یکی از عواملی که موجبات نگرانی صادرکنندگان را فراهم می‌آورد، ریسک‌های سیاسی و تجاری در روند صادرات آن‌ها است، چرا که تحقق هر یک از این ریسک‌ها موجب عدم وصول وجه کالا و خدمات صادره از سوی آن‌ها می‌گردد. عدم وصول به ‌موقع مطالبات از خریداران خارجی در اغلب اوقات صادرکننده را در تنگنای مالی قرارداده و در نتیجه باعث ناتوانی وی در ایفای تعهدات مالی وی به اعتباردهندگان داخلی و گاهی اوقات منجر به ورشکستگی کامل می‌گردد. به‌منظور تشویق صادرکنندگان به توسعه فعالیت‌های صادراتی خود و کاهش نگرانی آن‌ها در این زمینه و ارائه پوشش‌های لازم به آن‌ها در مقابل ریسک‌های سیاسی و تجاری، دولت‌ها اقدام به ایجاد شرکت‌های بیمه اعتبار صادراتی می‌نمایند. این قبیل شرکت‌های بیمه عمدتاً وابسته به دولت و متکی به حمایت‌های مالی آن بوده و اغلب ریسک‌هایی را پوشش می‌دهند که معمولاً از سوی شرکت‌های بیمه تجاری قابل پوشش نیستند. در این راستا و برای تأمین امنیت مالی صادرکنندگان ایرانی و در نتیجه توسعه مؤثر صادرات غیر نفتی کشور، صندوق ضمانت صادرات ایران با همکاری آنکتاد، به‌عنوان تنها شرکت دولتی بیمه اعتبار صادراتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۵۲ تأسیس شد و فعالیت خود را تحت نظارت مرکز توسعه صادرات ایران آغاز کرد. این صندوق به پشتوانه حمایت‌های مالی دولت، علاوه بر پوشش ریسک‌های سیاسی و تجاری صادرات، با صدور انواع ضمانت‌نامه اعتباری، به تأمین منابع مالی مورد نیاز صادرکنندگان نیز کمک می‌کند.

صندوق ضمانت صادرات ایران در راستای اهداف سیاست جمهوری اسلامی ایران، کاهش تصدیگری دولت و افزایش ضریب نفوذ خدمات بیمه اعتبار صادراتی و توزیع خدمات، ‌جذب مشتری، فرهنگ‌سازی، بازاریابی و تبلیغات به استناد قانون چگونگی اداره صندوق ضمانت صادرات ایران مصوب ۱۳۷۵/۷/۱۵ مجلس شورای اسلامی و اساسنامه صندوق موضوع تصویب‌نامه هیئت محترم وزیران اقدام به واگذاری بخشی از امور خود به کارگزاری‌ها می‌نماید.

در این راستا گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا به‌عنوان کارگزاری‌ شماره ۸۶۵۳ صندوق ضمانت صادات ایران برگزیده شده و آماده است تا خدمات صندوق را به متقاضیان و صادرکنندگان گرامی ارائه کند.

 

 

 

خدمات صندوق:

- تبلیغات و بازاریابی

- جذب صادرکنندگان و تجار

- راهنمایی و تکمیل مدارک صادرکنندگان جهت معرفی به صندوق

- معرفی صادرکنندگان

- پیگیری امور صادرکنندگان معرفی شده تا مرحله صدور

- همکاری در پیگیری امور مربوط به خسارت و بازیافت

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کلیک بر روی این لینک به وب‌سایت صندوق ضمانت صادرات ایران مراجعه فرمایید

 

 

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر