سرمایه‌گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری در بازار بورس به چندان سرمایه بالایی نیاز ندارد. از این رو می‌توانید حتی با مبلغ یک میلیون تومان و کمتر از آن نیز فعالیت خود را شروع کنید. این نوع سرمایه‌گذاری علاوه بر آنکه برای خود فرد مفید بوده، به اقتصاد کشور و تامین نقدینگی مورد نیاز بنگاه‌ها نیز کمک می‌کند. شاید ابتدا کمی از بورس بترسید یا آنکه با خود بگویید که دانش لازم را برای انجام این کار ندارید. اما بازار بورس برای این دسته از افراد هم گزینه‌های خوبی را در نظر گرفته است. اگر دانش و تخصص لازم را در این خصوص ندارید، می‌توانید از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی استفاده کنید. این صندوق‌ها انواع مختلفی دارند و شما با در اختیار قرار دادن سرمایه خود به آنها، می‌توانید ریسک سرمایه‌گذاری را به حداقل ممکن برسانید. علاوه بر آن، چناچه تمایل دارید تا به صورت حرفه‌ای در این بازار فعالیت کنید، می‌توانید از مشاوره سرمایه‌گذاری کمک بگیرید.

سرمایه‌گذاری در بازارهای ارز و طلا

اگرچه سرمایه‌گذاری در بازارهای ارز و طلا از گذشته تاکنون مورد توجه بوده، اما این موضوع در یکی دو سال اخیر بسیار تشدید شده است. دلیل آن مربوط به نوسانات بازار ارز و همچنین بازار سکه و طلا است. از طرفی اکثر آحاد جامعه می‌توانند با در دست داشتن سرمایه کم برای این نوع سرمایه‌گذاری اقدام کنند. ضمن آنکه انجام این کار چندان به تخصص و دانش زیادی نیاز ندارد و اکثر افراد به راحتی می‌توانند در این بازارها سرمایه‌گذاری کنند. اما در این زمینه بد نیست به چند نکته اشاره کنیم. ابتدا آنکه هجوم نقدینگی بیش از حد به این بازارها موجب نوسانات بسیار شدید می‌شود که دود آن در نهایت به چشم تمام آحاد جامعه خواهد رفت. علاوه بر آن، سرمایه‌گذاری در بازار طلا و ارز ریسک بسیار بالایی داشته و امکان دارد که یک شبه سرمایه شما به نصف تقلیل یابد. همانطور که در نوسانات ارزی یکی دو سال اخیر نیز بارها این مساله برای افراد رخ داد. چرا که امکان دارد با یک سخنرانی یا یک رخداد سیاسی، به یکباره روند بازار ارز و طلا برعکس شود. سرمایه‌گذاری در بازار مسکن نیز تا حدود قابل توجهی و البته با شیب کمتر از همین روند تبعیت می‌کند.

سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار

اوراق بهادار انواع گوناگونی دارد که یکی از آنها اوراق سهام و سرمایه‌گذاری در بازار بورس است که به آن اشاره شد. اما علاوه بر این اوراق، افراد می‌توانند با خرید سایر اوراق بهادار دیگر برای سرمایه‌گذاری اقدام کنند. اوراق مشارکت و اوراق قرضه از جمله اوراق‌های دیگر هستند که افراد می‌توانند در آنها سرمایه‌گذاری کنند. سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه بدین صورت است که یک شرکت یا یک بنگاه اوراق و اسنادی را منتشر می‌کند. سپس افراد می‌توانند با خرید این اوراق، در بازه‌های زمانی مشخص سود حاصل از سرمایه‌گذاری خود را دریافت کند. همچنین در یک بازه زمانی مشخص دیگر که به آن تاریخ سررسید می‌گویند، کل مبلغ سرمایه‌گذاری شده را دریافت می‌کنند. در این روش افراد هیچ سهمی از مالکیت شرکت نخواهند داشت. در مقابل اوراق مشارکت بیشتر توسط شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی مانند وزارتخانه‌ها یا شهرداری جهت اجرای پروژه‌های عمرانی منتشر می‌شود. این اوراق نیز در برخی موارد همانند اوراق قرضه هستند. با این تفاوت که در اوراق مشارکت به نوعی پرداخت سود و اصل پول، تضمین شده‌تر است. با این حال، سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه یا مشارکت نیز همانند سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند هم برای سرمایه‌گذار و هم برای اقتصاد کشور مفید واقع شود.

راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک

در برخی از نقاط کشور می‌توان با یک سرمایه کم نسبت به راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک تولیدی یا خدماتی اقدام کرد. اگرچه راه‌اندازی کسب‌وکار در هر مقیاسی نیاز به مقدار قابل توجهی سرمایه دارد، اما در برخی اوقات می‌توان از طریق اجاره محل فعالیت در برخی حوزه‌ها، برای این کار اقدام کرد. این کسب‌وکار کوچک می‌تواند یک کارگاه کوچک یا حتی یک کسب‌وکار اینترنتی باشد. در چند سال اخیر با رشد و نفوذ اینترنت در جهان و به تبع در ایران، راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی با سرمایه کم هم به ایده خوبی جهت سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. با این حال، به طور کل راه‌اندازی کسب‌وکار نیاز به تخصص در یک حوزه خاص نیز دارد. علاوه بر آن باید با دانش سرمایه‌گذاری آشنا بوده و آینده‌نگری خوبی داشته باشید. در این خصوص معمولا مشاوره سرمایه‌گذاری و مشاوران این عرصه می‌توانند به شما کمک کنند.

فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیار زیاد هستند. اما مساله این است که شما چه میزان سرمایه در اختیار دارید. مهم‌تر از آن این است که شما چه تخصص، حرفه‌ یا مهارتی را دارید که می‌توانید در آن حوزه سرمایه‌گذاری کنید. بنابراین این موضوع تا حدود زیادی به خود شما بستگی خواهد داشت. حتی محل سکونت، مقدار زمانی که در اختیار دارید و برخی پارامترهای دیگر در این خصوص تاثیرگذار هستند. به همین دلیل معمولا نمی‌توان یک نسخه واحد برای تمام افراد در نظر گرفت. در این رمینه بهتر است با یک مشاوره سرمایه‌گذاری مطمئن مشورت کنید تا ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید. ما به شما گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا را پیشنهاد می‌دهیم. این گروه با بهره‌گیری از مشاورین مجرب در عرصه سرمایه‌گذاری و تامین مالی به شما در انتخاب بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری متناسب با علاقه، میزان سرمایه و توانایی کمک خواهد کرد. در صورت هر گونه سوال یا ابهامی کافی است با ما تماس بگیرید.

 

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر