تفاوت وام و تسهیلات مالی

در این مقاله از وبسایت گروه مشاورین جاوید، ما به موضوع بسیار مهم فرهنگ تأمین مالی در ایران می‌پردازیم؛ و برخی مشکلات مربوط به موضوع مهم تأمین مالی که در میان عامه مردم به وام گرفتن مشهور است، را واکاوی میکنیم. در بسیاری از مشاوره‌های تأمین مالی که تیم مشاوران گروه مشاورین جاوید به کسب‌وکارهای ایرانی و حتی خارجی داده‌اند؛ با گره‌های فرهنگی بسیار پیچیده‌ای روبه‌رو شده‌اند.

این موانع فرهنگی هر یک به تنهایی، می‌توانستند یک کسب‌وکار را از ادامه راه خود باز دارند؛ حال آن که مجموعه‌ای از آنها در کنار یکدیگر عمال دژی مستحکم در برابر موفقیت در یک پروژه هستند. یکی از این موانع تفکری است که پس پشت دو واژه وام و تسهیالت مالی وجود دارد. بگذارید در این مقاله این دو واژه را کمی بیشتر بکاویم.

جهنمِ کهنسالی وام گرفتن که باید خاموش شود

وام دار شدن، وام و وام گرفتن به همراه خود یک بافت فرهنگی منفی را به همراه می‌آورد. این واژه در مترادفان خود قرض، دِین، مدیون شدن، وابسته شدن، زیر منت کسی رفتن و دیگر کلمات منفی را به همراه دارد. شاید در تمام وبسایت گروه جاوید اولین و تنها مطلبی که از واژه وام استفاده می‌کند همین مطلب باشد، آن هم برای زدودن این واژه از ذهن شما.

چرا؟ چون شما با دریافت تسهیلات نه قرار است وامدار کسی شوید و نه دِین و وابستگی را در زندگیِ کاری و شخصی خود راه می‌دهید. وام گرفتن یک فرایند قدیمی و بسیار فاسد بوده است که طی آن بی‌آنکه شرایط و توانایی‌های وام گیرنده بررسی شود، پولی به او قرض داده می‌شد و در قبال آن وثیقه‌ای از او اخذ می‌شد. در بسیاری موارد، این روش‌های وام گرفتن منجر به مصادره وثیقه می‌شد؛ و تلخ کامی‌های بیشماری را به بار می‌آورد. این روش غلط در پرداخت وام سبب میشد که در طی قرون متمادی وام گرفتن مترادف ورشکستگی و عدم استطاعت مالی باشد.

برای همین میان بسیاری از تجار و صاحبان صنایع، که البته از تمکن مالی خوبی برخوردارند؛ وام گرفتن از بدترین گزینه‌های ممکن بود و هنوز هم هست.

برزخ تصمیم‌گیری

اما در همه جای دنیا وضعیت کار و کسب و اقتصاد آیا به همین صورت است؟ آیا هر کس که به پرورش ایده‌های می‌پردازد از جیب خود و یا خانواده و نزدیکانش، برای به بار و ثمر نشستن آن ایده هزینه می‌کند؟ این واقعیتی است که برخی از صاحبان ایده، صاحبان سرمایه نیز هستند و از سرمایه شخصی خود یک ایده ناب تجاری را از صفر تا صد حمایت مالی میکنند و البته از سود سرشار آن نیز بهرهمند می‌گردند. اما چند درصد ایده‌پردازان تجاری در این دایره می‌گنجند؟

اقتصاد دنیای مدرن اگر قرار بود از قوانین و سازوکارهای عقب افتاده قدیمی استفاده کند، هیچگاه به رشد و سودآوری نمیرسید؛ و البته به تبع آن اگر اقتصاد عقب می‌ماند، هیچ چیز دیگری نیز رشد نمیکرد.
در وام گرفتن به معنی قدیمی، یک موضوع کاملا همه را می‌آزرد و آن هم وام گرفتن از سر اجبار بود و این اولین قدم اشتباه در سیستم عقب افتاده وام دادن بود. در این جا ما می‌خواهیم وارد دنیای مدرن شویم دنیایی که کسب‌وکار آن یکسر با قواعدی کاملا نو بنیان نهاده شده است.

الگوی M۵ و رهایی از برزخ

همانطور که دیدید در دنیای سنتی اگر پول نداشتید، ایده شما اجرا نمیشد و باید پس انداز خود را قطره قطره جمع می‌کردید تا بعد از سال‌ها شاید بتوانید کار و کسبی را سامان دهید و همین هم سبب کندی در رشد صاحبان ایده و به تبع آن کندی رشد جامعه می‌شد.

در دنیای مدرن یک کسب‌وکار به ۵ عنصر نیاز دارد؛ که با ۵ واژه انگلیسی که با حرف M شروع می‌شوند شناخته می‌شوند:

  • ماشین آلات (Machinery)
  • نیروی انسانی (Manpower)
  • مصالح (Material)
  • روش‌ها (Methods)
  • پول (Money)

و این ۵ عنصر، به یک موضوع به مراتب مهمتر وابستگی دارند و آن هم مدیریت است. مدیریت درست علاوه بر آن که می‌تواند چهار عنصر اصلی ماشین‌آلات، نیروی انسانی، مصالح و روش‌ها را بشناسد و گرد هم بیاورد؛ می‌تواند پول را نیز برای به گردش درآوردن
این چرخه فراهم نماید.

این ۵ عنصر کاملا به یکدیگر وابسته‌اند و باید همزمان برای یک ایده فراهم آیند تا آن ایده به ثمر نشیند؛ و قوت و ضعف در هر یک از آنها سبب ساز مشکل برای جلو رفتن یک کسب‌وکار می‌شود. در اینجا ما با ۴ عنصر دیگر فعال کاری نداریم و به عنصری می‌پردازیم که سوال همه است. پول از کجا می‌آید؟
جواب ما به این موضوع “دریافت تسهیلات مالی” است. تسهیلات مالی بانک‌ها به کسب‌وکارهایی تعلق می‌گیرد که نیازمند آناند؛ و با دریافت آن، کار کسب‌وکارها روان می‌شود و مشکلاتشان را می‌توانند برطرف کنند. پس یکی از اصلی‌ترین راه‌هایی که می‌تواند شما را وارد چرخه ساخت ثروت و ارزش کند دریافت تسهیلات است.

بهشت تسهیلات مالی

حال شما به این تصمیم رسیده‌اید که باید برای کسب‌وکار خود یک تسهیلات بانکی و نه یک وام فراهم آورید. این موضوع با چند سوال همراه است. چگونه این کار را انجام دهم. در اینجا اصلیترین فرقِ عملیاتی تسهیالت مالی، با وام گرفتن سنتی پیش می‌آید. در وام گرفتن، وام‌دهنده به فکر باز پرداخت آن
بود. به این معنا که چگونه این پول را از وام گیرنده پس بگیرد. اما هیچ کس به این فکر نمی‌کرد وام گیرنده چگونه باید این پول را پس بدهد.

در دریافت تسهیالت مالی روش به گونه‌ای دیگر است شما باید یک طرح توجیهی برای کار و کسب خود تهیه کنید؛ و در این طرح بگویید که چگونه می‌توانید به سود دست یابید و در طی چه زمانی می‌توانید چه میزان سودی را فراهم آورید و آیا سود به دست آمده ارزش گرفتن وام را دارد یا نه؟
اما این روی کار ماجراست. به یاد دارید که M۵ برای ساخت یک کسبوکار الزام بود. شما در طرح توجیهی خود باید بگویید به ماشین آلات لازم برای کارتان اشراف دارید؛ کار با آنها را بلد هستید؛ و چند و چون آنها را به خوبی می‌شناسید. شما در طرح توجیهی خود باید بگویید که منابع انسانی را چقدر می‌شناسید و چقدر آمادگی و توانایی مدیریت آن را دارید.  همینطور مصالح شما از کجا تأمین می‌شود و هزینه‌های آن چقدر است. همینطور روشی که شما در این کسبوکار به آن مبادرت می‌ورزید کدام است. سود مورد نظر شما هم دغدغه‌ای است که باید دانسته شود کی و چقدر به دست می‌آید.

به یاد داشته باشید که پرداخت کنندگان تسهیلات مالی اغلب بانک‌ها و مؤسساتی هستند که برای ادامه حیات خود نیاز دارند تسهیلات به کسب وکارهایی اعطا کنند که سود ده باشند. با خواندن این جملات احتمالا می‌خواهید دست به کار نوشتن یک طرح توجیهی شوید. اما لطفا کمی صبر کنید و ادامه این مطلب را نیز بخوانید.

گذر از دروازه بهشت چگونه امکانپذیر است؟

تا اینجای کار، اخبار خوب یکی پس از دیگری برای شما فراهم شده است. خود را محیای نوشتن یک طرح توجیهی می‌بینید و یقین دارید که کسب وکار شما سودی سرشار را در پی دارد. اما یک خبر بد برای شما دارم. بانک‌ها طرح‌های توجیهی بسیاری را در سال رد می‌کنند. یکی از مهمترین دلایل آنها هم این است که طرح توجیهی ارائه شده به بانک، فاقد شرایطی است که آن بانک را قانع کند تا تسهیلات را در اختیار خواهنده آن قرار دهد. از این رو لزوم حضور مشاوران تسهیلات مالی پدید می‌آید. این روند بسیار شبیه ورود به بهشت است. مهم این است که از درب بهشت به درون روید؛ بعد از آن دنیای آزاد پیش روی شماست. متخصصانی مانند متخصصان گروه مشاورین جاوید، حرفه‌شان تهیه طرح‌های توجیهی است که به سبب آن بیشترین و مناسبترین راهکار تامین تسهیلات را برای شما فراهم می‌آورند. استفاده از
این روش می‌تواند تأمین منابع مالی طرح شما را تضمین نماید.

حال دوباره به ابتدای مقاله خود باز می‌گردم آیا اخذ تسهیلات مالی با داشتن طرحی کارآمد که در آن قدم به قدم رشد و توسعه کسب وکار شما سنجیده شده است؛ با به کارگیری مشاوران تأمین مالی مبرز که راه گرفتن تسهیلاتی ارزان و مناسب شما را پیش پایتان میگذارند؛ هیچ نسبتی با وام گرفتن‌های قدیمی دارد؟

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا با بهره‌گیری از کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه ارائه مشاوره تامین مالی و تهیه مطالعات امکان‌سنجی (تهیه طرح توجیهی فنی- اقتصادی) آمادگی دارد فرآیند تامین منابع مالی مورد نیاز کسب و کار کلیه بنگاه‌ها و فعالین اقتصادی، با ارائه راهکارهای تامین مالی به‌همراه تهیه طرح توجیهی مستند و به‌روز تسهیل نماید، تا در نهایت شاهد رشد و شکوفایی چرخه تولید در کشور باشیم.

ما در کنار شما هستیم، با ما تماس بگیرید. #رویاتو_زندگی_کن

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر