در بالا و پایین های زندگی بالاخره روزی می‌رسد که شما نیاز به کمک مالی بزرگی برای ارتقای شغل و کسب‌و‌کار  خود دارید که این کمک فقط از مشاوران تامین مالی حرفه ای بر می‌آید.

یک مشاور مالی خوب نه تنها به شما در تصمیم‌گیری های مالی و تامین منابع مالی مورد نیاز شما کمک می‌کند بلکه به شما در برنامه‌ریزی آینده و تحقق اهداف شما کمک می‌کند.

وقتی صحبت از صنعت سرمایه‌گذاری است، عمدتاً سه نوع مشاور مالی وجود دارد که همه آنها با نام‌های مختلف در سه دسته اصلی زیر قرار می‌گیرند:

 

مشاوره بر مبنای سود (مشاوران درصدی)

همانطور که از نام این دسته معلوم است این مشاوران حق الزحمه خود را  از پورسانت  ایجاد شده در معاملات برداشت میکنند.این پورسانت‌ها معمولا از خرید و فروش اوراق بهادار مثل حساب‌های صندوق قابل معامله (ETF)، اوراق قرضه و سهام و موارد از این دست می‌باشد.

به طور مثال اگر قیمت ده درصد یک سهام برای مشاوران است و زیاد شدن ارزش آن به نفع خود مشاور است.

به عبارت دیگر درآمد این مشاوران و حتی خسارت ناشی از ضرر آنها بستگی به تراکنش‌هایی که برای مشتری انجام می دهند بستگی دارد.

 هزینه نمام شده این مشاوران به سه عامل زیر بستگی دارد:

  • مدل کسب و کار
  • مشتری (شرکتی یا شخصی)
  • حجم معاملات

مشاوران بر مبنای سود وسواس زیادی به تراکنش ها و پورسانت حاصل از آنها دارند و اهمیت زیادی به خود مشتری نمی دهند. یکی از معایب این مشاوران علاقه زیاد آنها به مشتریان جدید است زیرا هر مشتری جدید یک اکانت جدید برای سرمایه‌گذاری و پورسانت جدید است.

معمولا این مشاوران فقط مثلا اکانت های سهام را می شناسند و مدیریت می کنند و برای آنها دیگر هزینه های مالیاتی و قانونی برای مشتری اهمیتی ندارد و سود حاصل از هر تراکنش را می خواهند.

مشاوران مبتنی بر هزینه

بر خلاف مشاوران مبتنی بر مبنای سود این مشاوران سهم یا اکانت مشتری را مدیریت نمی کنند بلکه کل دارایی یک مشتری یا بخشی از آن را مدیریت می کنند و هزینه دریافتی آنها درصدی از این دارایی که مدیریت می کنند است. این روز ها این نوع مشاوران بسیار پرطرفدار شده اند.

مشاوران مبتنی بر هزینه معمولا به مشتری های خود بسیار وفادار هستند زیرا دست مزد خود بر مبنای زیاد شدن دارایی مشتری های خود می باشد.

این مشاوران معمولا مشتری‌های زیادی ندارند و سعی میکنند دارایی های مشتری های فعلی خود را افزایش دهند. راه کار های آنها از خرید و فروش سهم و ملک برای مشتریان می باشد تا سرمایه گذاری در استات آپ ها و کسب و کارهای مختلف.

یکی از تفاوت های اساسی این دو نوع مشاوره اهمیت ویژه این مشاوران مبتنی بر هزینه به مشتری می باشد. کلا بهترین نوع مشاوره یا اصطلاحا حالت برد/برد این نوع مشاوره است.

مشاوران سرمایه‌گذاری ثبت شده (مشاوران ساعتی)

این مشاوران بر خلاف دو نوع مشاور قبلی در هیچ سود یا ضرری سهیم نیستند و فقط سرویس های خود را به صورت ساعتی و هزینه ای که کرده اند  ار مشتری دریافت می کنند.

این مشاوران  نوع مشاوره آنها بر مبنای تجزیه و تحلیل املاک و مستغلات، کسب و کار مشتری، مطالعات بازار، امکان سنجی، تهیه طرح توجیهی و بررسی سهام و اوراق برای خرید و فروش می باشد که به صورت گزارش های دوره ای به مشتری ارائه می شود.

این مشاوران معمولا هزینه کارشناسان و نفر ساعت برای هر پروژه را به عنوان هزینه دریافت می‌کنند. یکی از شگردهای این مشاوران اهمیت به علایق مشتری است و تجزیه و تحلیل اطلاعات بر مبنای خواست مشتری انجام می دهند.

مشتری ها برای این نوع مشاور خیلی اهمیت دارند.

 

سخن نویسنده :

در کل انتخاب مشاور یا گروه مشاوره بستگی به میزان سرمایه شما و نوع کسب و کار شما بستگی دارد. یکی از عوامل مهم در انتخاب شما میزان ریسک‌پذیری شما می‌باشد. مثلا مشاوران مبتنی بر سود معمولا ریسک کمتری را برای شما ایجاد می کنند زیرا خود نیز ذی‌نفع هستند.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر