سرمایه‌گذاری در بازار سهام ایران به چه سمتی می‌رود؟

در چند سال اخیر روز به روز به تعداد افرادی که وارد بازار سرمایه‌ شده‌‌اند، اضافه شده است. در حالی که در سال 92 نهایتا 10 درصد از کل مردم صرفا نسبت به بورس شناخت داشتند، اما در چند سال اخیر علاوه بر شناخت، بسیاری از افراد جامعه جزء فعالان بازار شده‌اند. خصوصا در دو سال اخیر که نوسانات بازار ارز و تورم لجام‌گسیخته بعد از آن، باعث شده تا بسیاری از افراد برای حفظ دارایی خود به بازارهای مختلف روی بیاورند که یکی از این بازارها بازار سرمایه است. بنابراین اکنون قشر قابل توجهی از جامعه که شامل افراد تحصیل‌کرده یا فعالان اقتصادی بوده، به این بازار وارد شده‌اند. موج ایجاد شده به سمتی می‌رود که به احتمال زیاد در چند سال آینده بخش انبوهی از نقدینگی موجود در سایر بازارها به سمت بورس هدایت شود. این امر باعث رونق گرفتن و بالا رفتن بازدهی سرمایه‌گذاری برای افراد خوهد شد.

ریسک بازار سهام به چه صورتی است؟

به طور کل باید بپذیرید ورود در هر فعالیت اقتصادی همراه با ریسک خواهد بود. هر چند که درصد و میزان این ریسک متفاوت خواهد بود. سرمایه‌گذاری نیز مانند هر عمل اقتصادی دیگر با ریسک‌های خاص خود مواجه بوده که سرمایه‌گذاری در بورس هم از این قاعده مستثنی نیست. به طور کل ریسک‌های موجود در بازار سرمایه به دو نوع زیر تقسیم‌بندی می‌شوند.

  • ریسک‌هایی غیرقابل کنترل: این ریسک‌ها مواردی هستند که شما چندان نمی‌توانید بر روی آنها کنترل داشته یا مانع از وقوع آنها شوید. با این حال، ریسک‌های غیرقابل کنترل برای اکثر خریداران یک سهام یا حتی کل سهامداران بازار سرمایه رخ خواهد داد و اینگونه نیست که صرفا شما درگیر آن باشید. مهم‌‌ترین مورد این نوع ریسک‌ها را می‌توان ریسک‌های سیاسی مختلف دانست. به عنوان مثال، در کشور خودمان امضای برجام یا خارج شدن آمریکا از آن می‌تواند یک ریسک سیاسی محسوب شود. هر چند که امکان دارد این نوع ریسک‌ها برای برخی سهامداران حتی نتیجه خوبی داشته باشد. از دیگر این ریسک‌ها، می‌توان به ریسک تجاری اشاره کرد. مثلا فکر کنید که هیئت دولت یا یک وزارتخانه خاص با اعمال یک بخشنامه باعث می‌شود تا واردات یک محصول به کشور آزاد یا ممنوع شود. این کار باعث می‌شود تا سهام شرکتی که شما آن را خریداری کرده‌اید، تحت تاثیر قرار گیرد. ریسک‌های غیرقابل کنترل غالبا غیر قابل پیش‌بینی بوده و به یکباره اتفاق می‌افتند. هر چند که می‌توان دورنمایی از آنها داشته باشیم. انواع مختلف دیگری از این نوع ریسک‌ها خصوصا ریسک سیاسی در بازار سهام ایران و جهان وجود دارد.
  • ریسک‌های قابل کنترل: تمامی ویژگی‌هایی که برای ریسک نوع اول ذکر کردیم برای این نوع ریسک حالت عکس خواهد داشت. یعنی کنترل آن بیشتر در اختیار سهامدار و قابلیت پیش‌بینی بیشتری خواهد داشت. از جمله این ریسک‌ها می‌توان به ریسک مالی اشاره کرد. هنگامی که شما اقدام به خریداری یک سهام خاص می‌کنید باید انواع مختلف این نوع ریسک‌ها را مد نظر داشته باشید و به نحوی سرمایه‌گذاری کنید که با کمترین میزان ریسک همراه باشد. شما می‌توانید با کسب آگاهی در خصوص سرمایه‌گذاری در بازار سهام، تا حد بسیار زیادی میزان این نوع ریسک را کاهش دهید تا بدین صورت بتوانید درآمد خود را افزایش دهید.

بازدهی بازار سهام تحت تاثیر چه عواملی است؟

بازدهی در بازار سهام تحت تاثیر عوامل مختلفی از قبیل ساختار اقتصادی کشورها، میزان توجه به بازار سهام در آن کشور، ثبات اقتصادی حاکم بر آن و از همه مهم‌تر میزان آگاهی و اطلاعات خریداران سهام از سرمایه‌گذاری در این بازار است. چرا که سرمایه‌گذاری در بورس همانند مسکن یا بازار طلا و ارز نیست که نیاز به اطلاعات و تخصص خاصی نداشته باشد. تسلط بر تحلیل تکنیکال و بنیادین از جمله این موارد است. از آنجا که بخش قابل توجهی از فعالان این بازار معمولا درگیر شغل دیگری بوده و وقت کافی برای تسلط بر این مهارت‌ها را ندارند، بنابراین میزان ریسک فعالیت خود را بالا می‌برند. با این حال، فعالیت در این بازار به گونه‌ای است که بتوان با روش‌های دیگر میزان بازدهی آن را بالا برد. از جمله این روش‌ها سرمایه‌گذاری در صندوق‌های بورسی یا همچنین سبدگردانی است. در این نوع روش‌ها شما خود دخالت کمتری در فرایند سرمایه‌گذاری داشته و بیشتر آن را با یک واسطه معتبر انجام می‌دهد. به همین دلیل ریسک سرمایه‌گذاری تا حد بسیار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. اگرچه شاید این روش سود کمتری در حالت سرمایه‌گذاری به صورت شخصی داشته باشد، اما باید دقت کنید که میزان ریسک آن بسیار کمتر از حالت‌های دیگر است.

با این حال، سرمایه‌گذاری به هر روش خاصی، شما را از بالا بردن سطح آگاهی خود از این بازار معاف نمی‌کند! اگر به دنبال پول هستید، این کار در بازار بورس از طریق بالا بردن سطح سواد و آگاهی خود قابل انجام است. روش‌های مختلفی جهت بالا بردن سطح آگاهی خود و همچنین انجام یک سرمایه‌گذاری بورسی با بازدهی بالا وجود دارد که مشاوره سرمایه‌گذاری و استفاده از نظر متخصصان یکی از بهترین روش‌ها برای این کار است.

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا با پشتوانه تجربه 20 ساله در امر سرمایه‌گذاری و تامین مالی، آماده است تا به شما در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری از جمله سرمایه‌گذاری در بازار سهام مشاوره تخصصی ارائه دهد. بهره‌گیری از کارشناسان خبره در کنار خوش‌نامی در انجام فعالیت‌ها، باعث شده تا گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا به یکی از مهم‌ترین بازیگران حوزه مشاوره سرمایه‌گذ‌اری در کشور تبدیل شود. در صورت هر گونه ابهام یا سوال می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

 

 

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر