احمد اشتیاقی در گفت‌وگو با گروه تامین مالی جاوید، با بیان اینکه در حال حاضر بنگاه‌های متقاضی پول در ابتدا به سیستم بانکی مراجعه می‌کنند، اظهار کرد: با توجه به شرایطی که از لحاظ نرخ سود تسهیلات و سهولت دریافت آن وجود دارد، بنگا‌ه‌های کوچک و متوسط معمولا علاقه به تامین مالی از این راه نشان می‌دهند و ترجیح‌شان بر این است که از این طریق تامین مالی شوند.
وی افزود: اما این بنگاه‌ها به هردلیلی نتوانستند تامین مالی خود را ا ز طریق بانک انجام دهند، با سازوکاری وارد بازار سرمایه می‌شوند.
مدیرعامل کارگزاری بانک آینده با بیان اینکه ابزاری که تعیین شده در حال حاضر کفایت کامل را برای ورود این بنگاه‌ها به بازار سرمایه می‌کند، تصریح کرد: البته بنگاه‌ها هنوز به این ابزار نوین اشراف کامل را ندارند که ظرفیت‌هایی در بازار سرمایه از طریق ابزارهای نوین مالی مثل سککوک، مبادرت به تامین مالی می‌کنند.
اشتیاقی همچنین با اشاره به امکان تامین مالی بنگاه‌ها از طریق بازار سرمایه، گفت: در حال حاضر این امکان فراهم است که بنگاه‌ها از طریق شرکت‌های تامین سرمایه به این بازار ورود کنند.
وی ادامه داد: شرکت‌های تامین سرمایه از سوی دیگر، مشاور این بنگاه‌ها هم می‌شوند و در نهایت پذیره‌نویسی و بازارگردانی آن‌ها را نیز انجام می‌دهند، اما نکته مهم این است که این بنگاه‌ها باید خود را به نوعی با ابزارهای تامین مالی تطبیق دهند.
مدیرعامل کارگزاری بانک آینده با بیان اینکه شرایط در حال حاضر برای ورود بنگاه‌های کوچک و متوسط به بازار سرمایه و تامین مالی از این طریق بسیار تسهیل شده است، تصریح کرد: اگر اوراقی از سوی شرکت‌های تامین مالی برای بنگاه‌ها منتشر شود، صندوق‌های تامین مالی متقاضی اوراق هستند و در واقع تقاضای این اوراق وجود دارد، اما این بنگاه‌ها باید بتوانند در چارچوب‌هایی قرار گیرند تا الزامات سازمان بورس هم رعایت شود.
اشتیاقی با اشاره به آشنا نبودن بسیاری از بنگاه‌ها با این ابزارهای جدید، اظهار کرد: به توجه به اینکه کار جدید است و در سال‌های اخیر فراگیر شده و پیش از این نیز به طور سنتی‌ شرکت‌ها از طریق سیستم بانکی تامین مالی می‌شدند، شرایط کمی سخت است؛ مضاف بر آنکه تطبیق دادن شرایط آن‌ها با ابزارهای جدید مالی، یک نیز مقدار سخت‌تر است، اما باید اطلاع‌رسانی مقادیری بیشتر شود تا کلیه شرکت‌ها آشنا شوند.
وی تاکید کرد: این بنگاه‌ها وقتی از طریق بازار سرمایه تامین مالی می‌شوند، باید خیلی منضبط عمل کنند و شاید هم چون شرایط سخت‌تر از تامین مالی بانکی است، استقبالی به وجود نمی‌آید، چراکه در بازار سرمایه جایی برای تاخیر در پرداختی‌ها و چانه زدن وجود ندارد.
به گفته مدیرعامل کارگزاری بانک آینده تا زمانی که این بنگاه‌ها بتوانند از طریق سیستم بانکی، تامین مالی شوند، به بازار سرمایه مراجعه نمی‌کنند و فقط شرکت‌های بزرگی که می‌خواهند از دو طریق تامین مالی کنند، به این بازار مراجعه می‌کنند.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر