با توجه به رشد تکنولوژی و افزایش روز افزون استفاده از دنیای مجازی، نیاز قشرهای مختلف جامعه به این فضا روز به روز بیشتر می شود. از طرفی برطرف کردن این نیازها و تبادل اطلاعات در این عرصه راه را برای ورود به سرمایه گذاری های پر بازده هموار کرده است.

در سالهای اخیر شرکت های نوپا و تازه شکل گرفته با بهره گیری از این فرصت و استفاده از تکنولوژی فضای مجازی، توانسته اند به رشد و پویایی قابل ملاحظه ای برسند. شرکت هایی که با تلفیق ایده جدید خود با فناوری روز، از یک گروه تیمی به کسب و کارهای سودآور و محبوبیت بین طیف های مردمی رسیده اند. از این رو استارت آپ ها در شرایط فعلی تبدیل به فرصتی ایده آل برای سرمایه گذاری های اقتصادی شده اند.

داشتن یک ایده‌ی جدید و بزرگ تنها آغاز راه پر پیچ و خم راه‌اندازی یک کسب ‌وکار است شخصی که استارتاپی را راه‌اندازی می‌کند یعنی محصول یا خدمات جدیدی را معرفی می‌کند که نمونه‌ی آن قبلا در بازار وجود نداشته است. سپس باید استراتژی مورد نظر خود را برای فروش مشخص کند. سرمایه‌گذاران نیز پیش از آغاز همکاری باید گزارش دقیقی از ارزیابی مالی استارتاپ دریافت کنند.

با توجه به نیروی کار انسانی، خبره و تحصیل کرده در ایران که به وفور یافت می شود می توان به تشکیل تیم های ایده پرداز و با استعداد برای راه اندازی استارت آپ ها که هسته ی اصلی تشکیل آن است، امیدوار بود و آینده ای روشن را برای این نوع سرمایه گذاری ها متصور بود.

مقدمه:

استارت آپ چند سالی می شود که در ایران نیز مثل دیگر کشورهای در حال توسعه رونق پیدا کرده است. طبق آمارهای موجود در زمینه کسب و کارهای کوچک، در ایران چیزی بالغ بر ۵۰۰ هزار کسب و کار کوچک وجود دارد. برگزاری رویداد های مختلف و گردهمایی های متعدد در طول سال های گذشته کمک کرده تا همزمان با دیگر کشور ها، کاربران ایرانی نیز در تب و تاب راه انداختن استارت آپ قرار بگیرند.

به طور کلی می توان استارت آپ ها را این گونه تعریف کرد که به یک شرکت یا کسب ‌وکار گفته می‌شود که معمولاً به تازگی و در نتیجه کارآفرینی ایجاد شده‌است، رشد سریعی دارد، و در جهت تولید راه حلی نوآورانه و دوام‌پذیر برای رفع یک نیاز در بازار شکل گرفته ‌است. در واقع، استارت آپ تمامی مسیر از صفر تا صد را طی می‌کند و تمامی مراحل را به صورت آزمون و خطا و یا یادگیری اصول و مبانی پایه آن انجام می‌دهد.

استارت‌آپ‌ها در دنیا بر پایه سه اصل اساسی بنا شده‌اند. این سه اصل عبارت‌اند از تیم، ایده و سرمایه. این جمله به این معنا نیست که با نداشتن هر یک از این سه عنصر نمی‌توان کار را آغاز کرد؛ در واقع برای بدل شدن به یک استارت‌آپ واقعی باید کوشید تا به مرور زمان به این سه عنصر دست پیدا کرد.

استارتاپ یک کسب و کاری است که قسمتی از آن مبتنی بر فناوری است. هر کسب و کار که بر پایه فناوری است، لزوما استارتاپ نیست، ولی همه استارتاپ‌ها به طرزی از وب، موبایل، اینترنت و تکنولوژی های جدید استفاده می‌کنند تا رشد بالایی داشته باشند و به تعداد کاربران بالایی برسند. دلیلی که شور و شوق زیادی در ایران پیرامون مباحث استارتاپی است، جمعیت بالا، تحصیل کرده و جوان، به علاوه نفوذ اینترنتی بالای این کشور نسبت به کشورهای منطقه است.

تیم خوب و با استعداد، شاکله و یا بهتر بتوان گفت اسکلت راه اندازی استارت آپ ها می باشد. در یک جمله می‌توان گفت که تیم خوب هسته کلیدی یک استارت‌آپ است. تیمی که به راهبر خود اعتماد قلبی داشته باشد و در کار گروهی موفق عمل کند با شانس بالایی مواجه خواهد شد.

استارتاپ‌ها مثل شطرنج می‌مانند، قواعد بازی را می‌توان در چند دقیقه یاد گرفت ولی حرفه‌ای شدن، پیش‌بینی نیازهای بازار آینده، و ضریب موفقیت بالا، سال‌ها تمرین لازم دارد.

عوامل موثر در راه اندازی استارت آپ:

کشف نیاز بازار | هر چه ایده ی یک استارت آپ به موقعیت اجتماعی و برطرف کردن نیاز قشرهای مختلف مردم در جامعه نزدیک تر باشد می تواند جذابیت مضاعفی در ایجاد بازار مناسب، داشته باشد. ایده برداری از مدل های موفق خارجی که توانسته اند نیازهای جامعه را پاسخ دهند از گام های موثر در راه اندازی یک استارت آپ موفق خواهد بود برای مثال در این زمینه می توان به شرکت موفق دیجی کالا اشاره کرد.

ایده یا طرح | ایده ی تازه و به روز که بتواند نیازهای قشر جامعه را با استفاده از تکنولوژی نظیر وب، نرم افزار، موبایل برطرف نماید، از مهمترین اساس های راه اندازی یک استارت آپ است. به نحوی که گرایش و فضای انگیزشی در میان اقشار مختلف مردم ایجاد نماید. به عبارتی رسیدن به درک صحیح از اینکه دنیای بیرون به چه چیزی نیاز اساسی دارد در ایجاد طرح اولیه بسیار کمک خواهد کرد.

 

تشکیل تیم با کارایی بالا | همانطور که ذکر شد، ایجاد یک تیم با انگیزه و با استعداد و دارای روحیه تیمی و ارتباطات اجتماعی موثر، می تواند تا حدودی در راه اندازی یک استارت آپ نقش مهمی را ایفا کند. ذوق و سلیقه کلی تیم می تواند در شکل گیری انگیزه برای آغاز کارآفرینی خود کارساز باشد. بسیاری از استارت آپ ها از یک تیم کوچک ولی با کارایی بالا توانسته اند به رشد خود در جهت کسب و کار برسند.

 

سرمایه | داشتن سرمایه مناسب نیز برای شروع یک استارت آپ از موارد مهم است که یا بصورت شخصی و توسط تیم تامین می شود یا بصورت حمایتی از نهادی یا شخص سرمایه گذار دیگری تهیه می گردد. یافتن سرمایه‌گذار خطرپذیر کار چندان آسانی نیست. در ایران صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه به نسبت سرمایه‌گذاران، در دسترس‌تر هستند. می‌توان صندوق‌های سرمایه‌گذاری را پیدا کرد و مستقیما با آنها ارتباط برقرار کرد و محصول مورد نظر را به آنها معرفی کرد.

یکی دیگر از روش هایی که استارت آپ ها برای آغاز کار می توانند انجام دهند، تحت عنوان بوت استرپ شناخته می شود؛ به این معنی که شما با حداقل سرمایه مورد نیاز (فقط برای آنچه که ضروری است) کار خود را آغاز می کنید.

 

چک لیست | برای برقراری کسب و کار موفق به یک چک لیست نیاز است. برنامه ریزی مستمر و دقیق توسط تیم که می تواند به شدت تاثیر گذار باشد.

 

طرح پرسش | این دست از پرسش ها می تواند به تفکر و تعمق تیم در مورد کاری که می خواهد شروع کند موثر واقع شود نظیر اینکه: آیا نیاز به محصولات و خدمات پیش بینی شده وجود دارد؟ چه کسی به آن نیاز دارد؟آیا شرکت های دیگری هم اکنون محصولات یا خدمات مشابهی ارائه می دهند؟ رقابت چطور است؟ کسب و کار چگونه در بازار جا خواهد افتاد؟

 

مطالعه و آگاهی | مطالعه بخش جدایی‌ناپذیر کسب‌وکار است. به‌عنوان مثال استارتاپی که می‌خواهد طرح کسب‌ وکار خود را به سرمایه‌گذاران توضیح دهید باید در مورد بازار و نیازمندی‌های آن به طور کامل تحقیق کرده باشد. مطمئنا هیچ کارآفرینی دلش نمی‌خواهد بعد از ارائه‌ی محصول و خدمات به بازار با رفتار سرد و عدم رضایت مشتری‌ها روبه‌رو شود. از این رو کسب آگاهی های لازم از شرایط و نیازهای بازار در راه اندازی کسب و کارهای استارت آپی از مهمترین قدم هایی ست که باید در جهت درست برداشت.

 

بازاریابی | شرکت‌های نوپا معمولاً به دنبال جذب حمایت مالی هستند و هم‌زمان به دنبال ایجاد مزیت‌های رقابتی نسبت به سایر رقبا هستند. از این رو این شرکت‌ها می‌کوشند تا با بازاریابی و ایجاد یک شبکه ی فروش منسجم زمینه ی مناسبی برای کسب و کار خود فراهم کنند. بازاریابی برای ایجاد چرخه اقتصادی و رشد کسب و کار این شرکت ها از عوامل موثر برای شناخت بهتر و معرفی محصول می باشد.

 

تبلیغات و تولید محتوا | هر استارت آپ برای دیده شدن و مورد اقبال عمومی قرار گرفتن، نیاز به تبلیغات جذاب و تولید محتوای مناسب دارد. استفاده از امکان های گرافیکی و بصری که اثر جدی تری در ذهن مخاطب ایجاد می کند در این دستیابی به این زمینه بسیار مهم است.

این امکان با وجود فضاهای ارتباطی گسترده نطیر اینستاگرام، توییتر، تلگرام و… بسیار سهل الوصول شده است که با تدابیر مناسبی می توان به این مهم دست یافت.

استارت آپ

مزیت های راه اندازی استارت آپ:

 

اگر ما راه اندازی استارت آپ را به عنوان شروع یک کسب ‌و‌کار جدید در نظر بگیریم، جنبه روانی این موضوع بیشتر از این مسئله نشأت می‌گیرد که همه انسان‌ها به دنبال چالش‌های جدید و در حقیقت دیده شدن هستند.

از مهمترین مزیت های این نوع شرکت ها به ایجاد کارآفرینی و اشتغال زایی با توجه به نیاز بازار کار و نیروی کار انسانی اشاره می کنیم. ایران با داشتن نیروی تحصیلکرده و استعداد ها در زمینه های تکنولوژی می تواند به انگیزه این قشر برای ورود به بازار و نیز سرمایه گذاری های اقتصادی امیدوار باشد و در جهت برقراری چرخه اقتصادی داخلی به خصوص در شرایط امروزی حرکت کند.

امتیازات دولتی برای استارت آپ ها از دیگر نکات مثبت برای راه اندازی آنها می شود. در شرایط فعلی و نیاز بازار به کارآفرینی بیشتر و ایجاد شغل در جامعه، قطعا حمایت نهاد های دولتی برای ایده های جذاب و کسب و کارهای موفق راه گشا خواهد بود.

تازه و به روز بودن استارت آپ ها هم مزید بر علت می شود تا به انگیزه بالای افراد برای راه اندازی استارت آپ کمک نماید. به نحوی که پدید آمدن فضای مجازی و برقراری تعامل میان آنچه در واقعیت امکان پذیر است را در فضای مجازی ایجاد نمود، زمینه را برای دستیابی به ایده های نو و تازه شکل می دهد.

صرفه جویی از دیگر نکات مثبت و مهم راه اندازی استارت آپ ها ست. با نگاه به استارت آپ های موفق می توان به این موضوع پی برد که صرفه جویی در زمان و انرژی افراد ایجاد شده است. برای مثال استارت آپی که نیاز کالاهای اساسی مردم را با فضای آسان و راحت از طریق فضای مجازی پاسخ می دهد، به میزان قابل توجهی در زمان و انرژی هر فرد برای خرید حضوری صرفه جویی ایجاد کرده است. و یا استارت آپی که نیاز به ماشین شهری و یا تاکسی های آنلاین را فراهم می کند، نقش موثری را در صرفه جویی انرژی و نیز کاهش ترافیک شهری و به تبع آن کاهش آلودگی هوا، ایفا می کند

از طرف دیگر می توان به فضای رقابتی در عرصه اقتصاد اشاره کرد. با افزایش استارت اپ ها  و حمایت از آنها فضای انگیزشی و رقابتی برای کسب و کارهای موفق در اقشار مختلف ایجاد می شود که می تواند به رشد و پویایی اقتصاد داخلی و نیز سودآوری مناسب کمک بسزایی نماید.

دیده شدن در جامعه از مزیت های دیگری ست که می شود در مورد آن بحث کرد. با افزایش استفاده از فضای مجازی و رد و بدل شدن اطلاعات در کسری از ثانیه، شرکت های استارت آپ به راحتی می توانند با استراتژی مناسب به راحتی خود را در معرض دید عمومی قرار دهند و حتی تبلیغات خود را از محیط های عمومی به میط های مجازی که مخاطبان بیشتری دارند، انتقال دهند.

 

نتیجه گیری:

در این یادداشت راه اندازی استارت آپ ها را به عنوان یک فرصت ایده آل در سرمایه گذاری های داخلی معرفی کردیم و تاحدودی مورد بررسی قرار دادیم. به جرات می‌توان گفت که تمامی کسب ‌و‌کارهای اینترنتی و استارت آپی همین مراحل و یا عوامل را طی می‌کنند و شاید چند کار اضافی و خیلی جزئی در آنها تفاوت ایجاد کند. اما بزرگترین موضوعی که باعث تفاوت یک استارت آپ موفق با یک استارت آپ شکست خورده می‌شود، تلاش، کوشش، دانش و استمرار و مهم تر از همه انگیزه و امید در اعضای تیم است.

در کل با استفاده از این فضای گردش اطلاعاتی بالا در دنیای دیجیتال می توان با مدیریت و طرح استراتژی مناسب برای رسیدن به رویاها و اهداف خود بهره اساسی برد و به دنیای سرمایه گذاری و سودآوری اقتصادی قدم نهاد.

گروه تامین سرمایه جاوید با تجربه در زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی و حمایت از آن ها می تواند در حوزه های مختلف گزینه مناسبی برای برقراری این نوع کسب و کار ها باشد.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر