تامین منابع مالی برای طرح‌های توسعه‌ای و نیز تامین سرمایه درگردش از مهم‌ترین دغدغه‌های هر بنگاه اقتصادی است که اساسی‌ترین عامل در بقا، رشد و توسعه هر کسب‌وکار و بنگاه اقتصادی محسوب می‌شود لذا منابع مالی را به شریان حیاتی سازمان‌ها تشبیه می‌کنند.

در کشور ما نیز این موضوع از اهمیت چندانی برخوردار است زیرا توانمندی بنگاه‌های اقتصادی در تولید محصولات و خدمات و خلق رشد اقتصادی، خصوصاً در شرایط کنونی با توجه به رشد شدید تورم، افزایش هزینه‌های تولید، نرخ بالای دسترسی به منابع مالی، تحریم‌ها و کاهش شدید سرمایه‌گذاری‌های خارجی به‌شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. ضمن آنکه در پژوهش‌های انجام شده و مطالعات میدانی توسط نهادهای دولتی و خصوصی، تامین منابع مالی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مشکلات کسب‌وکارها و چالش‌های مدیران بنگاه‌های اقتصادی مطرح شده است.

در شرایط عادی ابزارهای مختلف تامین منابع مالی برای بنگاه‌های اقتصادی وجود دارد که شامل ابزارهای بیرونی و درونی است. از جمله مهم‌ترین ابزارهای بیرونی تامین منابع برای کسب‌وکارها می‌توان به سرمایه خارجی، ال‌سی‌های بانکی، حمایت از خرید خارجی مانند یوزانس و فاینانس اشاره کرد. مهم‌ترین ابزارهای درونی بنگاه‌ها نیز در این خصوص شامل روش‌هایی همچون ایجاد بدهی از طریق بانک‌ها، اعتبارهای تجاری، مؤسسات مالی و تامین منابع توسط مالکین سهام بنگاه‌ها و نیز بازار سرمایه است.

بر همین اساس و با توجه به وضعیت اقتصاد کشور، شرایط تحریمی و اتمسفر حاکم بر فضای روابط اقتصادی بین‌المللی و همچنین پاندمی بیماری کووید-۱۹، مهم‌ترین ابزارهای تامین منابع مالی بنگاه‌های اقتصادی کشور بانک‌ها و بازار سرمایه  هستند.

 

بانک محور بودن تامین منابع در کشور

طبق اظهارات رئیس بانک مرکزی بیش از ۹۰ درصد تامین منابع مالی در کشور را سیستم بانکی انجام می‌دهد که نشان از بانک‌محور بودن تامین منابع مالی در کشور دارد.

تنگناهای مرتبط در خصوص دسترسی به منابع ارزان مالی، نرخ بهره بالای تسهیلات، نرخ بالای جرایم تأخیر در پرداخت، درخواست وثیقه‌های متعدد، موضوع ذی‌نفع واحد در اخذ تسهیلات، چالش‌های متعدد در اخذ ضمانت‌نامه‌های مورد نیاز تولیدکنندگان و ... از جمله مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان، به‌عنوان سربازان خط مقدم اقتصادی کشور در حوزه اخذ تسهیلات از نظام بانکی بوده که در نهایت منجر به افزایش هزینه‌های تامین منابع بنگاه، ناتوانی در پرداخت اقساط، تعمیق رکود و در انتها سبب کاهش رشد اقتصادی در کشور می‌شود.

در این میان با توجه به اهمیت تولید در سال جهش تولید و درخواست‌های انجمن‌های صنفی، تشکل‌ها و سندیکاها، پیرامون معضلات موجود، اقداماتی نیز از سوی متولیان نظام بانکی و صنعتی کشور در این بخش انجام شده که تصویب و ابلاغ مصوبه رفع موانع تولید توسط شورای پول و اعتبار یکی از این موارد است.

 

تامین منابع مالی از طریق بازار سرمایه

بازار سرمایه از دیگر ابزارهای در دسترس جهت تامین منابع مالی بنگاه‌ها است که از طریق انتشار انواع صکوک - تامین مالی از طریق انتشار اوراق بهادار اسلامی در بازار سرمایه کشور - انجام می‌پذیرد. انتشار صکوک طبق فرآیند و ضوابط خاص موجود در بازار سرمایه، جهت تامین منابع مالی و سرمایه درگردش بنگاه‌ها به‌کار رفته و سبب می‌شود سرمایه‌های سرگردان به سمت تولید هدایت شود.

بازار سرمایه در اکثر کشورهای در حال توسعه و پیشرفته جزو ارکان اصلی اقتصاد بوده و در کشور ما نیز طی چند سال اخیر در حال حرکت در مسیر دستیابی به جایگاه اصلی خود است و بر اساس هدف‌گذاری مسئولان مرتبط، بایستی سهم بازار سرمایه در تامین منابع مالی به ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده، به‌گونه‌ای که تامین منابع مالی میان‌مدت و بلندمدت بنگاه‌های اقتصادی از طریق این بازار انجام پذیرد.

 

مهم‌ترین راهکارهای تامین منابع مالی تولیدکنندگان در شرایط فعلی

تسریع در ابلاغ آیین‌نامه‌های اجرایی و تدوین ضمانت‌های اجرایی مصوبات و قوانین نظام بانکی در بخش ارائه تسهیلات و مصوبات حمایتی مرتبط، بهره‌گیری از پتانسیل‌های قوه قضاییه در خصوص ضمانت‌های اجرایی و نظارت بر حسن اجرای قوانین و مصوبات حمایتی مرتبط، تدوین و ابلاغ بسته‌های حمایتی عملیاتی تامین منابع مالی و تمدید قوانین حمایتی موجود، استفاده از ظرفیت بالای بازار سرمایه در تامین منابع مالی، فروش اعتباری مواد اولیه توسط تولیدکنندگان صنایع بالادستی می‌توانند به‌عنوان مهم‌ترین راهکارها در شرایط حساس کنونی، مد نظر قرار گرفته و در نهایت موجب رونق و جهش تولید در کشور شود.

 

منبع

صاحب اثر: تولید محتوای گروه جاوید

مدت زمان مطالعه: شش دقیقه

 

 

 

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر