کارکرد و وظیفه نهادهای مالی در بازار سرمایه چیست؟

 

هر کدام از این نهادها بر حسب هدفی که برای تاسیس آنها در نظر گرفته شده، وظیفه خاصی را بر عهده دارند. اما به طور کل مجموعه آنها بازیگرانی محسوب می‌شوند که فرایند سرمایه‌گذاری را تسهیل می‌کنند و به نوعی یک واسطه محسوب می‌شوند. واسطه‌هایی که در بسیاری از اوقات بدون توجه به آنها ممکن است دچار ضرر و زیان جبران ناپذیر در بازار بورس شوید! از جمله این نهادها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کارگزاران بورسی: این شرکت‌ها به عنوان یک واسطه بین خریداران سهام و فروشندگان آن عمل می‌کنند. احتمالا شما هم تاکنون نام یک یا چند کارگزاری بورسی را شنیده‌‌ یا با برخی از آنها تعامل داشته‌اید. کارگزاری‌ها اولین محل برای ورود به بازار سرمایه محسوب می‌شوند. چرا که غالبا افراد معمولا از این طریق اقدام به ثبت نام و شروع فرایند سرمایه‌گذاری در بورس می‌کنند. این کارگزاری‌ها در قبال خدمتی که ارائه می‌دهند کارمزدی را دریافت کرده و معمولا خدمات مشابهی از جانب آنها ارائه می‌شود.
  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری: این صندوق‌ها بر حسب دارایی اولیه مالکان آنها ایجاد شده و اقدام به خرید و فروش سهام می‌کنند. کاری که این نوع صندوق‌ها برای شما انجام می‌دهند، خرید و فروش سهام به صورت غیرمستقیم است. در واقع افراد مبتدی و حتی سایر افراد نیمه‌حرفه‌ای نیز معمولا سرمایه خود را در اختیار این صندوق‌ها قرار می‌دهند تا آنها با استفاده از علم و دانشی که در اختیار دارند، اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. سپس سود حاصل از خرید و فروش سهام را به افراد پرداخت خواهند کرد. این کار تا حد قابل توجهی ریسک سرمایه‌گذاری در بورس را پایین خواهد آورد. با این حال، چنانچه شما بتوانید به صورت حرفه‌ای در بورس فعالیت کنید، می‌توانید سود بیشتری نسبت به فعالیت از طریق این صندوق‌ها کسب کنید.
  • موسسات رتبه‌بندی: این موسسات نیز وظیفه مهمی را در بازار بورس به عهده دارند. معمولا خریداران سهام توان و اطلاعات کافی برای اعتبارسنجی سهام‌ عرضه شده از جانب شرکت‌های مختلف را ندارند. در اینجا موسسات رتبه‌بندی با استفاده از تخصصی که دارند اوراق بهادار صادر شده از جانب شرکت‌ها را رتبه‌بندی می‌کنند. این رتبه‌بندی به واسطه سنجش میزان ریسک اورق و سایر فاکتورهای دیگر مربوط به شرکت انجام می‌گیرد. در نهایت این کار باعث می‌شود تا معامله‌گران بتوانند با اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر دست به انجام معامله بزنند.
  • بازارگردان‌ها: اصلی‌ترین وظیفه این نهادها این است که مانع ایجاد نوسان‌های قیمتی شده و بهترین مظنه قیمتی را متناسب با هر سهم ارائه دهند. در واقع در بسیاری اوقات امکان دارد که یک سهم دچار نوسان قیمتی شده و قیمت واقعی آن برای خریدار یا فروشنده چندان مشخص نباشد. بازارگردان‌ها وظیفه دارند از طریق تحلیل بر روی اطلاعات شرکت‌های بورسی، به نوعی سهام آنها را قیمت‌گذاری و بهترین قیمت را پیشنهاد دهند. این کار به نقدشوندگی سهام بسیار کمک می‌کند. با این حال، حضور این نهاد مالی در بازار ایران چندان زیاد نیست و هنوز برای اثرگذاری بیشتر نیاز به زمان دارد.
  • شرکت‌های تامین سرمایه: این شرکت‌ها نیز به نوعی یک واسطه محسوب می‌شوند که بین خریداران و فروشندگان سهام قرار می‌گیرند. شرکت‌های تامین سرمایه یکی از واسطه‌های مهم بازار سهام به شمار می‌روند و براساس قانون می‌توانند فعالیت‌های مختلفی از قبیل سبدگردانی، بازارگردانی، معالمه، پذیره‌نویسی و برخی فعالیت‌های مرتبط دیگر انجام دهند.
  • شرکت‌های پردازش اطلاعات: این نهادها معمولا تحلیل‌گران بازار سهام محسوب می‌شوند. آنها با استفاده از دانش و تخصص خود اقدام به تحلیل و پردازش اطلاعات شرکت‌ها و همچنین تحلیل اطلاعات مختص به معاملات اوراق بهاردار می‌کنند. سپس این اطلاعت را در اختیار بازیگران مختلف خصوصا خریداران سهام می‌گذارند. معامله‌گران می‌توانند از طریق این اطلاعات برای حضور بهتر و سرمایه‌گذاری مفیدتر در بازار سرمایه اقدام کنند. اولین شرکت پردازش اطلاعات در بازار بورس ایران حدود 10 سال قبل ایجاد و تاسیس شد.
  • شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری: این شرکت‌ها یکی از مهم‌ترین بازیگران بازار سرمایه هر کشور به حساب می‌آیند. چرا که نقش مهمی در هدایت نقدینگی در بازار بورس بر عهده دارند. افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند از اطلاعات و تخصص نهادهای مشاوره‌ای استفاده و براساس اطلاعات ارائه شده آنها اقدام به خرید و فروش سهام کنند. این شرکت‌ها معمولا افراد و متخصصانی را به خدمت می‌گیرند که می‌توانند سهام شرکت‌های مختلف را تجزیه و تحلیل کرده و براساس آن نسبت به مشاوره سرمایه‌گذاری اقدام کنند. بنابراین اگر به دنبال کاهش ریسک سرمایه‌گذاری هستید، حتما از اطلاعات و مشورت‌های آنها استفاده کنید.

 به نهادهای فعال در بازار بورس ایران اشاره کردیم. اما بد نیست بدانید که نهادها و بازیگران دیگری نیز در این بازار وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به صندوق‌های بازنشستگی یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری و برخی نهادهای دیگر اشاره کرد. نیاز است که شما قبل از خرید و فروش سهام، نسبت به درک بیشتر و عمیق‌تر از این نهادها و وظایف آنها کسب اطلاع کنید. چرا که باید با انواع مختلف آنها در بازار بورس ایران و کارکردهایی که دارند آشنا شوید.

از آنجا که بازار سرمایه یک بازار بسیار گسترده و بزرگ بوده، توصیه می‌کنیم که برای شناخت دقیق و جزئی آن با شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری از جمله گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا مشورت کنید. تجربه قریب به 10 ساله در امر مشاوره سرمایه‌گذاری و تامین مالی در کنار بهره‌گیری از بهترین مشاوران این حوزه، باعث شده تا این شرکت‌ به یکی از برندهای معتبر در امر سرمایه‌گذاری از جمله سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه تبدیل شود. برای گرفتن مشاوره یا هر نوع سوال با همکاران ما تماس بگیرید.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر