تامین مالی در موفقیت پروژه ها نقشی حیاتی ایفا می‌کند. این جمله فقط یک گزاره ساده و تبلیغاتی نیست. حقیقت آن است که بسیاری از ایده‌های خلاقانه و نوآورانه، تنها به این دلیل که نتوانسته‌اند هزینه‌های اجرایی کردن کسب و کار خود را پیشبینی کرده و منابع تامین مالی آن را مشخص کنند؛ دست‌شان از رسیدن به موفقیت کوتاه مانده است. بنابراین لزوم بهره بردن از مشاوره و منابع تامین مالی، در موفقیت پروژه شما نقشی اساسی ایفا خواهد کرد. در این نوشته وب‌سایت گروه مشاوره سرمایه گذاری جاوید، می‌خواهیم درباره اهمیت و نقش این موضوع در دست‌یابی به موفقیت یک پروژه نکاتی را مطرح کنیم.

اهمیت تامین مالی پروژه ها

بر اساس اصولی مشخص، راه‌اندازی یک کسب و کار طی مراحل مختلفی امکان‌پذیر می‌شود. در ابتدا ایده یا طرح مدنظر شکل می‌گیرد. سپس ایده پرورده شده و بر اساس واقعیت‌های موجود در بازار عملیاتی بودن و نتیجه بخش بودن آن سنجیده می‌شود. پس از طی این مراحل کار نوشتن طرح تجاری آغاز خواهد شد.

طبیعتا یک طرح تجاری از بخش‌های متنوعی تشکیل شده است. در این میان یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، مرتبط با پیشبینی هزینه‌ها و درآمدهای احتمالی است. در همین بخش است که نقطه سربه‌سر مالی پروژه مشخص می‌شود؛ و بر همین اساس می‌توان تخمین زد که پروژه طی چه بازه‌های زمانی نیازمند تامین مالی بوده و مدل و زمان‌بندی بازپرداخت مبالغ تامین شده چگونه خواهد بود.

اهمیت تامین مالی پروژه به شیوه‌ای درست و اصولی در همین نقطه شکل می‌گیرد. در واقع یک مشاور تامین مالی باید بتواند طرح توجیهی شما را به دقت بررسی کرده و درستی سنجی کند. همچنین او باید بتواند بهترین روش‌های تامین مالی را بر اساس نیازها و زمان‌بندی‌های پروژه شما ارائه دهد؛ تا پروژه شما در مراحل اجرایی با کمبود منابع مالی مواجه نشده و بتواند به اهداف اجرایی مشخص شده، در موعد مقرر دست پیدا کند.

نقش تامین مالی پروژه ها در موفقیت آنها

از قدیم گفته‌اند که پول، سنگ را آب می‌کند. این مثل اشاره دارد به قدرت پول و سرمایه در پیش بردن هرچه قدرتمندتر امور مختلف. این نکته در اکوسیستم‌های کارآفرینانه اثرگذاری بیشتری نیز دارد.

یک کسب‌وکار نوپا در روزهای اولیه و ساخت محصول اولیه، معمولا نیازی به سرمایه احساس نمی‌کند. قالب این کسب‌وکارها با مشارکت بنیان‌گذار پروژه و هم‌بنیان‌گذارهای او به پیش می‌روند.

اما پس از مدتی پول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌شود؛ مسئله این است که ارائه یک خدمت به صورت گسترده و یا تولید یک محصول به صورت انبوه، تنها با همت بنیان‌گذاران پروژه ممکن نیست. در این زمان شما نیازمند تامین مواردی هستید که به صورت کاملا جدی نیازمند سرمایه‌های مالی هستند. از جمله این موارد می‌توان به منابع انسانی تخصصی، تجهیزات تولید انبوه، تبلیغات و بازیابی محصولات و خدمات و... اشاره کرد.

در این شرایط است که نقش تامین مالی در موفقیت پروژه ها به روشنی مشخص می‌شود. حتی شاید بهتر باشد بگوییم که تامین در درجه اول از شکست حتمی پروژه شما جلوگیری می‌کند. زحمات شما یا تیم شما، در خلق یک ایده و ساخت یک محصول، وقتی ارزشمند می‌شود که بتوانید آن را در اختیار گروه بزرگی از مشتریان قرار دهید؛ و این مسئله جز با تامین مالی از طرق مختلف ممکن نیست.

موضوع با اهمیت دیگر در زمینه تامین مالی پروژه ها، توجه به شکل تامین مالی است. دقت در این موضوع ضروری است که بانک، موسسات مالی و اعتباری و هر سازمان دیگری که مسئولیت تامین مالی را در قالب انواع وام‌ها بر عهده می‌گیرد؛ معمولا مسئولیتی در قبال موفقیت و شکست پروژه شما ندارد. در واقع آنها بدون توجه به اینکه شما با دریافت سرمایه موجود به اهداف مالی خود رسیده‌اید یا خیر، در دوره‌های زمانی معین شده، به دنبال وصول مطالبات خود خواهند بود. در چنین شرایطی داشتن یک طرح تجاری منطبق بر اصول علمی و واقعیات موجود، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

گروه مشاوره سرمایه گذاری جاوید، با بهره بردن از خبره‌ترین متخصصان اقتصادی، فعالیت‌های متنوعی را در زمینه مشاوره‌های تامین مالی و معرفی منابع مناسب تامین مالی، ارائه می‌دهد. ما سال‌هاست در این زمینه فعال هستیم؛ و می‌کوشیم با کاهش ریسک فعالیت‌های شما، امن‌ترین، سریع‌ترین و بهینه‌ترین روش‌های تامین مالی را ارائه دهیم.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر