احمد حاتمی یزد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه مشاورین جاوید، با بیان اینکه تحریم‌های جدید آمریکا اثر جدیدی بر وضعیت اقتصادی ایران ندارد، اظهار کرد: بانک مرکزی از قبل تحریم بوده و صندوق توسعه ملی نیز تمامی مبادلات و سپرده‌های خود را از طریق بانک مرکزی انجام می‌دهد و هیچ حساب بانکی در خارج از ایران ندارد، بنابراین تحریم بانک مرکزی شامل صندوق توسعه ملی هم بوده است.
وی درباره شرکت اعتماد تجارت پارس که آمریکا مدعی شده برخی مبادلات ارزی ایران را تسهیل می‌کرده است، تصریح کرد: اگر این شرکت این کار را می‌کرده 100 ها شرکت دیگر هستند که این کار را انجام می‌دهند و عملا در این بخش نیز تاثیر خاصی را شاهد نخواهیم بود.
این کارشناس پولی و بانکی افزود: البته اینطور نیست که تحریم‌ها بر اقتصاد ایران تاثیری نداشته باشد، بلکه بخشی از نرخ رشد تورم و بیکاری کشور به دلیل تحریم‌ها و بخشی از آن نیز به دلیل سوءمدیریت‌هاست.
وی با بیان اینکه رشد اقتصادی ایران در سال گذشته منفی پنج درصد بوده است، اظهار کرد: قطعا امسال نیز رشد اقتصادی کشورمان منفی خواهد بود.
حاتمی یزد با تاکید بر اینکه در عین حال تحریم‌های جدید چیزی به تحریم‌های قبلی اضافه نکرده است، گفت: اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا تنها مربوط به آمریکا نیست و به نوعی تحریم جهانی است، چراکه سایر بانک‌های کشورهای بزرگ دنیا از جمله کشورهای اروپایی، هند، چین، ژاپن و ... با ایران مشکل سیاسی ندارند، اما به دلیل اینکه منافع‌شان در آمریکا به خطر نیفتد، با ایران کار نمی‌کنند.
وی اضافه کرد: حتی بانک‌های دولتی این کشورها نمی‌توانند با دستور دولت، تحریم‌ها را نادیده بگیرند، چراکه اگر این اتفاق بیفتد از انجام سایر وظایف خود عاجز خواهند ماند.
این کارشناس حوزه مالی تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران را به دلیل قدرت نظام مالی آمریکا و اهمیت زایدالوصف دلار در مبادلات جهانی دانست و اظهار کرد: تمامی کشورها بر اساس مازاد تراز تجاری یا برای روز مبادای خود ذخایر ارزی دارند که در حال حاضر 62 درصد از کل ذخایر ارزی جهان به دلار، 20 درصد به یورو، پنج درصد به یوان و مابقی مربوط به سایر ارزهای معتبر است.
حاتمی یزد درخصوص قرار گرفتن نام بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و شرکت اعتماد تجارت پارس در فهرست تامین‌کنندگان منابع مالی تروریسم از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا، گفت: این تهمتی است که آمریکایی‌ها همیشه به ما زده‌اند و می‌زنند و به واسطه قدرت خود می‌خواهند موضوعاتی را به ما دیکته کنند.
وی افزود: اینکه گفته می‌شود به این ترتیب رفع تحریم‌ها علیه این نهادها سخت‌تر می‌شود، تغییری ندارد، چراکه وقتی آمریکا خودش به راحتی این تحریم‌ها را اعمال می‌کند، به همین راحتی نیز می‌تواند تحریم‌ها را بردارد.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر