به گزارش خبرنگار گروه مشاورین جاوید، سال گذشته در همین زمان قیمت ارز به بیشترین نرخ خود رسید و رکورد شکست؛ تا جایی که معاملات دلار در بازار آزاد تا مرز 20 هزار تومان نیز پیش رفت.
با گذشت یک سال از آن زمان، قیمت دلار کاهش یافته و اکنون به حدود 11 هزار و 500 تومان رسیده و مدتی است که ثبات در بازار وجود دارد و قیمت ارز تغییرات چندانی نداشته است.
بر همین اساس، عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی از تقویت 40 درصدی ارزش پول ملی نسبت به سال گذشته خبر داده و در عین حال گفته است که رشد تورم نیز مهار شده و طلیعه رشد اقتصادی آشکار شده است.
وی افزود: سال گذشته در این ایام وضعیت بدی بر اقتصاد کشورمان حاکم شده بود که دولت آمریکا و متحدین منطقه‌ای آن با شروع جنگ تمام‌عیار اقتصادی و راه انداختن ماشین جنگ روانی و تبلیغاتی در اندیشه فروپاشی کشور از طریق اقتصاد و با ابزار سقوط ارزش پول ملی و نهایتاً ایجاد هرج‌ومرج در سراسر کشور بودند.
هرچند که تلاش‌های بانک مرکزی برای ایجاد ثبات در بازار ارز تا حدودی موفقیت‌آمیز بوده، اما به نظر می‌رسد که از سال گذشته تاکنون با وجود کاهش قیمت ارز، تغییر چندانی در قیمت کالاها ایجاد نشده است.
این در حالی است که در همان روزهای ابتدایی افزایش نرخ ارز، قیمت بسیاری از کالاها با افزایش همراه شد که عمدتا دلیل آن را افزایش قیمت دلار عنوان می‌کردند.
البته کاهش نرخ تورم و بهبود 40 درصدی ارزش پول ملی، زمانی برای مردم و فعالان اقتصادی ملموس‌تر خواهد شد که رونق به بخش تولیدی کشور بازگردد و مردم نیز تاثیر این رشد اقتصادی را بر زندگی خود ببینند.
با این حال، کاهش قیمت ارز از 19 هزار تومان به 11 هزار و 500 تومان و مهم‌تر از آن باقی‌ماندن این قیمت‌ها روی این رقم می‌تواند شرایط را برای وضعیت اقتصادی بهتر کند.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر