صندوق سرمایه‌‌‌گذاری چه کاری انجام می‌دهد؟

تاریخ تاسیس و ایجاد اولین صندوق به قرن نوزدهم میلادی در کشور ایالات متحده آمریکا برمی‌گردد. آن زمان کمتر کسی تصور می‌کرد که این صندوق‌ها روزی بتوانند به بازیگری بسیار تاثیرگذار در دنیای سرمایه‌گذاری تبدیل شوند. اما چه نیازی باعث تاسیس آنها شد؟ همانطور که اشاره شد سرمایه‌گذاری مانند هر فعالیت اقتصادی دیگر نیاز به کسب برخی مهارت‌ها و تخصص‌ها دارد. انجام این کار برای تک تک سرمایه‌گذاران امکان‌پذیر نیست. چرا که آنها وقت کافی در این خصوص ندارند و البته تخصص لازم را نیز برای انجام چنین کاری لزوما ممکن است نداشته باشند. در اینجا بود که صندوق‌های سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از بازیگران مهم بازار سرمایه به وجود آمد تا به عنوان یک واسطه مالی عمل کنند. توجه کنید که در دنیای سرمایه‌گذاری و بازار سرمایه انواع دیگری از واسطه‌ها و بازیگران است که هر کدام وظیفه خاصی بر عهده دارند. وظیفه این نوع صندوق‌ها این است که با در اختیار گرفتن منابع مالی سرمایه‌گذاران، اقدام به خرید اوراق بهادار می‌کنند. این اوراق بهادار شامل اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی، سهام بورسی و سایر اوراق بهادار دیگر است. بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری از طریق دانش، تخصص و اطلاعاتی که دارند می‌توانند ریسک سرمایه‌گذاری را به کمترین میزان ممکن کم  و بازدهی آن را بیشینه کنند. هدفی که مطلوب سرمایه‌گذاران بوده و خود به تنهایی در معدود مواردی می‌توانند به آن برسند. این واسطه‌ مالی به نوعی بین خریداران و فروشندگان اوراق بهادار مختلف، واسطه شده و طبیعی است که از این راه نیز کسب درآمد می‌کند. در ایران حدود 14 سال قبل این صندوق‌ها در قوانین و مقررات مختلف از جمله قانون بازار اوراق بهادار مورد توجه قرار گرفتند. رفته رفته اهمیت و میزان توجه به آنها افزایش یافته و بسیاری از سرمایه‌گذاران سرمایه خود را در اختیار آنها قرار دادند. این استقبال باعث شده تا در حال حاضر انواع مختلفی از این صندوق‌ها در بازار سرمایه ایران شکل بگیرد که شما به عنوان سرمایه‌گذار می‌توانید با یکی از آنها همکاری کنید. تا اینجا دریافتیم که سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها می‌تواند یکی از کم‌ریسک‌ترین راه‌ها برای رسیدن به سود باشد، اما مساله این است که انواع مختلف این صندوق‌ها چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ در ادامه به این سوال مهم پاسخ می‌دهیم.

انواع مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بشناسیم

صندوق‌های مذکور دارای انواع مختلفی هستند که به روش‌های متنوعی اقدام به سرمایه‌گذاری کرده و افراد می‌توانند بسته به شرایطی که دارند در یکی از آنها سرمایه‌‌گذاری کنند. از جمله آنها می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

  • صندوق سرمایه‌گذاری سهام: عمده فعالیت این صندوق‌ها در بازار بورس و اوراق بهادار است. بنا بر آنچه برای فعالیت آنها در نظر گرفته شده، باید چیزی در حدود 70 درصد از منابع مالی سرمایه‌گذاران را در بازار بورس سرمایه‌گذاری کرده و با آن سهام شرکت‌های مختلف را خریداری کنند. این نوع صندوق‌ها مقداری ریسک بالاتری نسبت به برخی صندوق‌های دیگر از جمله صندوق با درآمد ثابت دارند. اما نباید فراموش کنید که نرخ سودهای به دست آمده و بازدهی فعالیت در آنها معمولا بیشتر از صندوق‌های با درآمد ثابت است. بنابراین ریسک سرمایه‌گذاری در آنها بیشتر، اما میزان کسب درآمد بالاتری هم از آنها انتظار می‌رود.
  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت: این صندوق‌ها بیشتر مخصوص افرادی بوده که چندان به دنبال ریسک نیستند و سرمایه‌گذاری در آنها نسبت به صندوق قبلی دارای کمترین ریسک ممکن است. اما خوب باید توجه کرد که درآمد کسب شده از طریق این صندوق‌ها به مراتب کمتر از گزینه‌ قبلی است. صندوق مذکور منابع در اختیار را عمدتا در خرید برخی سهام‌های بسیار کم ریسک سرمایه‌گذاری می‌کند. به همین دلیل تا حدود بسیار زیادی سود حاصل از سرمایه‌گذاری کردن در آنها قطعی است. البته در اینجا باید به سود بانکی یا سود موسسات مالی و اعتباری نیز توجه کرد.
  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط: صندوق فوق را می‌توان میانگین و حد وسطی از دو صندوق قبلی در نظر گرفت. چرا که این صندوق‌ها بخشی از منابع در اختیار را همانند صندوق با درآمد ثابت در اوراقی سرمایه‌گذاری می‌کنند که به نوعی دارای درآمد ثابت هستند. از طرفی بخش دیگری از منابع را همانند صندوق سهامی در بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند. بدین ترتیب می‌توان گفت به لحاظ ریسک‌پذیری نیز ریسکی میانگین دو صندوق قبلی خواهد داشت.
  • صندوق سرمایه‌گذاری :ETCاین نوع از صندوق‌ها به مراتب جدیدتر بوده و بدین روش عمل می‌کنند که منابع در اختیار سرمایه‌گذاران را در کالاهای خاص سرمایه‌گذاری می‌کنند. در واقع در اینجا شما اوراق یک کالای خاص را خریداری و می‌توانید با فروش آن به سود برسید. بدون آنکه در خصوص انبارداری یا نگهداری و فروش آن کالا متحمل هزینه خاصی شده باشید. بنابراین نسبت به خرید و فروش کالا به صورت واقعی و اصلی، ریسک بسیار کمتری را خواهد داشت.

به صندوق‌‌ سرمایه، تعریف و انواع مختلف آن اشاره کردیم. بد نیست بدانید که انواع دیگری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند صندوق‌های جسورانه، صندوق‌های تامین مالی و سایر صندوق‌های دیگر نیز وجود دارند. بدون شک فعالیت از طریق صندوق‌ها یکی از بهترین راه‌ها برای سرمایه‌گذاری است. اما این کار فوت و فن‌های خاص خود را نیاز دارد که در این خصوص بهتر است از طریق مشاوره سرمایه‌گذاری اقدام کنید. گروه مشاورین جاوید سرمایه‌ صدرا با سال‌ها تجربه در امر سرمایه‌گذاری و تامین مالی می‌تواند شما در این خصوص یاری دهد. کافی است با ما تماس بگیرید.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر