در مورد کسب و کارهای نوپا و متوسط اگرچه مزایای تامین مالی بیشتر به چشم می‌آید؛ اما در زمینه جذب سرمایه، روش‌های تامین مالی نسبت به کسب و کارهای بزرگ محدودتر است. به عنوان مثال در ایران تامین مالی این کسب و کارها از طریق بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری خارجی تقریبا غیرممکن است؛ و تنها بازار پول (بانک‌ها) و سرمایه‌گذاران خطرپذیر داخلی هستند که می‌توانند امکان تامین مالی را برای این کسب و کارها فراهم کنند. این در حالی است که مزایای تامین مالی در کسب و کارهای کوچک و متوسط بسیار جذاب است.

 مهم‌ترین مزایای تامین مالی کسب و کارهای نوپا، کوچک و متوسط

اقتصاد ایران بر پایه کسب و کارهای کوچک و متوسط شکل گرفته است. در واقع این کسب و کارها بار زیادی از اقتصاد ایران را بر دوش می‌کشند. همین مسئله سبب شده است که بر فاکتورهای اقتصادی گوناگونی موثر باشند. از جمله این فاکتورها می‌توان به نرخ بیکاری، درآمد، تورم و... اشاره کرد. بنابراین می‌توان اولین مزیت تامین مالی کسب و کارهای نوپا و کوچک را در یک دید کلان، بهبود شاخص‌های اقتصادی کل کشور دانست.

اما به غیر از مزایای اقتصاد کلان، تامین مالی برای خود کسب و کارهای نوپا و کوجک نیز مزایای مشخصی دارد. مهم‌ترین این مزیت امکان راه‌اندازی و توسعه آن کسب و کار است. سرمایه‌های در گردش در کسب‌وکارهای کوچک بسیار محدود بوده و معمولا پاسخ‌گوی هزینه‌های کوتاه مدت آن کسب و کار است. در نتیجه امکان افزایش سرمایه و توسعه فعالیت‌ها از محل درآمد، سخت و زمان‌بر است. در این شرایط استفاده از روش‌های تامین مالی، به این کسب و کارها اجازه رشد سریع‌تر می‌دهد.

این موضوع درباره کسب‌وکارهای نوپا از اهمیت بالاتری برخوردار است. این کسب‌وکارها معمولا در مرحله طراحی و ساخت محصول هستند و عملا به سودآوری نرسیده‌اند. بنابراین طبیعی است که برای رشد کسب‌وکار خود و تجاری شدن ایده یا محصول، نیازمند تامین مالی هستند. تامین مالی در این کسب و کارها این امکان را فراهم می‌کند.

مزیت دیگر تامین مالی کسب و کارهای نوپا، زودبازده بودن آنها است. در حوزه اقتصاد، کسب‌وکارهای کوچک را با نام کسب و کارهای زودبازده نیز می‌شناسند. از آنجا که فاصله سرمایه‌گذاری در این کسب‌وکارها تا اجرایی شدن کار و به سود رسیدن آن به نسبت طرح‌های تجاری بزرگ کوتاه‌تر است؛ طبیعتا مدت زمان بازگشت سرمایه نیز کوتاه‌تر خواهد بود. بنابراین صاحبان این کسب و کارها علاقه بیشتری به تامین مالی پروژه‌های خود از طریق سرمایه‌های بیرونی دارند.

ریسک‌پذیری بالاتر آخرین مزیتی است که تامین مالی در اختیار کسب و کارهای نوپا، کوچک و متوسط قرار می‌دهد. سرمایه تامین شده از طریق وام‌های بلند مدت و دارای فرصت تنفس و یا سرمایه گذاری خطرپذیر، به شما اجازه خواهد داد با ریسک‌پذیری بیشتر و خطر کمتری، فعالیت خود را آغاز کرده یا توسعه دهید.

در پایان اگر قصد دارید کسب و کار کوچک خود را توسعه دهید؛ تامین مالی می‌تواند مهم‌ترین ابزار شما در این مسیر باشد. ما در گروه مشاوره سرمایه گذاری جاوید، تخصص و تجربه بالایی در زمینه انواع روش‌های تامین مالی داشته و می‌توانیم مسیر شما را تا جذب سرمایه از طریق انواع روش‌های تامین مالی، هموار کنیم.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر