مقدمه

در همه‌ی جوامع، رمز محرک پیشرفت اقتصادی در توسعه‌ی کسب و کارهای کوچک و متوسط است. این صنایع با ایجاد اشتغال و در پیش گرفتن روند رو به پیشرفت، نقشی مهم در فرآیند توسعه‌ی کشور و جامعه‌ی اقتصادی و اجتماعی موجود در آن دارند. دولت‌ها با کمک کردن به رشد این کسب و کارها، صنایع سنگین را حفظ می‌کنند. تأثیر صنایع خرد در بودجه‌بندی کشور و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی، درصد بالایی از آمار را به خود اختصاص می‌دهند. تمرکز سیستم‌های اقتصادی روی توجه کسب و کارهای کوچک و متوسط به استفاده و ایجاد اشتغال آن‌ها از تولید ناخالص ملی است. طبق آمارها در چندین کشور دارای بیشترین سرمایه و عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی ، ۶۰ درصد افراد شاغل، در همین کسب و کارها استخدام شده‌اند.

همیشه اطلاع داشتن از حساب بانکی، باعث می‌شود از میزان پولی که در حساب دارید، اطمینان حاصل کنید. این موضوع در کسب و کار میزان فروشتان را نشان می‌دهد. پول بیشتر، برابر است با فروش بیشتر محصول. اما رمز حرکت به جلوی شما این نیست. تنها چیزی که یاری‌گر شما در کسب و کارتان است، پیدا کردن راهی برای بودجه‌بندی برای حرکت پیوسته در مسیر موفقیت و رشد است. بودجه‌بندی در هر کسب و کاری و به خصوص بیزینس‌های خرد، ضروری و ضامن سلامتی آن‌ها است. بودجه‌بندی به کمک کسب‌ و کارهای کوچک کمک می‌کند تا هوشیار بمانند. اطلاع از مقدار پول در گردش که رو به افزایش است، مشخص می‌کند که بیزینس در حال رشد و فروش مناسب است. در کسب و کارهای نوین، برای کنار آمدن با مشکلات و آمادگی برای هزینه‌های اجباری، از روش بودجه‌بندی علمی و صحیح بهره می‌برند؛ همچنین از بازخوردهای مفید بودجه‌بندی برای کسب و کارهای کوچک، حرکت بر اساس برنامه‌ای است که باعث پیشرفت قدم به قدم شرکت می‌شود.

اولین گام

اولین قدم، تعیین بودجه برای کسب و کارتان و یادداشت همه‌ی هزینه‌های اصلی و غیر اصلی است. هزینه‌هایی از جمله: حقوق افراد، خدمات، به روز کردن تکنولوژی و حتی هزینه‌های تفریحی. زمانی که هزینه‌ها را ثبت می‌کنید، می‌توانید با هر پیش‌آمد مثل مالیاتی که مجبور به پرداختش هستید، کنار آمده و به خوبی از مراحل و مسایل دشوار کسب و کار عبور کنید. مسیر رو به موفقیت یک کسب و کار، نشانه‌ی مدیریت درست هزینه‌ها است. توصیه می‌شود این بخش را جدی گرفته و قبل از شروع یک کسب و کار برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید.
برای آمارگیری از هزینه‌ها حتمن باید آن‌ها را ثبت کنید. با این کار جلوی ضرر و هزینه‌های تکراری را می‌گیرید و سرمایه‌تان را در بخش‌های ضروری خرج می‌کنید. راه بعدی، دسته‌بندی هزینه‌ها بر اساس مالیات‌ها است. این هزینه‌ها معمولن همراه با سرمایه‌ی در گردش، متغیرند. هزینه‌های ثابت مانند اجاره‌‌ها باید طبق یک اصول بمانند و جلوی افزاش آن به صورت آنی را گرفت، زیرا این مخارج تقریبن همیشگی‌اند. بالعکس هزینه‌های متغیر، مثل مالیات‌ها با توجه به میزان فروش بالا و پایین می‌شوند.
نوع دیگر هزینه‌ها، آن‌هایی هستند که باعث کسب درآمد می ‌شوند. اصطلاحن درباره‌شان می‌ گویند که خودشان، هزینه‌ ی خودشان را درمی‌آورند. برای مثال می ‌توان از سرمایه‌ای که برای تبلیغات خرج می‌شود حرف زد. این درست است که برای آن‌ها تبلیغات می‌شود، اما از طرفی به فروش شرکت کمک می‌کنند. مدیریت این هزینه‌ها ممکن است کمی برایتان مشکل و پر دردسر به نظر برسد، به همین خاطر نرم‌افزارهایی مخصوص این کار در فضای بیزینس در دسترس‌اند که به عنوان یک دستیار باهوش می‌توانند این مسئولیت را به عهده بگیرند. برای این نمونه می‌توان نرم‌افزار Quickbooks-Xero-Freshbooks را مثال زد. قدرت این نرم‌افزار به این است که می‌تواند از حساب‌های بانکی‌تان، با هم بیلان بگیرد. از این طریق می‌توانید همه‌ی خرج‌ها را یک‌جا ببینید و با استفاده از سیستم خودکار دسته‌بندی سود و هزینه بهره‌مند شوید. علاوه بر این توصیه می‌شود علاوه بر نرم‌افزار، از یک حسابدار زبده هم استفاده کرده تا در زمان‌های پر تراکنش و مالیات، هم دقت کارتان را بالا ببرد و هم اینکه شما بتوانید زمانتان را بهتر مدیریت کنید. همان‌طور که گفته شد، ثبت هزینه‌ها بخش مهمی از کسب و کار است و جدی گرفتن آن باعث حرکت در مسیر موفقیت می‌شود.

بودجه و تامین مالی

 

صاحبان صنایع و بودجه‌بندی

صاحبان صنایع باید پیش از وقوع خطر و از دست‌‌رفتن سرمایه‌شان نسبت به ریسک‌های موجود دربازار آگاه باشند. هر مدیری باید برنامه‌ی مدونی برای آینده‌ی مالی بیزینسش داشته باشد. نوسانات در بازار، روی همه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها تأثیر می‌گذارد. پس باید برنامه‌ی بلند مدت دقیقی برای کوچک‌ترین خطرها، حتی سوانح طبیعی هم داشته باشید. در ادامه به چند نکته درباره‌ی بودجه‌بندی کسب و کارتان اشاره شده است.
– مخارج را بیشتر در نظر بگیرید. هزینه‌ها اغلب غیرقابل پیش‌بینی‌‌اند، مثل هزینه‌های جانبی یک پروژه که مدیران را مجاب می‌کند در بودجه‌بندی برای بلندمدت رقم‌های بیشتری در نظر بگیرند.
– میزان فروش، ورودی‌ها و سود شرکت را همیشه بررسی کنید. پایین‌‌ترین آمار و بالاترین رقم فروش در تاریخچه‌ی مالی شرکت، تعیین کننده‌ی مییزان هزینه‌تان در زمان‌هایی است که کسب و کارتان خوابیده و فروشی ندارید. نوع دیگر آن، توصیه درباره‌ی عدم هزینه برای تبلیغات، جز در زمان‌های رکود بازار است. زمان‌هایی که کسب و کار به اهداف تعیین شده نزدیک است، هزینه‌ها می‌توانند صرف خدمات شرکت و یا به روز کردن تکنولوژی شوند.
– هزینه‌های آنی و بزرگ را پیش‌بینی کنید. ممکن است مشکلی در دستگاه‌های تولیدتان پیش بیاید که برایشان برنامه‌ای نداشتید؛ این نکات را در ایجاد طرح بودجه‌بندی رعایت کنید.
– از وقتتان همچون سرمایه‌ای گرانبهاء استفاده کنید. برنامه‌ی کاری و زندگی‌تان را نظم ببخشید و با استفاده از مشاوران مالی، بهترین تصمیم‌ها را در بحران‌ها اتخاذ کنید.
– حواستان به دخل و خرجتان باشد. در حالی که به برنامه‌ی بودجه بندی پایبند نباشید و به عنوان مثال همه‌ی سود عاید شده از فروش را خرج کنید، یک قدم به عقب برداشته و باید دوباره همان سود را با سختی به دست بیاورید.
– نظارت دقیق بر بودجه‌تان داشته باشید. باید آمارها را طبق برنامه بررسی و بعد تغییرات را در کسب و کار ایجاد کنید. باید آماری شفاف از وضعیت دخل و خرج داشته باشید.
–  تاجایی که می‌شود جلوی ضرر را بگیرید.
– پذیرای هر مسئله و مشکلی باشید.
– بودجه‌ای را به تکنولوژی اختصاص دهید.
– نیروی متخصص استخدام کنید. یکی از راه‌های استفاده‌ی درست از سرمایه‌ی شرکت، به کارگیری افراد متخصص در پست‌های مربوط به توانایی‌شان است.
– بی‌دلیل خرج نکنید. ولخرجی، کسب و کارتان را کوچک و بعد حذف می‌کند.
هر بیزینس و هر نوع سرمایه‌گذاری در سال‌های حضورش در بازار، بسیاری از مشکلات مالی را پشت سر می‌گذارد. هوشمندانه عمل کنید و برای عبور از سختی‌های مدیریت مالی کسب و کارتان، بودجه‌بندی دقیق را جدی بگیرید.

بودجه و تامین مالی

ارایه‌ی  سریع خدمات مالی

همراهی بانک‌ها با بیزینس‌های کوچک و ارایه‌ی تسهیلات به آن‌ها، به رشد و شکوفایی هر کشوری کمک می‌کند. به خصوص در کشورهایی که از رقابت مالی بین‌المللی جامانده‌اند. اعطای تسهیلات در بخش‌های کوچک کسب و کار، سبب ایجاد حس رقابت و رونق گرفتن بازار می‌شود. طهمورت لاهوتی اشکوری، مدیر توسعه‌ی صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در برنامه‌ی گفت‌ و گوی اقتصادی رادیو «گفت و گو» درباره‌ی لزوم توجه به صنایع کوچک گفته است:
«برای توسعه کسب و کارهای کوچک در کشور، از مدل توسعه‌ای خوشه‌ای در کشور استفاده می‌کنیم که این مدل بر پتانسیل‌های منطقه‌ای و جرافیایی تمرکز دارد و درواقع درون‌زایی و برون‌گرایی تعریف شده در اقتصاد مقاومتی به این نکته اشاره دارد. توسعه‌ی منطقه‌ای باید بر اساس مزیت‌ها باشد که در اسناد چشم‌انداز و آمایش سرزمین این مباحث باید در نظر گرفته شود و خوشه‌های کسب و کار کوچک و متوسط تأمین مالی شوند، زیرا این أمر موجی می‌شود تمام ظرفیت‌های موجود در خوشه تقویت شود.»

 

نتیجه‌گیری

بزرگ‌ترین صاحبان شرکت‌های روابط‌عمومی در دنیا معتقدند که سیر صعودی و نزولی مالی به مراتب در هر شرکتی وجود دارد، مسأله‌ی مهم در این نکته ایجاد یک طرح بودجه‌بندی دقیق و اجرای تمامی برنامه‌ها طبق کنترل هزینه‌ها است. نکته‌ی مهم در همه‌ِ‌ی این طرح‌ها عدم انباشت بودجه و صرفه‌جویی است که اگر بی‌برنامه پیش بروند، شرکت را دچار رکود می‌کنند. برگ برنده‌ی بودجه‌بندی در کاهش بار مالی تحمیل شده به کسب و کار است. توصیه می‌کنیم قبل از شروع بیزینس، ایجاد طرح بودجه‌بندی را مهم تلقی کنید.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر