در شماره‌های گذشته گفتیم که به بهانه برگزاری پنجمین دوره از همایش ملی کیفیت و مشتری‌مداری با رویکرد نقش رقابت‌پذیری و بهبود کیفیت در جلب رضایت‌مندی مصرف‌کنندگان به سراغ شرکت‌های مطرح در حوزه مشتری‌مداری و متعهد به ارتقای کیفیت رفته‌ایم تا از تجربه‌های آنها و موفقیت‌شان در این زمینه بیشتر بدانیم.

 

این همایش ۴ اسفند امسال برگزار و از شرکت‌های منتخب نیز قدردانی شد. در این شماره نیز گفت‌وگویی با دکترحسین مرادی، موسس گروه مشاورین جاویدسرمایه صدرا داشتیم تا دیدگاه او درباره کیفیت و ارتقای این مولفه مهم در مجموعه او را بدانیم. گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا با هدف تسهیل دسترسی فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل به منابع مالی مورد نیاز در سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را آغاز کرد. موفقیت در ارائه مشاوره تأمین مالی صدها پروژه تجاری، تولیدی، صنعتی و صنفی به تبع آن رضایتمندی صاحبان آنها موجب شده تا امروز گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا به عنوان نهادی توانمند و متعهد در بین تمامی متقاضیان شناخته شود. مشروح گفت‌وگو با مدیرعامل این شرکت را در ادامه می‌خوانید:

 

در ابتدا بفرمایید تعریف شما از کیفیت چیست

برای کیفیت تعاریف متعددی در زمینه‌های مختلف وجود دارد، از جمله مطابقت با مشخصات و نیازمندی‌ها، رضایت مشتری، قابلیت اعتماد و دوام محصول و خدمت؛ اما شاید بتوان جامع‌ترین تعریف برای کیفیت را همان تعریفی که استاندارد ایزو ۹۰۰۱ کیفیت ارائه کرد دانست، یعنی میزان و درجه‌ای از برآورده شدن الزامات و خواسته‌ها. از نظر ما در بحث کیفیت و مشتری‌مداری این خواسته‌ها و الزمات می‌تواند از سوی ذینفعان داخلی سازمان نیز باشد.

 

در سال رونق تولید ملی و در شرایطی که واردات برخی کالاها ممنوع است، کیفیت چه نقشی می‌تواند در توسعه فروش کالای ایرانی داشته باشد؟ با توجه به اینکه این فرهنگ در جامعه وجود دارد که کالای خارجی کیفیت بهتری دارد.

بدون شک رضایت مشتریان و متقاضیان یکی از مهم‌ترین ارکان رقابت خدمات و محصولات داخلی با نمونه‌های خارجی است. از سوی دیگر رضایت ناشی از حفظ و ارتقای کیفیت محصولات و خدمات بسیار موثر و ماندگار است.

 

در راستای حمایت از حقوق مصرف‌کننده چه اقداماتی انجام می‌دهید و از نگاه شما تحقق این امر مستلزم چیست؟ برای مشتری‌مداری چه جایگاهی قائل هستید

ما بر این باور هستیم که پاسخگویی به موقع به درخواست‌ها و نیازهای مشتریان و متقاضیان در قالب ارائه خدمات جدید و نو، زمینه رضایت مشتریان را فراهم خواهد آورد. در این راستا و در پاسخ به درخواست مشتریان از سال ۱۳۹۴ با توسعه سرمایه‌های انسانی خود در بخش انجام مطالعات بازار، مطالعات امکان‌سنجی، پوشش ریسک، مشاوره سرمایه‌گذاری، تهیه و تدوین طرح‌های توجیهی اقتصادی در زیر گروه‌های صنعت، گردشگری، صنایع کانی و غیرفلزی، معادن، خدمات، کشاورزی، ساختمان و صنایع تبدیلی و… نیز خدمات منحصر به فرد خود را در عالی‌ترین سطح ممکن و با بهره‌گیری از امکانات سخت‌افزاری و نرم افزاری روز دنیا در اختیار متقاضیان گذاشته است. ما همچنین مشتری‌مداری درون سازمانی را هم یکی از ارکان لازم تحقق مشتری‌مداری برون سازمانی می‌دانیم، بنابراین در بخش ذی‌نفعان داخلی سازمان، تعهد بی‌قید و شرط این گروه به بهبود مستمر عملکرد و توسعه دانش فنی سرمایه‌های انسانی در کنار تأکید بر فراهم ساختن محیط کاری شاداب و قانونمند و تلاش همه جانبه برای ایجاد امنیت شغلی باعث تشکیل سازمانی پویا و پیشرو در زمینه حرفه‌ای فعالیت گروه مشاورین جاوید شده است.

اگر در حوزه صادرات نیز فعال هستید بفرمایید که چه فاکتورهایی را برای رونق بیشتر این بخش و تصاحب بازارها به کار می‌گیرید

در واقع امروزه مشتریان جاوید از تمامی حوزه‌ها، به‌ویژه حوزه‌های تولیدی و صادراتی هستند که در مسیر تحقق اهداف تجاری و شغلی خود دیگر دغدغه نحوه تأمین منابع مالی مورد نیاز را ندارند و با تعهد گروه جاوید مبنی بر ارائه خدمات متمایز و جامع، مشتریان ما در تمامی حوزه‌ها با خیالی آسوده با بهره‌گیری از خدمات گروه جاوید تنها به افق‌های پیشرفت و توسعه می‌اندیشند. از طرفی گروه مشاورین جاوید با تهیه مطالعات امکان سنجی جامع و مستند از هدر رفتن منابع مالی کشور در تمامی حوزه از جمله تولیدی و صادراتی جلوگیری کرده است.

 

برای ارائه کیفیت بالا تا چه میزان سرمایه‌گذاری داشته و به تجهیز زیرساخت‌های مربوط پرداخته‌اید

ما بر این باوریم که دستیابی به ارزش‌های بنیادین و محقق کردن اهداف هر سازمان، مستلزم تدوین برنامه‌های استراتژیک و اجرای کامل آنهاست. سازمان‌ها برای حرکت به سمت تعالی، ناگزیر از استقرار سیستم‌های نوین مـدیریتی هستند. رهبری سازمان، برنامه‌ریزی استراتژیک، ارتقاء و رضایت کارکنـان، اسـتفاده بهینه از منـابع و تدوین و به‌کارگیری فرآیندها از جمله عواملی هستند که طراحی و استقرار برنامه‌های بهبود مرتبط با آنها می‌تواند سازمان‌ها را در راستای رشد و تکامل به پیش ببرد. در این راستا تلاش برای ارزیابی‌های دوره‌ای و بازنگری در برنامه‌ها را برای دستیابی به تعالی بسیار ضروری می‌دانیم و این امر در سال‌های اخیر منجر به استقرار تیم تعالی سازمانی در گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا و زیرساخت‌های مورد نیاز آن فراهم شده است.

حضور در فرآیند ارزیابی همایش ملی کیفیت و مشتری مداری چه تاثیری بر روند کیفی‌سازی محصولات و خدمات مجموعه شما خواهد داشت

حضور و شرکت در هر نوع فرآیند ارزیابی، به مجموعه‌های بزرگ کمک می‌کند تا نواقص عملکرد و فرآیندهای درون سازمانی و برون سازمانی را شناسایی کرده و در صدد رفع آنها باشند. ما نیز از این قاعده مستثنا نبوده و حضور در فرآیند ارزیابی همایش ملی کیفیت و مشتری مداری را فرصتی مناسب دیده تا در راستای بازبینی و تقویت عملکرد تمامی واحدها داخلی و در نهایت ارتقای سطح کیفی خدمات برای مشتریان و متقاضیان مجموعه گامی استوارتر از پیش برداریم.

متن مصاحبه در روزنامه صمت

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر