شما برای نجات کسب‌وکار خود از طوفان کرونا چه کرده‌اید؟

بدون شک جهان مشغول گذراندن یکی از سخت‌ترین شرایط عصر جدید است. وحشت از شیوع ویروسی که فارغ از شرایط کشنده و سخت ابتلای آن به خاطر سرعت و سادگی انتقال، نه تنها تعداد بسیاری از انسان‌های مولد و نیروی کار را درگیر خود کرده بلکه موجب تعطیلی بزرگ قرن، حاصل از قرنطینه‌های دولتی و خودخواسته در تمام کشورها شده است.

امروز می‌توانیم به دلیل شرایط اضطراری موجود هرگونه خللی را بپذیریم و توجیه کنیم؛ اما غفلت از حوادث آتی هیچ توجیهی نخواهد داشت.

زیان ناشی از تعطیلی بازارها و به تبع آن واحدهای تولیدی قطعاً بزرگ‌تر از لطمات شیوع آن بیماری خواهد بود.

بسیاری از ما دولت را بخاطر تعلل در اجرای شرایط قرنطینه مقصر می‌دانند و هرگز به این نکته توجه نمی‌کنیم که دولت ناگزیر از ایجاد تعادل در یک معادله آزاردهنده بین نجات جان شهروندان و یا نجات معیشت آن‌ها سردرگم است و شرایط تحریم پیچیدگی این معادله را دوصد چندان می‌کند.

و بدیهی است داشتن انتظار از ساختار حاکمیتی برای مواجهه با تمام معضلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ناشی از این بحران، بدون مشارکت اجتماعی تمام شهروندان حکایت کاسه ماست و دوغ شدن آب دریا خواهد بود.

این اپیدمی به همان اندازه که موجب تغییرات جهانی در سبک زندگی افراد شده تغییرات بزرگی را هم در اکوسیستم تجاری و تولیدی جهان ایجاد خواهد کرد. پس بهتر است حالا که ما در ایران به لحاظ شرایط عمومی، شبکه بهداشت و حتی زنجیره تامین مایحتاج روزانه با مشکل حادی روبرو نیستیم از فرصت موجود جهت برنامه ریزی برای تطبیق کسب‌وکار خود با شرایط جدید استفاده کنیم. چرا که به عقیده من تغییرات بازار پس از این بحران آنقدر بزرگ خواهد بود که اشکال قدیمی کسب‌وکار به هیچ عنوان قادر به تقابل با آن نخواهند بود و از گردونه رقابت حذف می‌شوند.

به چشم می‌بینیم قدرت Covid-19 و قرنطینه‌ها منجر به تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارهایی شده و می‌شود که از فضای بازار دیجیتال غافل و برای بقای خود ناگزیر به حضور فیزیکی مشتریان در محل کسب‌وکارشان بودند.

دیدیم که سرویس‌های تحویل آنلاین چگونه بهای استفاده از خدماتشان را برای مصرف‌کننده‌ها افزایش دادند و مشتری نیز به جبر زمان چاره‌ای جز تن دادن به پرداخت بهای این خدمات نداشت. فراموش نکنیم این پذیرش به زودی تبدیل به عادت می‌گردد و به مرور زمان این عادات برای مصرف‌کننده تبدیل به سبکی از زندگی خواهند شد که حتی پس از بحران نیز ادامه خواهد یافت. تاریخ گواهی می‌دهد که حوادثی اینچنین تبدیل به نقاط عطفی می‌شوند که می‌توان زندگی را به دو بخش قبل از وقوع و بعد از آن تقسیم کرد. دو نیم‌کره‌ای که وجوه اشتراکشان کمتر از آن است که حتی بشود تصورش را کرد هرجا که هستید و به هر حرفه‌ای که مشغولید از همین لحظه قبل از اینکه تجارت خود را در تقابل با این تغییرات ازدست‌رفته ببینید برای همسو شدن با جهان جدید برنامه‌ریزی کنید.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر