برخلاف باور عمومی، بازار سهام برای کارهای خوب ذخیره نشده است. سرمایه‌گذاری یکی از بهترین راه‌های پول درآوردن و رسیدن به استقلال مالی است. بنابراین، اگر شما عادت به سرمایه‌گذاری‌های مستمر و با مقدار کم دارید، می‌توانید اثر «گلوله‌ی برفی» را ایجاد کنید. اثر گلوله‌ی برفی به این معنا است که مبلغ ناچیز شما، به مرور به مقدار زیاد تبدیل شود؛ و باعث ایجاد حرکتی بشود که در نهایت منجر به رشد چشم‌گیر شما خواهد شد. برای رسیدن به این هدف، شما باید از یک استراتژی مناسب استفاده کنید؛ و در عین حال، صبور، منظم و جدی باشید. پیشنهادهایی که در ادامه می‌خوانید، به شما امکان تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری‌های کوچک را می‌دهند.

آماده برای سرمایه‌گذاری

اطمینان حاصل کنید که فعالیتِ انتخابی برای شما مناسب است. هنگام سرمایه‌گذاری در بازار سهام، خطراتی از جمله خطر از دست دادن پول، وجود دارد. قبل از شروع، باید در مورد رویدادهای جدی مانند از دست دادن شغلتان مراقب باشید و سعی کنید پیش از وقوع چنین مشکلی، نیازهای اساسی‌تان را برطرف کنید.

مطمئن شوید که حقوق و دستمزد ۳ تا ۶ ماه خود در یک حسابِ پس‌انداز، به راحتی در دسترستان باشد. در این صورت، اگر نیازی فوری به پول داشته باشید، لازم نیست فورَن سهامتان را بفروشید. ارزش هر سهامِ نسبتن امنی می‌تواند در طول زمان، به طور قابل توجهی نوسان داشته باشد. امکان دارد در زمانی که شما نیاز فوری به پول نقد دارید، سهامتان را زیر قیمت خرید، به فروش برسانید.
فراموش نکنید که مبلغ مورد نیاز برای پرداخت حق بیمه‌ خود را در نظر بگیرید. قبل از سرمایه‌گذاری، بخشی از درآمد ماهانه‌ی خود را برای بیمه‌هایتان در نظر بگیرید و حتمن هزینه‌ی بیمه‌های درمانی خود را به موقع پرداخت کنید.
توجه داشته باشید که پوشش هزینه‌های ناشی از یک رویداد مهم و جدی، هرگز نباید وابسته به درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌های‌تان باشد؛ زیرا ارزش این چیزها در طول زمان تغییر می‌کند. به عنوان مثال، فرض کنید در سال ۲۰۰۸ سهام خود را در بازار بورس خریداری کرده‌اید؛ و بعد از آن مجبور شده‌اید به دلیل بیماری، کارتان را ترک کنید. برای برآوردن نیازهای اساسی‌تان، و به دلیل افت شدید بازار سهام در همان سال، شما مجبور شدید سهام خود را با افت ۵۰ درصد بفروشید. برای جلوگیری از چنین وضعیتی، بهتر این است که پس‌انداز کافی و یک سیاست برای بیمه داشته باشید تا پرداخت هزینه‌هایتان آسان‌تر بشود. این با توجه به نوسانات دایمی در بازار سهام، بهترین کار است.

یک حساب کاربری مطمئن ایجاد کنید

در سرمایه‌گذاری، برای انجام تجارتتان، انواع مختلفی از حساب‌ها وجود دارند که شما می‌توانید با توجه به نیازتان آن‌ها را راه‌اندازی کنید.
اگر یک حساب مالیاتی را انتخاب می‌کنید، تمام درآمد سرمایه‌گذاری سپرده شده در این حساب، برای یک سال سپرده، محاسبه خواهد شد. بنابراین، اگر شما سود سهام را پرداخت کرده‌اید، یا اگر سهام خود را با سود بالا فروخته‌اید، باید مالیات مربوطه را پرداخت کنید. از سوی دیگر، در این نوع حساب‌ها، در مقایسه با دیگر حساب‌های معوق مالیاتی، پولتان بدون دردسر و هیچ مشکلی در دسترس است.
یک حساب پس‌انداز سنتی مربوط به بازنشسته‌گی، پرداخت مالیات‌ها از حسابتان را کاهش می‌دهد؛ اما ضعف این حساب‌ها این است که میزان مشارکتتان را محدود می‌کند. حساب کاربری این چنینی، به شما این فرصت را می‌دهد که قبل از سن بازنشسته‌گی مالیاتی پرداخت نکنید، مگر این‌که خودتان برای جمع نشدن حساب‌ها، با پرداخت مالیات پیشاپیش موافقت کنید. با این‌ حال شما ملزم به دریافت پول از سن ۷۰ سالگی خواهید بود و در آن صورت تنها بازپرداختتان، مالیات خواهد بود. این فرمول به شما اجازه می‌دهد تا مبلغ سپرده‌تان را در حالی که از معافیت مالیاتی بهره‌مند است، همراه با سود مرکب، در یک حساب جمع کنید. به عنوان مثال، فرض کنید که شما ۱۰۰۰ یورو را در بازار سهام با نرخ بهره‌ی ۵ درصد سرمایه‌گذاری کرده‌اید؛ یعنی با سود سهام ۵۰ یورو در سال؛ و شما در این صورت، ۵۰ یورو را به منظور اجتناب از پرداخت مالیات، دوباره سرمایه‌گذاری می‌کنید. بنابراین سال بعد، ۵ درصد از ۱۰۵۰ یورو، درآمد خواهید داشت. خروج زودهنگام پول از این حساب‌ها مایه‌ی دردسر است؛ پس دسترسی به پولتان را برای رسید به سود قابل توجه، محدود کنید.
در ایالات متحده، یک حساب پس‌انداز بازنشستگی به نام «Roth» به شما این اجازه را نمی‌دهد که کمک‌های مالیاتی را قبل از رسیدن به زمان بازنشسته‌گی پرداخت کنید؛ اما در صورت رسیدن به زمان موعود، امکان بازپرداخت مالیات آزاد را می‌دهد. در این فرمول، هنگامی که به یک سن خاص رسیدید، از شما پولی دریافت نمی‌کنند. این به انتقال ثروت به وارثانتان کمک می‌کند.
این حساب‌ها، ابزارهای سرمایه‌گذاری عالی هستند. قبل از تصمیم‌گیری، با گزینه‌های مختلف آشنا شوید.

ُسرمایه گذاری

روش سرمایه‌گذاری مرحله‌ای را اعمال کنید

اگر چه این پیشنهاد، یک فرمول پیچیده است، اما صرفن یک مقدار سرمایه‌گذاری یک‌سان در هر ماه است. بنابراین، قیمت اوراق بهادار، قیمت متوسط آنها را برای یک دوره مشخص نشان می دهد. این روش، ریسک را کاهش می‌دهد؛ زیرا موقع سرمایه‌گذاری در فواصل منظم با مقدار کم، به احتمال زیاد خطر ابتلا به اشتباهاتتان را قبل از رسیدن به رکود بزرگ، کاهش می‌دهد. این استدلال، استقرار و استمرار برنامه‌ی سرمایه‌گذاری ماهانه را توجیه می‌کند. علاوه بر این، مزیتی وجود دارد که هزینه‌های شما را پایین خواهد آورد؛ زیرا اگر قیمت سهامتان کاهش یابد، سرمایه‌گذاری ماهانه شما این امکان را می‌دهد که بیشتر خرید کنید.
آگاه باشید که هنگام سرمایه‌گذاری در بازار سهام، سهام مورد نظرتان را با قیمت معین خریداری می‌کنید.
با سرمایه‌گذاری با مبلغ ثابت، به عنوان مثال ۵۰۰ یورو، می‌توانید قیمت سهام خود را کنترل کنید و در نتیجه‌ی افزایش قیمت سهام، قیمت سهام شما هم افزایش پیدا می‌کند؛ زیرا شما با قیمت پایین خرید می‌کنید.
در این وضعیت، هنگامی که قیمت سهام کاهش می‌یابد، پرداخت ماهانه شما به ۵۰۰ یورو کمک می‌کند تا سهام بیشتری به دست آورید؛ و وقتی که قیمت‌ها افزایش می‌یابد، تعداد سهام خریداری شده برای سرمایه‌گذاری، ۵۰۰ واحد پایین خواهد آمد. یعنی در نهایت، قیمت متوسط خرید شما در طول زمان کاهش یافته و سهام شما با ارزش خواهد شد.
به این توجه داشته باشید که خلاف این فرمول نیز ممکن است پیش بیاید؛ اگر قیمت سهام به طور پیوسته افزایش یابد، شما با سرمایه‌گذاری منظم خود، سهام کمتری را خریداری می‌کنید که به افزایش قیمت متوسط سهام می‌انجامد. با این حال، ارزش سهام شما نیز افزایش خواهد یافت و شما همچنان سود خواهید کرد. این فرمول با سرمایه‌گذاری در فواصل منظم و با برنامه‌ریزی، رعایت می‌شود؛ البته با صرف نظر از قیمت سهام و اجتناب از گمانه‌زنی در بازار.
در عین حال، سرمایه‌گذاری‌های با مقدار کم، هنگام رکود بازار، از شما محافظت می‌کنند.

سرمایه‌گذاری را امتحان کنید

این یک فرمول ضروری برای ایجاد ثروت است؛ سرمایه‌گذاری مجدد با درآمد حاصل از سود یک سهام‌ یا هر نوع دارایی دیگر.
با یک مثال می‌توان این فرآیند را بهتر نشان داد. فرض کنید که شما در طی یک سال، برای به‌ دست آوردن یک نمونه از سهام، ۱۰۰۰ یورو با نرخ بهره‌ی سالانه ۵ درصد سرمایه‌گذاری کرده‌اید. در پایان سال اول، شما ۱۰۵۰ یورو خواهید داشت. در طول سال بعد، بر اساس سرمایه‌گذاری ۱۰۵۰ یورو، ۵ درصد دیگر به شما سود می‌رسد. بنابراین شما در سال اول به جای ۵۰ یورو، ۵۲٫۵۰ یورو سود سهام دریافت خواهید کرد.
با گذشت زمان، رشد شما می‌تواند بسیار زیاد شود. با حساب سرمایه‌گذاری اولیه به رقم ۱۰۰۰ یورو با سود سالیانه، ۵ درصد، به مدت ۴۰ سال، شما به سودی بیش از ۷۰۰۰ یورو خواهید رسید. اگر شما  سالیانه ۱۰۰۰ یورو را به عنوان مبلغ اضافه پرداخت کنید، بعد از ۴۰ سال به ۱۳۳۰۰۰ یورو دست پیدا خواهید کرد. اگر از سال دوم، مبلغ ۵۰۰ یورو در ماه را پرداخت کنید، بعد از ۴۰ سال مبلغی معادل ۸۰۰ هزار یورو به دست می‌آورید.
به یاد داشته باشید که این مثال، فقط یک نمونه از سرمایه‌گذاری با پیش‌فرض نرخ بهره‌ی ثابت است. در واقع، ارزش دارایی‌ها بعد از گذشت ۴۰ سال، بستگی به نوسانات نرخ بهره و ارزش سرمایه‌گذاری شما دارد.

 

انتخاب یک سرمایه‌گذاری خوب

خرید سهام خود را تنوع ببخشید. تنها از خرید سهام تعداد محدودی از شرکت‌هایی که سهامشان را به صورت عمومی معامله می‌کنند، اجتناب کنید. هنگامی که پا به عرصه‌ی سرمایه‌گذاری می‌گذارید، حتمن مهم نیست که همه‌ی تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد قرار دهید. برای شروع، سرمایه‌گذاری‌های متنوع را با خرید سهام توسط شرکت‌های مختلف، امتحان کنید.

اگر شما فقط سهام یک شرکت خاص را خریداری کنید، در صورت افت سهام آن شرکت، خطر از دست دادن مقدار زیادی از پولتان، شما را تهدید می‌کند. می‌توانید این ریسک را با خرید سهام شرکت‌های مختلف کاهش دهید.
به عنوان مثال، با کاهش قیمت نفت، ارزش سهام شما به میزان ۲۰ درصد کاهش پیدا می‌کند؛ و در ادامه این امکان وجود دارد که سهام شما در بخش خرده‌فروشی افزایش یابد؛ زیرا مردم معمولن بعد از کاهش قیمت بنزین، پول بیشتری را صرف هزینه‌های دیگر می‌کنند؛ و البته این امکان هم هست که در بخش فناوری، سهام شما تغییر نکند؛ و به طور کلی به نسبت سهام اولی که کاهش پیدا کرد، نمونه‌های دیگر سرمایه‌گذاری‌تان ممکن است که کمتر تحت تأثیر قرار بگیرند.
بهترین راه متمایز کردن سرمایه‌گذاری‌تان با روش سرمایه‌گاری روی یک محصول متفاوت است. این نمونه، در مورد صندوق‌های متقابل یا صندوق‌های معامله شده از طریق مبادله است (FNB). با توجه به تنوعی که آن‌ها دارند، ابزار مناسبی برای شروع یک سرمایه‌گذاری خوب به حساب می‌آیند.

ُسرمایه گذاری

گزینه‌های سرمایه‌گذاری را بررسی کنید

گزینه‌های متعددی پیش رویتان قرار دارد. با این وجود، برای کار در بازار سهام، ۳ راه اصلی وجود دارد.

یک صندوق شاخص انتخاب کنید. در این فرمول، یک مجموعه‌ی منفرد از سهام یا اوراق بهادار با هدف دستیابی به تعدادی از سهام‌های دیگر وجود دارد. اغلب این موضوع یک شاخص بزرگتر مثل «S & P ۵۰۰» یا «NASDAQ» است. اگر شما در یک صندوق مشارکت کنید که به عنوان مثال با «S & P ۵۰۰» نشانه گذاری شده است، به معنای واقعی کلمه، سهام ۵۰۰ شرکت را خریداری می‌کنید که این به شما تنوع بسیار زیادی می‌دهد. وجوه مبادله شده، از مزایای ارایه‌ی هزینه‌ی کم مدیریت است. درواقع، هزینه‌های مدیریت این وجوه، حداقل است؛ به‌طوری که مشتری برای بهره‌مندی از آن‌ها، نیازی به پرداخت مبلغ زیاد ندارد.
انتخاب یک صندوق سرمایه‌گذاری متعهد، که به طور فعال مدیریت می‌شود. در این فرمول، یک گروه از سرمایه‌گذاران، پول را با استفاده از استراتژی خاص یا دستیابی به یک هدف مشخص، برای خرید سهام یا اوراق قرضه پیش می‌برند. مزیت وجوه متقابل این است که توسط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، که پول خود را به شکل متنوعی مدیریت می‌کنند و به همان‌طور که در بالا ذکر شد، به نوسانات بازار واکنش نشان می‌دهند، مدیریت می‌شود. این تفاوت اصلی بین صندوق‌های متقابل و وجوه مبادله شده است. مدیران صندوق‌های متقابل، نوع سرمایه‌گذاری‌شان را بر اساس یک استراتژی انتخاب می‌کنند؛ در حالی که در صندوق‌های وجوه مبادله، به سادگی از تکمیل یک شاخص خاص پیروی می‌کنند. در نتیجه یک صندوق متقابل گرانتر می‌شود؛ زیرا هزینه‌های اضافی برای مدیریت پیچیده‌ و فعال‌تر پرداخت می‌کند.
سرمایه‌گذاری در سهام فردی را انتخاب کنید. اگر در برخورد با سهام، صبر، دانش و علاقه داشته باشید، می‌توانید کسب و کار جالبی را تجربه کنید. بدانید که بر خلاف صندوق‌های وجوه مبادله شده و یا صندوق‌های معامله، که بسیار متنوع هم هستند، نمونه‌ی کارهای فردی احتمالن کمتر خواهد بود و بنابراین سرمایه‌گذاری شما در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرد؛ که شما می‌توانید با اجتناب از سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰ درصد، ریسک ضرر آن را کاهش دهید.

یافتن کارگزار یا شرکت سرمایه‌گذاری مشترک

یک اپراتور مناسب پیدا کنید که به نیازهای شما رسیدگی کند. او از طرف شما سرمایه‌گذاری خواهد کرد. در انتخاب خود، ارزش خدمات ارایه شده توسط اپراتور و هزینه‌های آن را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، حساب‌هایی وجود دارند که به شما این امکان را می‌دهد تا با پرداخت هزینه‌های بسیار پایین، وجوه خود را تأمین کنید. این فرمول ممکن است برای کسی که می‌داند قرار است پول خود را چگونه سرمایه‌گذاری کند، مناسب باشد.
اگر به مشاوره سرمایه‌گذاری نیاز دارید، احتمالن باید اپراتوری را انتخاب کنید که در قبال کیفیت خوب خدماتی که به شما ارایه می‌دهد، هزینه‌ی کمتری دریافت کند. با توجه به تعداد زیاد شرکت‌های کارگزاری در بازار، یکی از دشواری‌های شما، پیدا کردن کارگزار مقرون به صرفه است.

آینده را در نظر بگیرید

آگاه باشید و به آینده نگاه کنید. در زمانه‌‌ی فعلی، سرمایه‌گذاران، با دسترسی سریع به اطلاعات، با کنترل توازن سرمایه‌گذاری خود، پیش‌بینی‌هایی طولانی مدت انجام می‌دهند. کسانی که این روش را در پیش می‌گیرند، به تدریج ذخایر خود را تا زمان رسیدن به یک سرعت مشخص افزایش می‌دهند. از این طریق می‌توان به اهداف خود دست یافت.

ریتم را حفظ کنید. سرمایه‌گزاری‌های خود را با سرعت ثابت انجام دهید. اجازه دهید سرمایه‌گذاری، خود به آرامی به تکامل و رشد برسد.
احتمالن باید از قیمت‌های کوچک قدردانی کنید. سرمایه‌گذاری‌هایی که متشکل از یک استراتژی واقعی هستند، ثابت کرده‌اند که در بلند مدت، ثروت پایداری را تولید می‌کنند.

چند پیشنهاد

از ابتدا شروع کنید. از یک حرفه‌ای، دوست یا یکی از نزدیکان که تجربه‌هایی در زمینه‌ی امور مالی دارد، مشاوره بگیرید. برای یاد گرفتن، اعتراف کنید که همه‌چیز را نمی‌دانید. بسیاری از مردم میل وافر به «به اشتراک گذاشتن تجربیات»شان دارند و می‌خواهند اشتباهاتی را که در روزهای نخست مرتکب شده‌اند را، توضیح دهند.
از وسوسه شدن برای سرمایه‌گذاری با ریسک بالا یا سریع، اجتناب کنید؛ به خصوص در ابتدا. برای جلوگیری از باختن همه‌چیز، پیش‌فرضی برای یک نتیجه‌ی بد داشته باشید.
معاملات سرمایه‌گذاری خود را برای اهداف مالیاتی و بودجه‌بندی کارهای بعدی، دنبال و پیگیری کنید.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر