تجارت خود را از ترس نجات دهید.

بیشتر ترس‌های ما شواهدی کاذب هستند که ظاهر واقعی پیدا می‌کنند. همه چیز از ذهن ما شروع می‌شود. اگر ذهن را روی ترس متمرکز کنید، قطعاً تجربیات ترسناکی خواهید داشت و بالعکس.

اخبار تعدیل نیروهای گسترده برخی شرکت‌ها آن هم زمانی که کشور هنوز به صورت رسمی وارد روزهای کاری خود نشده، نشان از ناامیدی زود هنگام و ترسی است که صاحبان این بنگاه‌ها از اتفاق‌های نیفتاده دارند. بدون شک رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی این روزها اولویت زندگی روزمره هستند. ولی خطرناک‌تر از ویروس کرونا ترسی عمومی است، حس اضطرابی متاثر از شواهد کاذب که ظاهری واقعی به خود گرفته و موجب انفعال بسیاری از کارآفرینان شده است کرونا چه یک سلاح بیولوژیک باشد و چه حاصل قرار گرفتن یک جاندار نامتعارف در رژیم غذایی چینی‌ها، مهمان ناخوانده ای است که امروز با بحران های ناشی از آن درگیر هستیم و ناگزیریم برای مقابله با آن و ادامه بقا تغییرات وسیعی را در سبک زندگی و به تبع آن تجارت خود ایجاد کنیم.

مطمئن باشید حتی در پیشرفته‌ترین کشورها هیچکس نمی‌تواند با تعطیلی کسب‌وکار خود و اتکا صرف به کمک‌های دولتی – پیشرفت که هیچ – حتی ادامه حیات دهد. چرا که دولت‌ها هم باید برای ادامه حیات خود از مردم نیازمند حرکت چرخ‌های تولید و فعالیت کسب‌وکارها هستند.

حدود دو ماه است که از شیوع بیماری کرونا در کشورمان می‌گذرد و ما هنوز شاهد هیچ تغییری در شیوه تجاری بنگاه‌های اقتصادی نیستیم. شیوه‌ای که بشود به سبب آن هم استانداردهای ایمنی و بهداشتی را رعایت کرد و هم کسب‌وکار را از نابودی نجات داد. اینکه برخی از شرکت‌ها خطوط خود را به تولید مواد ضد عفونی کننده و یا ماسک تغییر داده‌اند برای آن دسته که توزیع رایگان دارند نامش مسئولیت اجتماعی و برای آن دسته که فروش دارند نامش فرصت طلبی و سوءاستفاده از شرایط ناخوشایند فعلی است که البته اگر بنا بر موجه بودن وسیله بواسطه هدف، بگذاریم کار دسته دوم هم توجیه پذیر خواهد بود.

سوال بزرگ اینجاست:

آیا اگر این بیماری ادامه یابد، ما نیاز به رستوران، آرایشگاه، حمل و نقل عمومی، سفر و ... نخواهیم داشت؟

چرا شرکت‌های بزرگ گردشگری نتوانستند به جای اینکه بی‌رحمانه نسبت به اخراج نیروهای خود اقدام کنند تدبیری برای فعالیت در شرایط جدید اتخاذ کنند؟

چرا بنگاه‌های بزرگ خدماتی از میان تمام گزینه‌های پیش رو سیاست‌های انقباضی شدید را انتخاب کردند؟

و هزاران چرای دیگر، که همه یک پاسخ دارند: ما از تغییر می‌ترسیم و در مواجه با آن، اولین و ساده‌ترین راهکار پیش رو که معمولا نامناسب‌ترین روش هم هست را انتخاب می‌کنیم.

ما به لحاظ زیرساخت و طرز فکر حتی در مقابل نسیم‌های تغییرات هم مقاومت می‌کنیم چه رسد به طوفان‌هایی مثل کرونا. دوستان بخواهیم یا نخواهیم امروز با این معضل روبرو هستیم. این ویروس کوچک تا به امروز موجب تحمیل زیان های بزرگ و چه بسا جبران ناپذیری به کسب‌وکارهای ما شده و خواهد شد. اما فراموش نکنید تجارت جنگ است و ترس در طول تاریخ بشر موجب هیچ افتخاری نبوده پس بهتر است ضمن رعایت نکات ایمنی و بهداشتی با رها کردن ترس‌های بیهوده به فکر ایجاد تحول و تغییر متناسب با شرایط در کسب‌وکارمان باشیم.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر