به گزارش خبرنگار گروه مشاورین جاوید، موضوع تقویت ارزش پول ملی ایران که در روزهای گذشته توسط رئیس‌کل بانک مرکزی و رئیس‌جمهور مطرح شد، نشان از آن دارد که قیمت دلار از روزهای اوجش در نیمه سال گذشته فاصله گرفته و در طول این یک سال کاهشی بوده است، چراکه ارزش پول ملی یک کشور یا بر اساس قیمت جهانی طلا یا ارزهای رایج دیگر کشورها سنجیده می‌شود که با توجه به اهمیت دلار در مبادلات تجاری، معمولا دلار را ملاک قرار می‌دهند.

البته باید توجه داشت که مقایسه قیمت دلار در یک روز خاص با روز مشابه سال قبل در میان اقتصاددانان چندان رایج نیست، در واقع قیمت دلار در سال گذشته فقط در چند ساعت به ۱۹ هزار تومان رسید و نمی‌توان این قیمت را برای تقویت ارزش پول ملی ملاک قرار داد و شاید بهتر باشد متوسط قیمت شش ماهه نخست سال گذشته را با شش ماهه نخست سال جاری مقایسه کرد.

قیمت دلار در ابتدای سال گذشته حدود ۵۰۰۰ هزار تومان بود و این افزایش قیمت عمدتا از دومین فصل سال آغاز شد و به نظر می‌رسد که در صورت مقایسه این ارقام، ارزش پول ملی در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش دلار در بازار آزاد در فروردین ماه سال گذشته حدود ۵۰۰۰ تومان بود و پس از آن بانک مرکزی این نرخ را اعلام نکرده است.

البته بررسی قیمت‌ها در بازار آزاد نشان می‌دهد که متوسط قیمت ارز در اردیبهشت ماه سال گذشته ۵۵۰۰ تومان، خرداد ۶۵۰۰ تومان، تیر ۸۱۰۰ تومان، مرداد ۱۰ هزار تومان و شهریور ۱۴ هزار تومان بوده است.

به این ترتیب می‌توان گفت که متوسط قیمت دلار در شش ماهه نخست سال گذشته حدود ۸۰۰۰ تومان بوده است.

با توجه به قیمت ارز در نیمه نخست سال جاری می‌توان گفت که متوسط قیمت ارز در شش ماهه سال جاری حدود ۱۲ هزار تومان بوده است که در این صورت مقایسه آمار شش ماهه سال گذشته و سال جاری نشان می‌دهد که در واقع ارزش پول ملی در متوسط شش ماهه ۵۰ درصد کاهش یافته است.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر