نیما فاضلی در گفت‌وگو با گروه تامین مالی جاوید، با اشاره به مشکلات ورود بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه، اظهار کرد: بزرگ‌ترین مشکلی که در جریان پیوستن بنگا‌ه‌های اقتصادی به بازار سرمایه و تامین مالی از این طریق وجود دارد، سخت‌گیری‌های سازمان بورس و زمان‌بر بودن این عملیات است.
وی افزود: وقتی مجموعه‌ای می‌خواهد با انتشار اوراق از طریق بازار سرمایه تامین مالی کند، این روند حدود هفت تا هشت ماه زمان می‌برد که برای یک شرکت تولیدی چیز خوبی نیست.
مدیر سرمایه‌گذاری هلدینگ خلیج فارس با اشاره به بروکراسی سر راه تامین مالی شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه، تصریح کرد: وقتی یک شرکت تولیدی می‌خواهد با انتشار اوراق تامین مالی کند، اول باید شورای فقهی نظر بدهد، بعد موافقت اصولی اخذ کند، بعد موافقت رئیس‌ سازمان را بگیرد که همه این‌ها زمان زیادی را می‌برد.
فاضلی با بیان اینکه برای این اقدامات پیگیری لازم از سوی سازمان بورس وجود ندارد، گفت: در مقابل وقتی بنگاهی به بانک مراجعه می‌کند، باید مدارک و وثیقه موردنیاز را تامین کرده و پس از تکمیل مدارک خود در مدت زمان کوتاهی تسهیلات خود را دریافت می‌کنند، به این ترتیب استقبال از بازار سرمایه کاهش می‌یابد.
وی با بیان اینکه بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات وثیقه دریافت می‌کنند، اظهار کرد: برای انتشار اوراق اجاره هم شرکت‌ها باید سهام یکی از شرکت‌ها را به عنوان وثیقه معرفی کنند، پس این‌ها چه فرقی باهم دارد که تامین مالی از طریق بازار سرمایه تا این اندازه زمان‌بر می‌شود؟
مدیر سرمایه‌گذاری هلدینگ خلیج فارس اضافه کرد: سازمان بورس به صورت مداوم ابزارهای نوین پیوستن به این بازار را منتشر می‌کند، اما همه این‌ها بروکراسی‌های خاص خود را دارند و در سیکل پیچیده‌ای قرار می‌گیرند که علاقه بنگاه‌ها به این بازار را کاهش می‌دهد.
فاضلی با بیان اینکه در کشورهای دیگر چنین سخت‌گیری‌هایی وجود ندارد، اظهار کرد: بروکراسی اداری در بورس سایر کشورها به این اندازه نیست و به همین دلیل استقبال از این بازارها بسیار بالاست.
به گفته وی، راحت‌ترین کار برای تامین مالی شرکت‌ها اوراق اجاره است که با روش‌های مختلف سد راه شده و جلوی آن را می‌گیرند.
مدیر سرمایه‌گذاری هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه در حال حاضر آسان‌ترین روش تامین مالی شرکت‌ها، تسهیلات بانکی است، گفت: این در حالی است که باید برعکس باشد و بنگاه‌ها بتوانند به راحتی از طریق بازار سرمایه، تامین مالی شوند.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر