دارایی چیست؟

قبلا از آنکه بخواهیم در خصوص مدیریت این دو مفهوم صحبت کنیم، بد نیست بدانیم که اصلا دارایی یا سرمایه به چه معنا است. دارایی می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد و به صورت‌های گوناگون باشد. اما همه آنها دارای یک وجه مشترک و مشابه نسبت به یکدیگر هستند. این وجه مشترک همان داشتن ارزش مادی برای یک شرکت، کسب‌وکار یا حتی یک فرد است. انواع دارایی‌ها شامل ساختمان‌ها، کارخانه‌ها، ماشین‌آلات، ابزارها و داده‌های مهم هستند. امروزه حتی از نیروی انسانی نیز به عنوان یک دارایی مهم یاد می‌کنند. تمام این موارد در یک ویژگی‌ خاص مشترک هستند و آن ارزش پولی یا مادی هر کدام از آنها است. هر چند که این ارزش در برخی از آنها مشهود و در برخی دیگر غیرمشهود است. به عنوان مثال، یک ساختمان یا زمین دارای ارزش پولی مستقیم و مشهود بوده، در حالی که نیروی انسانی از جمله دارایی‌هایی به شمار می‌رود که دارای ارزش مادی غیرمشهود است. گاهی اوقات ممکن است ارزش و اعتباری که یک نیروی انسانی خاص برای یک کسب‌وکار به ارمغان می‌آورد، هیچ تجهیزات یا ماشین‌آلات مدرنی قادر به ایفای چنین نقشی نباشد. بنابراین در سالیان اخیر به نیروی انسانی به عنوان مهم‌ترین دارایی یک سازمان اهمیت بسیار زیادی می‌دهند. هر چند که در اکثر سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی هنوز عناصری مانند تجهیزات، ماشین‌آلات، ساختمان‌ها و مواردی از این قبیل دارای بیشترین ارزش است. در سالیان اخیر حتی داده‌ها و اطلاعات یک شرکت نیز در زمره مهم‌ترین دارایی‌ها و منابع آن جای گرفته‌اند. چرا که در بسیاری مواقع این داده‌ها می‌توانند به بهترین روش و ابزار برای کسب سود و درآمد تبدیل شوند. بنابراین صرفا نمی‌توان از برخی نمونه‌های فیزیکی به عنوان دارایی یک کسب‌وکار یاد کرد.

سرمایه چیست؟

با شنیدن این واژه، احتمالا در ابتدا به یاد مفاهیم نزدیک به پول و ثروت افتاده‌اید. اما اشتباه نکنید، سرمایه پول نیست. هر چند بدون ارتباط با آن نیز نیست. واقعیت آن آست که سرمایه مفهومی کلی‌تر و گسترده‌تر از دارایی است. در واقع سرمایه را می‌توان مجموعه‌ای از دارایی‌های مختلف مادی و غیرمادی دانست. اما تعریف دقیق‌تر از سرمایه زمانی است که این میزان دارایی را از بدهی‌ها کسر کنیم. یعنی هر شرکت یا کسب‌وکاری دارای یک سری از بدهی‌ها و تعهدات مختلف است. زمانی که این میزان بدهی‌ها را از کل دارایی‌ها کسر کنیم، آن چیزی که باقی می‌ماند همان سرمایه است. سرمایه را می‌توان نوعی حق برای صاحبان آن که همان صاحبان شرکت هستند، در نظر گرفت. بنابراین سرمایه مفهومی است که دربرگیرنده دارایی بوده و دارای رابطه مستقیم با میزان دارایی‌های یک کسب‌وکار است. یعنی هر انداره که میزان دارایی یک شرکت بیشتر باشد، به طبع میزان سرمایه آن نیز بالاتر خواهد رفت و برعکس. همچنین میزان بدهی‌ها نیز می‌تواند بر سرمایه و میزان آن تاثیرگذار باشد. به طوری که هر اندازه میزان بدهی‌ها بیشتر باشد و از میزان دارایی سبقت بگیرد، سرمایه کمتری در اختیار شرکت خواهد بود و برعکس.

چرا مدیریت سرمایه و دارایی مهم است؟

به تعریف دو مفهوم سرمایه و دارایی اشاره کردیم. اما بد نیست بدانید که این دو نیازمند مدیریت کردن بهینه هستند. همانطور که ذکر شد دارایی‌ها مهم‌ترین منبع یک سازمان به شمار می‌روند و طبیعی است که نگهداری و پشتیبانی کردن از آنها نقش مهمی در حفظ‌شان دارد. به عنوان مثال، در صورتی که ماشین‌آلات یک کارخانه به صورت مرتب سرویس نشده و به درستی از آنها استفاده نشود، به مرور کارایی خود را از دست خواهند داد. یعنی زودتر از حد میانگین خود، به یک دارایی بی‌ارزش تبدیل می‌شوند. بنابراین نیاز به مدیریت و نگهداری بهینه دارند. این مدیریت در سایر دارایی‌های مختلف دیگر مانند نیروی انسانی، ساختمان‌ها، زمین، تجهیزات نیز بسیار مهم بوده و نقش اساسی دارد. چرا که از بین رفتن دارایی‌ها منجر به کم شدن ارزش سرمایه یک شرکت خواهد شد. اما سرمایه‌های یک شرکت نیز به همان میزان نیازمند مدیریت کردن هستند تا بتوان به نحو احسن از آنها استفاده کرد. هر اندازه میزان سرمایه یک شرکت بیشتر باشد، طبیعتا ارزش آن شرکت برای فروش یا بستن قراردادها و سایر فعالیت‌های اقتصادی بالاتر می‌رود. به همین دلیل نیاز است تا صاحبان شرکت‌ها و کسب‌وکارها با استفاده از روش‌های نوین نسبت به حفظ و تقویت دارایی‌ها و سرمایه‌های شرکت خود اقدام کنند. ارزش دارایی‌ها و سرمایه یک شرکت زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که صاحبان آن قصد جذب سرمایه و تامین مالی داشته باشند. طبیعی است که در چنین شرایطی هر اندازه که میزان دارایی و سرمایه یک شرکت بالاتر باشد، فرایند جذب سرمایه‌ و تامین مالی آن توسط سرمایه‌گذاران مختلف نیز تسهیل می‌یابد. چرا که هیچ‌گاه سرمایه‌گذاران مختلف سرمایه خود را در اختیار شرکتی که در معرض ورشکستگی و کاهش شدید سرمایه و دارایی قرار دارد، قرار نمی‌دهند.

تفاوت مدیریت سرمایه و دارایی و اهمیت آنها در فعالیت‌های اقتصادی یک کسب‌وکار، موضوعی بود که در این مقاله به آن اشاره کردیم. اگر کسب‌وکار شما هم در این خصوص دچار مساله بوده یا آنکه قصد دارید تا به صورت بهتری نسبت به مدیریت کردن دارایی و سرمایه خود اقدام کنید، گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا در این زمینه می‌تواند شما را یاری دهد. این گروه با فعالیت تخصصی چندین ساله در زمینه سرمایه‌گذاری، تامین مالی و فعالیت مشابه آن، به یکی از بهترین مراجع برای ارائه مشاوره‌های تخصصی در زمینه‌های مالی، سرمایه‌گذاری و تامین مالی تبدیل شده است. می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

 

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر