به گزارش خبرنگار گروه مشاورین جاوید، بانک مرکزی آماری از مانده کل تسهیلات و سپرده‌های ریالی و ارزی بانک‌ها تا پایان خردادماه سال جاری را اعلام کرده که بر اساس این گزارش، مجموع مانده سپرده‌های ارزی و ریالی کشور در این مدت ۲۱۷۶ هزار میلیارد تومان است.
مجموع سپرده‌های ارزی و ریالی مردم نزد بانک‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حالی با رشد ۲۶.۶ درصدی روبرو شده که استان تهران بیشترین حجم از سپرده‌ها را معادل 1181 هزار میلیارد تومان دارد، البته یکی از علل مهم بالا بودن رقم سپرده‌ها در استان تهران، استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده که عمده فعالیت‌های بانکی آن‌ها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان مذکور انجام می‌شود.
حجم سپرده‌های ارزی و ریالی بانک‌ها با توجه به قانون بانک مرکزی مبنی بر نسبت 10 درصدی سپرده قانونی در کشور به ۱۹۵۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد.
سپرده‌ قانونی بخشی از سپرده مشتریان بانک‌هاست که طبق مقررات بانک مرکزی، بانک‌ها موظف به سپرده‌گذاری آن نزد بانک مرکزی هستند و از جمله ابزارهای سیاست پولی بانک مرکزی به شمار می‌رود.
از سوی دیگر مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها تا پایان خردادماه سال جاری ۱۵۶۵ هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۰.۷ درصدی را نشان می‌دهد.
مانده تسهیلات در استان تهران با ۱۰۱۵ هزار میلیارد تومان و کهگیلویه و بویراحمد با ۵۳۰۷ میلیارد تومان بیشترین و کمترین میزان مانده تسهیلات پرداختی در کشور به تفکیک استان است.
افزایش حجم مانده تسهیلات بانکی در حالی است که نسبت نسبت مانده تسهیلات به سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی به طور متوسط ۸۰.۱ درصد است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش چهار درصدی همراه بوده است.
این موضوع نشان می‌دهد که میزان تسهیلات‌دهی بانک‌ها نسبت به جذب سپرده‌های ارزی و ریالی با کاهش همراه بوده است.
این در حالی است که به سبب مشکلات اقتصادی کشور، در حال حاضر بنگاه‌های اقتصادی و افرادی که به دنبال فعالیت در بخش تولیدی هستند، نیاز به منابع مالی بیشتری دارند که شرکت‌های تامین مالی می‌توانند از چند جهت کمک بیشتری به این فرآیند کنند.
نخست آنکه این شرکت‌ها می‌توانند منابع موردنیاز فعالان اقتصادی را فراهم کرده و به آن‌ها مشاوره سرمایه‌گذاری نیز بدهند و از سوی دیگر، شرایط و سخت‌گیری‌های بانک‌ها در پرداخت تسهیلات را ندارند.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر