امروزه یکی از شغل های پر سودی که از بازدهی و درآمد زایی بسیار خوبی برخوردار می باشد جوجه کشی و پرورش پرندگان محلی و زینتی است که به دلیل کم یاب بودن و داشتن علاقه مندان زیاد بازار خوبی را تجربه می کنند همین امر سبب شده پرورش پرندگان زینتی و محلی به عنوان یکی از شغل های پر سود در ایران شناخته شود.

پرورش پرندگان زینتی یا گونه های خاص و کمیاب از ماکیان یکی از پرسودترین شاخه های پروش طیور است. پرندگان زینتی و گونه های خاص و کمیاب ماکیان علاقمندان زیادی در سراسر جهان دارد که بخشی از نیاز به سرگرمی و نشاط در محیط زندگی شان را از طریق نگهداری از این پرندگان دنبال می کنند.

علاوه بر آن بسیاری از مردم پرورش و جوجه کشی از پرندگان زینتی را به عنوان شغل دوم خود در نظر گرفته و از این راه به درآمدهای قابل توجهی دست یافته اند.

با وجود طرفداران زیادی که پرندگان زینتی دارند، در تنوع رنگ آمیزی آنها و ویژگی های خاص دیگر، فرصت های زیادی برای کسب درآمد از پرورش پرندگان زینتی بوجود آمده است. بنابراین به پرورش پرندگان زینتی واقعا می توان به عنوان یک شغل پر درآمد و کم هزینه نگاه ویژه ای داشت.

بهترین راه برای کسب درآمد از پرورش پرندگان زینتی تمرکز بر روی پرنده ی زینتی خاص است.که با سرمایه کم و با حداقل تجهیزات و کمترین تجربه بتوان آن را شروع کرد. و در عین حال نیاز شدیدی برای خریدن آن پرنده در بازار وجود داشته باشد.

مقدمه:

با توجه به شرایط موجود در زمینه بیکاری و نبود شغل، ایجاد و راه اندازی و سرمایه گذاری روی کسب و کارهایی که نیاز به سرمایه کمتر و حاشیه سود بالاتر دارند، یکی از عامل های ایجاد فضای انگیزشی برای اشتغال زایی و رونق چرخه اقتصادی شده است. از این رو با داشتن ایده ها و ظرفیت های موجود در بازار و نیز نیازسنجی تقاضا و جذابیت بازار، می توان به سرمایه گذاری های پربازده و کمتر دیده شده توجه کرد.

امروزه کسب و کار در زمینه ی پرندگان زینتی یکی از این ظرفیت های موجود می باشد. البته منظور از کسب و کار در زمینه ی پرندگان زینتی آنهایی نیستند که از طریق سایت، تخم های به اصطلاح نطفه دار را به قیمت های بالا می فروشند و افراد زیادی را متحمل ضرر میکنند.

پرورش پرنده های خاص مثل طوطی، کاسکو، طاووس و عروس هلندی و … با دستگاه های موجود، می تواند زمینه استقلال مالی و نوعی اشتغال زایی داخلی را فراهم آورد. این نوع پرندگان خاص یکی از بهترین پرندگان زینتی برای پرورش در کارگاه های خانگی هستند. یکی از مهمترین نکات در راه اندازی کسب و کار پرندگان زینتی توجه به قیمت آن ها در بازار است.

به طور مثال پرورش پرنده زینتی مثل کاسکو که یکی از باهوش ترین نوع پرندگان و نیز گران قیمت است و گونه پُر تقاضایی در بازار است، در حدود ۲-۴ میلیون تومان معامله می شود که می توان به درآمد مناسب در پرورش این نوع پرندگان زینتی امیدوار بود.

 

 

سرمایه گذاری در پرندگان

 

 

راه اندازی پرورش پرندگان زینتی:

 

همیشه در اولین قدم این سوال به ذهن می آید که باید چه کار کنم؟ چه ایده ای میتواند برای من مناسب باشد؟ بهترین ایده برای راه اندازی کسب و کار خانگی کوچک و موفق چیست؟

برای شروع هر کسب و کار مطمنا نیاز به اندکی سرمایه، صبر، تلاش  هست در این بین داشتن سرمایه اولیه اولین گام برای شروع هر کسب وکار محسوب میشود. پرورش پرندگان زینتی نیز از این قاعده مسنثنی نیست که معمولا با یک سرمایه در حدود یک الی دو میلیون تومان نیز می توان شروع به کار کرد همچنین می توان با مراجعه به بانک ها و موسسات سرمایه لازم برای شروع کسب و کار خود را تهیه کرد بعد از تهیه سرمایه یکی از مهم ترین شاخصه های که در موفقیت تاثیر گذار است دستگاه جوجه کشی است که معمولا با کمی مطالعه و تحقیق می توان بهترین انتخاب را از انبوه برندهای  مختلف برگزید.

برای شروع به کار در این زمینه می توان یک دستگاه جوجه کشی خرید و به کار جوجه گیری  از پرندگان زینتی  که قیمت آنچنانی هم ندارند مشغول شد کاری که نه تخصص خاصی را طلب می کند و نه نیاز به سرمایه بالایی دارد. با سرمایه کوچک برای راه اندازی، یک فضای کوچک به اندازه چند متر در کارگاه خانگی، یا حتی راه پله ها و حتی گوشه کنار پارکینگ های خانه برای جا دادن دستگاه جوجه کشی که جای زیادی هم اشغال نمی کند، می شود تعدادی پرنده مولد خریداری کرد که بعضا برای شروع کار یک جفت هم کفایت می کند تا شروع به جفت گیری کنند و پرنده مادر تخم های نطفه دار بگذارد.

این تخم های نطفه را داخل دستگاه جوجه کشی که مخصوص جوجه گیری از همین پرندگان است، گذاشته می شود. بعد از حدود دو الی سه هفته این دستگاه جوجه کشی، تبدیل به پرورش و رشد اولیه جوجه ها می کند که در آینده نزدیک می تواند به بهره وری و سودآوری مناسبی برسد.

پرورش پرندگان زینتی با استفاده از دستگاه های جوجه کشی یکی از موضوعات ارزشمندی است که ارزش این صنعت بزرگ را نمایان می کند. بطور مثال برای پرورش قناری، جوجه کشی در بعضی از این دسته قناری ها بسیار آسان می باشد و معمولا در سال بسته به شرایط محیط زندگی و روش تغذیه می شود تا چهار بار اقدام به تکثیر و جوجه کشی از آن ها نمود.

در مجموع می توان گفت برای موفقیت در این راه کمی پشت کار، تلاش  با چاشنی صبر، می تواند تضمینی برای  موفقیت در این راه باشد.

 

مزیت سرمایه گذاری در پرورش پرندگان زینتی:

 

در اینجا به چند نکته بصورت اختصار اشاره می کنیم که شاید بیان آن ها موثر باشد.

اشتغال زایی | همانطور که ذکر شد، با توجه به آمار روزافزون بیکاری در سطح جامعه، توجه و سرمایه گذاری بر روی این نوع کسب و کارها که با سرمایه اندک هم قابل بهره برداری هستند در رشد و پویایی اقتصادی کمک بسزایی می کنند و به تبع آن به افزایش نیروی کار انسانی و رشد اشتغال زایی بومی و محلی می انجامد.

 

اقتصاد محلی | با راه اندازی و سرمایه گذاری در این نوع فعالیت ها، در مکان هایی که نیازمند آب و هوای مناسب و شرایط اقلیمی بخصوصی هستند، می توان به رشد چرخه اقتصادی و نیز بده و بستان محلی و بومی و ایجاد فضای انگیزشی در شهرهای کوچک تر کمک وافری کرد.

 

سودآوری بالا | پرورش پرندگان زینتی با توجه به نیاز بازار، قیمت بازار، رغبت قشرهای مختلف و همچنین نیاز سرمایه کم برای راه اندازی می تواند سودآوری مناسبی داشته باشد.

 

عرضه و تقاضای بازار | علاقه عمومی به این نوع پرندگان و نیز جذابیت در بازار خرید و فروش آن ها، محبوبیت آن ها و یا قیمت بالای بعضی از این پرندگان به دلیل ویژگی های خاص شان، ظرفیت عرضه و تقاضا را در بازار بالا برده است که گردش مالی بالایی را به همراه می آورد.

 

 

توجه به پرندگان محبوب:

 

پرندگان زینتی به دلیل زیبایی آن ها و برخی ویژگی های منحصر بفرد آن ها مثل سخنگو بودن و باهوش بودن، اقبال عمومی را به همراه دارد که برای بسیاری جذاب بنظر می رسد. از این رو توجه به پرورش دادن این نوع پرندگان که محبوبیت خاصی در بازار دارند می تواند عامل مهمی در رونق کسب و کار و میزان سودآوری سرمایه گذاران باشد.

به طور مثال پرنده ای مانند فنچ که در دنیا رکورد بیشتری نسبت به پرندگان دیگر برای پرورش دارد چون به آسانی زاد و ولد می کند و قیمت خیلی مناسبی هم دارد در حال حاضر به عنوان یک شغل پر درآمد محسوب می شود.

مرغ عشق هم گزینه مناسبی است چرا که محبوبیت زیادی در بین انسان ها دارند و با کمترین سرمایه می توان آنها را خرید . اگر به تغذیه مرغ عشق ها و محیط زندگی شان توجه داشته باشیم به سرعت تولید تخم و زاد و ولد می کنند.

و یا عروس هلندی این پرنده جذاب و زیبا که بسیاری از دوست داران پرندگان علاقه زیادی به نگهداری آن نشان می دهند که به دلیل زیبایی خاص آن مورد توجه قرار می گیرد. می توان با پرورش این نوع از پرندگان و توجه به نوع تغذیه آن ها به نیازی از بازار پاسخ گفت و به حاشیه سود خوبی رسید.

 

 

سرمایه گذاری در پرندگان

 

 

نتیجه گیری:

 

ما در این یادداشت با توجه به نیاز بازار و رغبت عمومی، پرورش پرندگان زینتی را یکی از فرصت ها و ظرفیت های مناسب در سرمایه گذاری معرفی کردیم. و همچنین به این نکته اشاره کردیم که یکی از نکات مهم و مثبت در راه اندازی این نوع کسب و کارها، نیاز به سرمایه اندک آنهاست که حتی در آینده نزدیک، سود قابل قبولی می دهند. رونق اشتغال زایی و میزان رشد خرید و فروش نیز از دیگر نکات مثبتی بود که در این راستا بحث کردیم.

مسلما برای ورود به هر نوع سرمایه گذاری نیازمند صبر و تلاش باید بود که این مورد هم مستثنی نیست.

جذابیت زیاد این نوع پرندگان در جامعه نیز از عامل های دیگری برای ایجاد فضای رقابتی در بازار است که با ورود به سرمایه گذاری در پرورش آن ها می توان به این مهم دست یافت و هر چه در این مورد به سمت گونه های نادر و کمیاب بتوان رفت طبیعتا از ارزش و سودآوری بالاتری برخوردار خواهد بود.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر