نوشتن طرح کسب و کار یا بیزینس ‌پلن Business Plan –  – از جمله اقداماتی‌ به حساب می‌آید که انجام آن برای شروع یک کسب و کار الزامی است. بسیاری از صنایع و کسب و کارهای کوچک به بهانه‌ی زمان‌بر بودنِ نگارشِ طرحِ اولیه‌ی کسب و کار، از نوشتن آن طفره می‌روند؛ اما این نکته را فراموش می‌کنند که هر بخش از یک کسب و کار، مسیری پر چالش است که پیش از این صاحبان مشاغل چندبار در آن شکست خورده و یا به موفقیت رسیده‌اند؛ پس در نتیجه تعریفی که از طرح کسب و کار بینِ بعضی مدیران جا افتاده، تعریفی سطحی از انجامِ یک کارِ فرمولی شده و بعد قرار دادن آن در آرشیو کتاب‌خانه‌ی شرکت است. طرح کسب و کار با بیزینس‌ پلن، از محتوایی تشکیل شده که به سرمایه‌گذاران و مدیران کسب و کارهای خرد و کلان، کمک می‌کند تا به خوبی شروع و با قدرت، ادامه دهند. هنگام تهیه و نگارش این طرح با مباحثی چون استراتژی کسب و کار، نیاز بازار، مشتریان و کسب و کارتان و همچنین راه‌کارهای رفع این نیازها، مواجه می‌شوید. در نوشته‌ی پیش رو، محتوایی را آماده کردیم درباره‌ی کلیات و اساس بیزینس‌ پلن‌ها و نیازهایی که این طرح‌های کسب و کار از مشاغل شما مرتفع می‌کنند.

 

بیزینس پلن، ابزاری ارزشمند

طرح کسب و کار یا همان بیزینس‌‌ پِلَن ابزاری ارزشمند برای هر صاحب کسب و کاری است. خواه تازه شروع به کار کرده‏اید، خواه سال‌‌‏ها مشغول کسب و کار بوده‌‌‏اید یا این که در حال رشد و پیشرفت هستید؛ تهیه « بیزینس‌‌‌‌‏ پلن » برای موفقیت‌‌‏تان ضروری است. موثرترین طرح‌‌‏های کسب و کار، اسناد پویایی هستند که همچنان‌‌‏ که کسب و کارتان رشد و تغییر می‌‌‏کند، آنها نیز تکامل می‌‌‏یابند. « بیزینس‌‌‌‌‏ پلن » باید انعکاس دهنده واقعیت کنونی کسب و کارتان، محیطی که فعالیت‌‌‏ها در آن صورت می‌‌‏گیرد و اهداف حال و آینده‌‌‏تان باشد. برای تنظیم بیزینس‌‌‌‌‏ پلنی مناسب، لازم است با کمک گرفتن از الگوها، نمونه‌‌‏ها، اطلاعات بازار و آمارها، نحوه نوشتن آن را بیاموزید. برای نوشتن بیزینس‌‌‌‌‏ پلن ضروری است که عناصر لازم و و نکات کلیدی که باید در هر بخش از طرح‌‌‏‎‌‌‏تان گنجانده شود را بشناسید. اگرچه بیزینس‌‌‌‌‏ پلن‌‌‏ها از لحاظ شرایط، مدت و گستردگی با هم متفاوت هستند، اما همه بیزینس‌‌‌‌‏ پلن‌‌‏های موفق عناصری مشترک دارند که در ذیل عناوین آن‌ها را نام برده‌ایم:

– فهرست محتوا
– خلاصه
– استراتژی تجارت
– استراتژی بازاریابی
– برنامه عملیاتی
– نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تجزیه و تحلیل تهدیدات یا همان SWOT
– برنامه‌ی منابع انساتی
– استراتژی مسئولیت اجتماعی
– استراتژی تجارت الکترونیک
– پیش‌بینی‌های مالی و سایر داده‌ها
– استراتژی خروج از کسب و کار
– ابتکارات فرعی

 

علاوه بر عناوینی که به آن‌ها اشاره شد، یکی از ضروریات نوشتن طرح کسب و کار، پاسخ به سؤال‌هایی است که در فیلدهای مهم و اساسی طراحی فرم بیزینس پلن طرح می‌شود. نکاتی ضروری و کاربردی که متکی بر حضور کسب و کار شما در بازار، پیدا کردن نیازها و رفع آن‌ها است. در ادامه به بخشی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

– ارزش پیشنهادی (Value Proposition):
اشاره به ارزشی دارد که برای مشتری‌ها فراهم می‌کنید.

– نیاز بازار (Market Need):
منظور مشکلات و مسایلی هستند که کسب و کار شما از مشتریان حل می‌کند.

– روش و راه‌کار:
شیوه‌هایی هستند که شما از طریق آن‌ها، نیاز مشتری را رفع می‌کنید.

– رقابت:
مربوط می‌شود به بازار هدف مشتریان شما برای استفاده از محصولات و خدماتتان و همین‌طور تفاوت شما بقیه‌ی کسب و کارهای مشابه و همچنین درجه‌بندی فاکتورهایی که کسب و کار و محصول شما را نسبت به گزینه‌های دیگر ویژه می‌کند.

– بازار هدف (Target Market):
تعیین مشتری‌های ایده‌آل، نوشتن خصوصیات و جزئیاتی مثل سن، جنسیت و عادت‌های خرید و همین‌طور دسته‌بندی و تقسیم‌بندی آن‌ها.

– فروش و بازاریابی:
این عنوان، یکی از حیاتی‌ترین مسئولیت‌هایی است که باید به صورت جدی برای آن وقت گذاشت. چگونه می‌خواهید محصول یا خدمت خود را بازاریابی کنید؟ در ادامه باید کانال‌های فروش که به اینترنتی و سنتی تقسیم‌بندی می‌شود و مجموع اقداماتی که باید برای بازاریابی کسب و کارتان انجام دهید را مشخص کنید. یکی از این اقدام‌ها خریدنِ تبلیغات است که از همین ابتدا در طرح کسب و کار یا بیزینس پلن خود باید آن را بنویسید.

– اهداف فروش و بودجه‌بندی:
هزینه‌ی تولید محصول و پیش‌بینی فروش خود را بنویسید؛ و همین‌طور هزینه‌های خارج از برنامه‌ای که برای راه‌اندازی کسب و کار باید خرج کنید. هدف فروش موفق باید تعیین شود و با همه‌ی این اوصاف، به یاد داشته باشید که بهتر است وارد جزئیات نشوید. هدف این است تا فقط مخارج کلی کسب و کار را تعیین کنید. رسیدگی به جزئیات بماند برای بعد.

– گروه:
شما تنها نیستید و قرار هم نیست که تنهایی و با تخصصی که دارید متضمن موفقیت شرکت باشید. به توانایی‌های خود اشراف پیدا کنید و قبل از استخدام اعضای دیگر، بدانید که هر کدام قرار است چه مسئولیتی را انجام دهند.

– کسب و کارهای مشابه و منابع:
به این فکر کنید که آیا برای موفقیت بیشتر، همکاری کردن با شرکت‌های دیگر لزومی دارد یا خیر؟

– میزان سرمایه‌ی مورد نیاز:
مهم‌ترین مسئله، حتی با اهمیت‌تر از بازاریابی، این است که بدانید برای شروع کار چه‌قدر سرمایه نیاز دارید و چگونه می‌خواهید از آن استفاده کنید؟ ممکن است شما از حساب شخصی خود برای کسب و کارتان خرج کنید؛ هیچ ایرادی ندارد. مهم داشتن برنامه‌ریزی و نحوه‌ی خرج کردن سرمایه تا زمان درآمدزایی است.

طرح کسب و کار

چرا نوشتن بیزینس پلن مهم است؟

نوشتن بیزینس پلن یا طرح کسب و کار مهم است چون شما را با کلیت و جزئیات کسب و کار روبرو می‌کند. بیزینس پلن در واقع باعث پیش بردنِ کسب و کار به صورت علمی و با اعداد و رقم است. در ادامه چند نکته که نوشتن طرح کسب و کار را مهم تلقی می‌کند را برایتان دسته‌بندی کرده‌ایم:

– متمرکز شدن بر استراتژی

بیزینس پلن به شما برنامه می‌دهد. تصور کنید که مدتی است از شروع کسب و کارتان گذشته و شما تمرکز لازم برای تعیین و تغییر استراتژی شرکت را ندارید. این همان کاری است که طرح کسب و کار برای شما انجام می‌دهد. تمرکز بر استراتژی

– تعیین اهداف و شفاف‌سازی

به زبان ساده می‌توان گفت که طرح کسب و کار، اهداف کسب و کار شما را هوشمند – Smart – می‌کند. اهدافی به شما می‌دهد که قابل اندازه‌گیری هستند و در واقع با نوشتن طرح کسب و کار، اهداف دستیابی به موفقیت را به صورت عینی مشخص نموده‌اید.

– علم اعداد و ارقام

در برنامه‌ی خود از تخمین‌های علمی استفاده کنید. تخمینی که بر پایه‌ی آمار و تحلیل علمی اطلاعاتی همچون فروش، هزینه‌ها و در نهایت فرآیند‌های کسب و کار است.

– اولویت‌بندی

این درست است که استراتژی از اهمیت و اولویت بالایی برخوردار است؛ اما در دنیای کسب و کار نوین، علاوه بر روش‌های کسب و کار، عواملی دیگر مثل رشد، مدیریت و سلامت مالی از اهمیتی ویژه برخوردارند.

– مقایسه و شناخت بازار هدف محصول

بیزینس پلن می‌گوید، قبل از ارایه‌ی یک محصول به بازار، آن را آزموده و از مشتری‌ها نظرسنجی کنید. چنان چه پیش از رعایت این نکات محصولتان را در بازار عرضه کنید، عواقب کسب و کار با خودتان است. شما خلاف طرحی که برای شرکت تدوین شده، حرکت کرده‌اید!

– نقاط کلیدی تعیین می‌شوند

نکته‌ای که حتی برای کسب و کار یک‌نفره نیز ارزشمند و کاربردی است، تعیین نقاط کلیدی به شیوه‌ی تعیین تاریخ و مهلت انجام یک کار است.

– تعیین مسئولیت

در دنیای کسب و کار و در شرکت‌های موفق، هر کار مهم، یک‌نفر مسئول دارد.

– بررسی نتایج حاصله و رصد تیم

طرح کسب و کار یک چهارچوب بسیار عالی و اساسی برای نوشتن مطالب و پیگیری شکاف بین انتظارات و نتایج حاصله است.

– مدیریت کارآمد منابع مالی در درازمدت

یک بیزینس پلن باید بر اساس فکر واقع‌بینانه و بر اساس اعداد واقعی در خصوص فروش، هزینه‌ها و دارای‌ها خواهد بود. سود همان پول نقد نیست. این پول باید صرف خرید و بدهی‌ها گردد.

– اصلاح شرکت برای رسیدن به سود

یک طرح تجاری پیش‌بینی آینده را در پی دارد. انتظارات را برآورده و پیش‌فرض‌ها را ایجاد می‌کند‌‌‌ تا شما بتوانید با اصلاح امور، آینده را مدیریت و پیشرفت کنید؛ و همچنین به سود برسید.

برای رسیدن به این اهداف، نیاز به تهیه و تدوین یک بیزینس پلن یا طرح کسب و کار حرفه‌ای دارید. می‌توانید با کارشناسان ما در گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا در تماس باشید.

 

تفاوت بین طرح توجیهی و بیزینس پلن

بسیاری از شروع کنندگان یک کسب و کار، درباره‌ی تفاوت بین طرح توجیهی و طرح کسب و کار سؤال می‌پرسند. از عمده‌ی تفاوت‌های این دو طرح بین شروع و قبل از شروع یک کسب و کار است. به عنوان مثال یک طرح توجیهی یا FS برای بررسی میزان سود حاصله و عملی شدن آن در یک کسب و کار تهیه می‌شود؛ در حالی که طرح کسب و کار – بیزینس پلن –  یا BP بعد از تعیین و توجیه بازار، فنی و اقتصادی یه کسب و کار تهیه و تدوین می‌شود و در واقع برنامه‌ریزی دقیق و مدونی است که سودهای پیش‌بینی شده در طرح توجیهی را مستند می‌کند.

تفاوت و شباهات‌های این دو طرح را در مقاله‌ای دیگر در سایت گروه جاوید به عرض می‌رسانیم.

 

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که نوشتن یک بیزینس پلن موفق و کارآمد که عمدتن توسط گروه مشاورین متخصص تدوین می‌شود، از نیازهای یک کارآفرین موفق به حساب می‌آید. این مسأله به هیچ وجه اهمیت ندارد که طرح کسب و کار شما چند صفحه است و یا تهیه‌ی آن چه‌قدر زمان می‌برد؟ چیزی که بسیار مهم خواهد بود این است که تهیه‌ی طرح کسب و کار باید به‌ اندازه‌ای زمان ببرد تا راضی کننده باشد. این طرح، طرحی است که بعد از تدوین طرح توجیهی، باید روش و عملکرد شما را در بازار کسب و کار تعیین و توجیه کند. توجه به ایده، محصول، بازار، تیم و سرمایه، از نکات کلیدی و بارز یک طرح کسب و کار قدرتمند است که موفقیت شما را در دنیای پر از رقیب کسب و کار، تضمین می‌کند.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر