راه‌اندازی کسب‌وکار

هر کسب‌وکار برای شروع فعالیت‌های خود نیاز به نقدینگی دارد. این نقدینگی در گذشته‌های دور معمولا از طریق خود فرد تامین می‌شد. اما متحول شدن اقتصاد جهان باعث شد تا روش‌های دیگری نیز برای این کار ابداع شود. کارآفرینان و سرمایه‌گذاران در ابتدا امر نیاز دارند تا هزینه‌های جاری خود را پوشش دهند. از جمله هزینه‌های جاری می‌توان به حقوق و دستمزد پرسنل یا لوازم و تجهیزات اداری و همچنین دفتر محل کار اشاره کرد. این موارد اولین ملزومات برای شروع یک فرایند کاری محسوب می‌شوند. اما راه‌اندازی کسب‌وکار معمولا به هزینه‌های دیگری نیز نیاز دارد که بسته به نوع و هدف آن می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، راه‌اندازی یک واحد تولیدی نیاز به فضای فیزیکی بیشتری نسبت به یک واحد خدماتی یا بازرگانی دارد. به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان ناچار هستند تا بخش قابل‌توجهی از سرمایه اولیه خود را صرف خرید یا اجاره فضای فیزیکی برای تولید کنند. بنابراین بخشی از اهداف تامین مالی در کمک به کارآفرینان جهت راه‌اندازی کسب‌وکار خلاصه می‌شود.

خرید تجهیزات و ماشین‌آلات

در دنیای امروز تجهیزات پیشرفته می‌توانند نقش زیادی در کاهش ضایعات تولید و ایجاد محصولات باکیفیت داشته باشند. از آنجا که بسیاری از تجهیزات پیشرفته مورد نیاز برای تولید و حتی خدمات وارداتی هستند، بنابراین بسیاری از آنها دارای قیمت بسیار قابل‌توجهی هستند. خصوصا آنکه نوسانات ارزی طی چند سال اخیر بر قیمت اکثر محصولات وارداتی تاثیر زیادی بر جای گذاشته است. از همین رو بسیاری از صاحبان کسب‌وکار خرید تجهیزات پیشرفته را یکی از اهداف تامین مالی در نظر می‌گیرند.

توسعه کسب‌وکار

تامین سرمایه در گردش برای شرکت‌ها و کسب‌وکارها حکم مرگ و زندگی را برای آنها دارد. چرا که هر کسب‌وکاری در حیات سازمانی خود به سرمایه لازم جهت ادامه و توسعه فعالیت‌هایش نیاز دارد. معمولا بعد از آنکه شرکت‌ها مراحل اولیه راه‌اندازی و نوزادی را پشت سر گذاشتند، نیاز دارند تا به روش‌های مختلف کسب‌کارشان را بهبود ببخشند. این توسعه ممکن است در به کار بردن یک روش جدید، ایجاد یک واحد تولیدی جدید یا موارد دیگر باشد. این مورد خصوصا برای مدیران ایرانی که واحدهای آنها از به روز نبودن و درد تحریم‌ها رنج می‌برند، بسیار برجسته‌تر خواهد بود. در بسیاری از اوقات فرایند تامین سرمایه به نحوی بوده که همراه با آن دانش فنی و مهارت‌های لازم نیز انتقال داده می‌شود. معمولا در تامین مالی خارجی و همکاری با شرکت‌ها و کسب‌وکارهای سایر کشورها از این روش استفاده می‌شود. با این اوصاف، تامین سرمایه در گردش و بهبود کسب‌وکار را می‌توان یکی از مهم‌‌ترین اهداف تامین مالی در نظر گرفت.

راه‌اندازی استارت‌آپ

استارت‌آپ‌ها را می‌توان محصول دنیای مدرن و اقتصاد امروزی دانست که فناوری اطلاعات در آنها نقش اصلی را بازی می‌کند. مدل خاص این نوع از کسب‌وکارها در راه‌اندازی و توسعه، باعث شده تا فرایند تامین مالی برای آنها نیز متفاوت از سایر انواع کسب‌وکار باشد. چرا که استارت‌آپ‌ها معمولا در ابتدا امر نه به صورت رسمی بلکه به صورت غیررسمی فعالیت کرده و در صورت ادامه فعالیت در چند مرحله نیاز به جذب سرمایه خواهند داشت. بسته به اینکه یک استارت‌آپ در چه مرحله‌ای نیاز به جذب سرمایه خواهد داشت، می‌تواند از تسهیلات بانکی، سرمایه‌گذاران فرشته، تامین مالی جمعی، اقوام و آشنایان یا سایر روش‌های مرسوم استفاده کند.

خلق نوآوری

جذب سرمایه در بسیاری از مواقع به صورتی بوده که می‌تواند منجر به خلق روش‌های جدید برای پاسخ به نیازهای متعدد شود. همانطور که اشاره شد معمولا در فرایند تامین سرمایه خارجی، شرکت‌ها سعی می‌کنند تا از این طریق نیاز خود در به کار گیری روش‌های جدید را نیز برطرف کنند. آنها معمولا از طریق عقد قرارداد با یکی از شرکت‌های بزرگ دنیا، علاوه بر جذب نقدینگی اقدام به جذب ایده‌ها و روش‌های نوین جهت بهبود فرایندهای کسب‌وکار نیز می‌کنند. حتی ممکن است از این طریق یک محصول یا خدمت جدید به سبد محصولات و خدمات شرکت اضافه شود. از همین رو ایجاد و خلق نوآوری را می‌‌توان یکی از اهداف تامین مالی در نظر گرفت که معمولا شرکت‌ها و کسب‌کارهای بزرگ به آن توجه دارند.

به اهداف مختلف تامین سرمایه اشاره کردیم. با این حال، ممکن است اهداف مختلف دیگری نیز برای تامین مالی وجود داشته باشد که بسته به نوع کسب‌کارها می‌تواند متفاوت باشد. از همین رو انتخاب مدل بهینه جهت تامین نقدینگی لازم برای کسب‌وکارها اهمیت حیاتی خواهد داشت. پیچیدگی فرایند تامین مالی، قوانین و مقررات گسترده در کنار اهمیت این موضوع برای ادامه فعالیت‌ یک کسب‌وکار، باعث شده تا بسیاری از مدیران از خدمات مشاوره تامین مالی در این زمینه استفاده کنند. گروه مشاوران جاوید سرمایه صدرا از سال 1389 تاکنون توانسته به بیش از صدها نوع از کسب‌کارهای مختلف تولیدی، خدماتی و صنعتی به صورت تخصصی خدمات مشاوره تامین مالی ارائه دهد. علاوه بر مشاوره سرمایه‌گذاری، این مجموعه به صاحبان کسب‌وکار در زمینه‎های مختلف مطالعات امکان‌سنجی، تهیه طرح‌های توجیهی اقتصادی و همچنین مطالعه و شناخت بازار کمک می‌کند. سابقه چندین ساله و خوش‌نامی در عرصه مشاوره تامین مالی باعث شده تا بسیاری از برندهای معروف با این مجموعه همکاری داشته باشند که شما نیز می‌توانید یکی از آنها باشید.

 

 

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر