بانک مرکزی امسال نحوه تامین ارز برای زائران اربعین را تغییر داده و توصیه کرده که زوار تهیه ارز خود برای اربعین را از طریق شهر مبدا انجام دهند.
به گزارش گروه تامین مالی جاوید، تامین ارز موردنیاز زوار اربعین یکی از مسائلی است که همواره بانک مرکزی به آن اهتمام ویژه داشته و از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.
سال گذشته تامین ارز برای زوار اربعین با توجه به مشکلات پیش آمده ارزی، با مشکلات زیادی همراه شد و از سوی دیگر برخی مشکلات فنی سبب شد تا صف‌های طولانی برای دریافت ارز زائران در مناطق مرزی ایجاد و بعضا زائران با مشکل مواجه شوند.
در همین راستا، بانک مرکزی امسال نحوه دریافت ارز از سوی زائران را تغییر داده و علاوه بر اینکه ارز موردنیاز اربعین با قیمت صرافی‌های مجاز بانک مرکزی پرداخت می‌شود، زائران می‌توانند پیش از سفر و در شهر مبدا نسبت به تامین ارز موردنیاز خود اقدام کنند.
بانک مرکزی برای اربعین تا سقف 100 یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر را پرداخت می‌کند و بر همین اساس از زائران خواسته تا ارز خود را در شهرهای مبدا تهیه و سپس اقدام به سفر کنند.
اما در عین حال شرایط ویژه‌ای برای شهرهای مرزی نیز از سوی بانک مرکزی درنظر گرفته شده و امروز نیز جلسه هماهنگی نظام بانکی به منظور خدمت‌رسانی به زوار حسینی با حضور نمایندگان بانک‌های دولتی و خصوصی و نماینده ستاد اربعین حسینی در بانک مرکزی تشکیل شد که در این جلسه دبیرکل بانک مرکزی با اشاره به اینکه همکاران نظام بانکی خدمت به زوار اربعین را برای خود توفیق می‌دانند و طی سال های اخیر نقش ارزنده‌ای در خدمت‌رسانی به زوار اربعین انجام داده اند، گفت: انتظار می رود با تجربیات سال‌های گذشته کاستی‌ها رفع و کیفیت خدمات ارتقا یابد.
طالبی ارایه خدمات بانکی به زوار را نیازمند تلاش شبانه روزی دانست و گفت: نظام بانکی برای ارایه خدمات بهتر نیازمند همکاری نهادهای استانی و محلی است و این همکاری سطح ارایه خدمات بانکی را ارتقا خواهد داد.
وی در ادامه با اشاره به تصمیم جدید بانک مرکزی در خصوص نحوه تامین ارز مورد نیاز زوار اربعین به میزان 100 یورو یا معادل آن با توجه به ازدحام جمعیت در زمان برگزاری اربعین توصیه کرد زوار قبل از ورود به مرزهای غربی و در شهرهای مبدا ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند.
دبیرکل بانک مرکزی در خصوص نظارت بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌ها در زمان برگزاری اربعین، گفت: بانک مرکزی امسال با همکاری ناظران بانک‌ها بر خدمات‌رسانی در مبادی خروجی نظارت خواهد کرد.
در ادامه جلسه ضمن بحث و بررسی، هماهنگی و برنامه‌ریزی لازم برای ارایه خدمات بانکی در مرزهای خروجی در سه استان کرمانشاه، ایلام و خوزستان و مسیرهای حرکت زوار انجام شد.
همچنین در این جلسه، مدیران مربوطه در بانک مرکزی از تامین نقدینگی ریالی به میزان لازم برای زوار اربعین، آمادگی خودپردازهای سیار و ایجاد خزانه محلی در استان های غربی خبر دادند.
به این ترتیب زائران اربعین لازم است که جهت سهولت در تامین ارز خود، اقدامات لازم را در شهر محل سکونت خود انجام دهند تا درگیر مشکلات احتمالی در مرزهای کشور نشوند.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر