها را برای خرید ، این در حالی است که از طریق سهام ممتاز و در نظر گرفتن امتیازات ویژه برای خریداران سهام ترغیب کند. 

اوراق قرضه 

یکی دیگر از ابزارهای تامین مالی از طریق انتشار اوراق قرضه صورت میگیرد. اوراق قرضه با اوراق سهام دارای برخی تفاوتها است. از جمله آنکه در اوراق قرضه همانند اوراق سهام، دارنده اوراق حق رای و نظر در اداره شرکت را ندارد.
سهام بخشی از سرمایه شرکت به شمار میرود که افراد آن را خریداری میکنند. اما اوراق قرضه به نوعی بدهی شرکت محسوب میشوند. این اوراق بیشتر از طرف سازمانهای دولتی خصوصا شرکتها و بنگاههای دولتی جهت تامین مالی پروژههای مختلف عمرانی و غیرعمرانی انتشار مییابد. دارندگان اوراق در زمانی مشخص اصل پول خود را دریافت میکنند که به زمان سررسید مشهور است. همچنین در زمانهای دیگری بهره آن را دریافت میکنند. با این تفاوت که نقشی در اداره شرکت ندارد. در ایران اوراق قرضه به اوراق با درآمد ثابت نیز شهرت دارد. این روش نیز یکی دیگر از ابزارهای تامین مالی به شمار میرود که بیشتر برای شرکتها و پروژههای بزرگ کاربرد دارد.

اوراق مشارکت

این اوراق نیز اگرچه دارای وجوه اشتراگ با اوراق قرضه بوده، اما تفاوتهای اساسی نیز دارند. از جمله آنکه شرکتها با استفاده از منابع مالی که در اوراق مشارکت به دست میآورند، صرفا باید در پروژههای مشخص آن را سرمایهگذاری  به نحوی شریک شرکت محسوب میشوند. این در حالی است ، کنند. بنابراین افرادی که این اوراق را خریداری میکنند که در اوراق قرضه اینگونه نیست. بدین صورت که در اوراق قرضه شرکتها میتوانند پول دریافتی را در هر پروژهای که بخواهند به مصرف برسانند. بنابراین به لحاظ دریافت اصل و سود پول و مقدار تضمین آن، تفاوت خواهند داشت. به هر  حال اوراق مشارکت نیز به عنوان یکی از ابزارهای تامین مالی میتواند برای برخی از پروژهها و اهداف مناسب باشد. 

شرکتهای تامین مالی

همکاری با شرکتهای تامین مالی و تامین سرمایه است. ، یکی از مهمترین روشهای تامین مالی شرکتها و پروژهها مدلهای مختلفی برای همکاری با این شرکتها وجود دارد که بسته به نیاز و نوع تامین مالی میتوان با آنها همکاری یکی دیگر از خدمات ، کرد. ضمن آنکه خدمات مشاوره تامین مالی و کمک به شرکتها و افراد در راستای جذب سرمایه مهم این شرکتها به شمار میرود. از آنجا که فرایند جذب سرمایه دارای پیچیدگیهای زیاد و مدلهای مختلفی بوده، بنابراین خدمات مشاوره تامین مالی میتواند بهترین گزینه برای هدایت شما به سمت انتخاب یک الگوی مناسب جهت جذب سرمایه باشد. در چند سال اخیر به تعداد این شرکتها و همچنین مشاوران تامین مالی و جذب سرمایه در ایران افزوده شده است. اما همچنان انتخاب یک مشاور جذب سرمایه مناسب یکی از دغدغههای اصلی صاحبان کسبوکار به شمار میرود. اگر قصد دارید تا در کنار بهرهمندی از مشاورههای تخصصی، با اطمینان خاطر نسبت به تامین مالی برای شرکت یا پروژه خود اقدام کنید، ما خدمات گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا را به شما پیشنهاد میدهیم. آشنایی با انواع روشها و ابزارهای تامین مالی، شناخت بازارهای مختلف سرمایه، آشنایی با چگونگی تهیه طرحهای توجیهی در کنار تسلط به چگونگی جذب سرمایه کسبوکار مختلف، از جمله ویژگیهای کارشناسان گروه مشاورین جاوید است. از جمله خدماتی که این گروه ارائه میدهد، مطالعه بازار جهت ورود به بهینه و به صرفه فعالان اقتصادی به حوزههای مختلف است. در کنار این موضوع این گروه تلاش میکند تا با نوشتن و ارائه طرحهای توجیهی، به سرمایهگذاران و
فعالان اقتصادی بهتر کمک کند. ارائه مشاوره سرمایهگذاری جهت ورود به بازارهای مختلف و مشاوره جهت تامین از دیگر خدمات گروه جاوید است. در صورت هر گونه ابهام یا سوال میتوانید با همکاران ما ، سرمایه از روشهای مختلف تماس بگیرید.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر