تنور داغ شاخص‌های بورس و مهاجرت پول‌های داغ به سمت بازار سرمایه، تهدیدی که فرصت‌های آتی را تباه خواهد ساخت.

کمی با دقت به برخی از کلیدی‌ترین مولفه‌های تاثیرگذار بر بازار نگاه کنید: نفت ۲۰ دلاری، افزایش فشار تحریم‌ها، رکود ناشی از کرونا. کدام یک آنقدر مثبت هستند که توانایی ایجاد چنین رونقی را در بازار بورس داشته باشند؟

«قبل از سه‌شنبه سیاه و سقوط وال‌استریت روزی یکی از سرمایه‌گذاران در کنار خیابان کفشش را به پسرکی می‌دهد تا واکس بزند و به این بهانه کمکی به او بکند. حین کار از او درباره اوضاع و احوالش می‌پرسد و پسرک پاسخ می‌دهد که تمام پس‌اندازش را در بورس سرمایه‌گذاری کرده! سرمایه‌گذار بلافاصله به تالار بورس برمی‌گردد و تمامی سهام خود را می‌فروشد.»

هر یک از فعالان بازار سرمایه در جهان، داستان پسرک واکسی را به نوعی نقل می‌کنند؛ اما مضمون تمام نقل‌ها یک پیام واحد با خود دارند:

وقتی همه در حال خرید هستند، زمان فروش و حتی خروج از بازار است.

ترس ناشی از تورم‌های نجومی طی سال‌های اخیر، عادتمان داده تا با اولین راهی که به ذهنمان می‌رسد از سرمایه‌هایمان در مقابل کاهش قدرت خرید محافظت کنیم؛ اما این ترس با حافظه ما چه کرده که دلار ۱۹۰۰۰ تومانی و ۱۱۰۰۰ تومانی شدنش را در این مدت کوتاه به فراموشی سپردیم، نمی‌دانم.

«پول‌های داغ» نامی است که متخصصین اقتصادی برای این پول‌ها انتخاب کرده‌اند. سرمایه‌هایی که به تناسب نرخ سود با سرعت از کشوری به کشور دیگر جابه‌جا می‌شوند. این رفتار در اقتصاد ملتهب ما نیز از بازاری به بازار دیگر اتفاق می‌افتد با این تفاوت که در کشور ما، سکان این جابه‌جایی در دست هیجانات عوام جامعه قرار دارد. افرادی که بدون دانش و به طمع کسب سود، هر بار باعث متورم شدن یک بازار و در نهایت از بین رفتن دارایی خودشان می‌شوند.

اعتقاد دارم برخلاف نظریه‌های اقتصاد کلاسیک ارزش صرفاً تابعی از عرضه و تقاضا نیست؛ بلکه عامل سوم و تاثیرگذار دیگری نیز وجود دارد و آن توان خرید است. پول برای حرکت هر بازار مثل سوخت عمل می‌کند. فرض کنید بازار کماکان روند صعودی خود را حفظ کند و معامله‌گران نیز، ایمان خود را به این روند از دست ندهند. آیا با عنایت به اقتصاد بسته ما، روزی نخواهد رسید که پولی برای ادامه این روند باقی نماند؟ در چنین روزی، پول داغ که ترسوترین عضو بازار است، زود‌تر از همه به سمت درهای خروجی بازار خواهد دوید. خالی شدن جیب معامله‌گران خوش‌بین کفه عرضه را چنان سنگین خواهد کرد که موجب سقوط کل بازار خواهد شد.

این روزها صف‌های طویل مردم جهت دریافت کدهای جدید معاملاتی، خبر از ورود پایین‌ترین سطح سرمایه به بازار دارند.

دوستان خوبم، پسرهای واکسی در حال ورود به بازار هستند. تصمیم عاقلانه بودن ادامه حضور در بازار بورس با شما.

آرزو دارم سلامتی و برکت همراه همیشگی شما باشد.

 

حسین مرادی

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر