به گزارش خبرنگار گروه مشاورین جاوید: تحریم‌های آمریکا علیه ایران دیگر مانند گذشته تاثیرگذار نیست؛ با این حال آمریکایی‌ها به روند تحریم کردن خود ادامه می‌دهند و در آخرین اظهارات نیز مدعی شده‌اند که بانک‌های بیشتری از ایران را تحریم‌ خواهند کرد.


وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و شرکت اعتماد تجارت پارس را در فهرست تامین‌کنندگان منابع مالی تروریسم قرار داده و مدعی شده است که بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ایران تاکنون منابع مالی زیادی را برای فعالیت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تامین کرده‌اند و شرکت اعتماد تجارت پارس نیز تراکنش‌های ارزی ایران را تسهیل می‌کند.


تحریم‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا در پی مورد حمله قرار گرفتن تاسیسات نفتی آرامکو و کاهش 50 درصدی صادرات نفت عربستان علیه ایران انجام شد و با وجود اینکه انصارالله یمن مسئولیت حمله به این تاسیسات را برعهده گرفته، آمریکا و عربستان مدعی‌اند که ایران در این حملات نقش داشته است.
این تحریم‌ها در حالی اعمال می‌شود که بانک مرکزی ایران پیش از این نیز توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شده بود، اما اکنون در فهرست تامین‌کنندگان منابع مالی تروریسم قرار دارد.


مهم‌ترین تفاوت این دو تحریم، سخت‌تر شدن رفع تحریم‌ها علیه این نهادها و افزایش جریمه برای کسانی است که با این نهادها همکاری کنند.
با این حال برخی کشورها از جمله روسیه، تحریم‌های آمریکا علیه بانک مرکزی ایران را نامشروع دانستند و تاکید کردند که با همکاری خود به ایران ادامه خواهند داد.
از سوی دیگر عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران نیز به این تحریم‌ها واکنش نشان داده و گفته است که این تحریم‌ها نشان می‌دهد که دست آمریکا در مقابل ایران تا چه حد خالی است.


آنطور که او گفته است، ایران به برقراری ارتباط مالی با سایر کشورها از طرقی که آمریکا نتواند آن‌ها را تحریم‌ کند ادامه خواهد داد و ثبات در اقتصاد ایران نیز نشان‌دهنده عدم تاثیرگذاری تحریم‌های آمریکا بر ایران است.


همتی گفت: خوشبختانه از دوره دورزدن تحریم‌ها به دوره تحریم‌ناپذیری تجارت خارجی عبور کرده‌ایم و وقت آن رسیده که دولت آمریکا از واقعیت‌ها درس بگیرد.
از سوی دیگر، برخلاف آنچه که در سال گذشته پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران مشاهده شد، تحریم‌های اخیر آمریکا نتوانسته تاثر ملموسی بر اقتصاد ایران بگذارد.
با این حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با وجود تاثیرگذار نبودن تحریم‌های جدید علیه ایران گفته که آمریکا تحریم‌های بیشتری را علیه بانک‌های ایرانی اعمال خواهد کرد.
نکته اینجاست که کشورهایی که به دنبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، از همکاری با ایران خودداری کردند، اکنون نیز ارتباطی با ایران ندارند که تحریم‌های آمریکا برایشان مشکل ایجاد کند و از سوی دیگر ایران از طریق برقراری ارتباط به متحدان استراتژیک خود کماکان به ارتباط مالی با آن‌ها ادامه خواهد داد.

 انتهای پیام

 

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر