به گزارش خبرنگار گروه مشاورین جاوید، شرکت‌های لیزینگ در زمینه‌ها و حوزه‌های مختلفی فعالیت داشته و انواع و اقسام کالا را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند.
در این میان، شرکت‌های لیزینگ خودرو موظفند با تامین مالی، انواع خودروها را به صورت اجاره به شرط تملیک یا فروش اقساطی به خریدار واگذار کنند که در معاملات اجاره به شرط تملیک، مالکیت خودرو تا زمان پایان تسویه حساب در اختیار شرکت لیزینگی ارائه‌کننده خدمات است؛ در صورتی که در معاملات فروش، مالکیت خودرو از ابتدای کار بر عهده خریدار قرار می‌گیرد.
از مزایای خرید خودرو از شرکت‌های لیزینگی می‌توان به طرح های مختلف، تنوع خودروها و کوتاه بودن زمان واگذاری خودرو (کمتر از 10 روز) اشاره کرد.
شرکت‌های لیزینگی خودرویی از لحاظ وضعیت سهام و منابع خود به سه گروه شرکت‌های وابسته به تولیدکنندگان خودرو، شرکت‌های وابسته به بانک و شرکت‌های مستقل تقسیم می‌شوند.
مردم باید توجه داشته باشند که در رابطه با قرارداد اجاره به شرط تملیک، اگر خریدار تعهدات خود را به صورت تمام و کمال انجام ندهد، شرکت لیزینگی مجاز است که برای مزایده گذاشتن خودرو اقدام کند.
همچنین یکی از شرایط شرکت‌های لیزینگ خودرو در زمان فروش، الزامی بودن خرید بیمه بدنه برای خودروی موردنظر است که دلیل این شرط را می‌توان به اطمینان یافتن از سلامت خودرو برای مالک آن نسبت داد که تا پایان تسویه بر عهده شرکت لیزینگی قرار دارد؛ بنابراین مبلغ بیمه بدنه نیز به مبلغ اقساط خریدار اضافه می‌شود.
روند قراردادهای شرکت‌های لیزینگی این است که در زمان فروش خودرو، تسهیلاتی برای کمک به خریداران اعطا می‌کنند و نرخ سود تسهیلات بر مبنای اینکه خرید از کدام گروه شرکت‌های لیزینگی صورت گرفته، متفاوت است.
شرکت‌های لیزینگی بانکی در این بین کمترین سود را دریافت می‌کنند که البته نرخ سودها برای تسهیلات مختلف، متفاوت است.
هرچند که لیزینگ خودرو بخش مهمی از خدمات شرکت‌های لیزینگی را تشکیل می‌دهد، اما این شرکت‌های تسهیلات را به بخش‌های دیگری نیز ارائه می‌کنند.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر